Guru: Maskiner er snart klogere end mennesker

Den amerikanske teknologi-pioner Ray Kurzweil påstår, at maskiner snart vil være klogere end mennesker. Nu er han ansat som udviklingschef hos Google.

Artikel top billede

Google har ansat den kendte teknologi-guru Ray Kurzweil som teknisk direktør og udviklingschef for projekter med maskinlæring og sprogbehandling. Det fortæller Kurzweil selv i sin blog. Det er en meget farverig personlighed, som nu skal arbejde hos Google. Kurzweil forudsiger blandt andet, at maskiner snart vil være klogere end mennesker, og han forventer, at vi i fremtiden kan leve videre i computeren efter kroppens død.

Han står i spidsen for The Singularity University i Silicon Valley, som også er støttet af Google. Her kan man blive undervist i de teknologier, der skal bringe os sikkert gennem singulariteten - som er det tidspunkt, hvor den kunstige intelligens overhaler mennesket.

Ray Kurzweil er en kontroversiel person. Han påstår, at maskiner vil være klogere end mennesker i år 2045. Og at de fleste af os sagtens kan leve længe nok til at opleve det, fordi teknologien vil kunne bringe os nærmere et - om ikke evigt - så i hvert fald meget langt liv, der oven i købet vil være befriet for handikap og livsstilssygdomme.
 
Ray Kurzweil er blevet beskrevet som det rastløse geni i Wall Street Journal. I Forbes Magazine blev han nummer 8 på listen over de mest betydningsfulde iværksættere i USA og ved samme lejlighed udråbt til Thomas Edisons naturlige arvtager. Den kontroversielle it-profet har modtaget æresmedaljer fra tre forskellige amerikanske præsidenter
 
Ray Kurzweil har opfundet og udviklet den første skrivebords-scanner, den første tekst-til-tale-maskine for blinde, den første synthesizer der lyder som et rigtigt klaver og verdens mest avancerede computersystem til talegenkendelse.
 
Han har skrevet seks bøger, hvoraf fire er amerikanske bestsellere. "The Age of Spiritual Machines" er oversat til ni sprog og var den bedst sælgende videnskabsbog på Amazon ligesom "The Singularity is Near", der toppede både vidensskabs- og filosofikategorien.
 
Ray Kurzweils budskab er, at kun ved hjælp af teknologi i hastig udvikling kan vi mennesker overvinde de udfordringer, som vi har kæmpet med i generationer. I løbet af få årtier vil maskiners intelligens langt overgå den samlede menneskelige intelligens.

Intelligente nanorobotter vil betyde, at vi vil leve længere og have et langt mere udviklet sanseapparat samt en langt mere avanceret intelligens end i dag. Denne udvikling vil være et væsentlig bidrag til at overvinde mange fysiske handikap samt nedsætte aldringsprocessen betydeligt.

ComON har interviewet Ray Kurzweil i 2010, da han besøgte Danmark for at tale under en konference om velfærdsteknologi. Den nu 64-årige regner selv med at leve evigt.

Læses lige nu

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Product owner (senior) - Data & Analytics

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg