Guru: Maskiner er snart klogere end mennesker

Den amerikanske teknologi-pioner Ray Kurzweil påstår, at maskiner snart vil være klogere end mennesker. Nu er han ansat som udviklingschef hos Google.

Artikel top billede

Google har ansat den kendte teknologi-guru Ray Kurzweil som teknisk direktør og udviklingschef for projekter med maskinlæring og sprogbehandling. Det fortæller Kurzweil selv i sin blog. Det er en meget farverig personlighed, som nu skal arbejde hos Google. Kurzweil forudsiger blandt andet, at maskiner snart vil være klogere end mennesker, og han forventer, at vi i fremtiden kan leve videre i computeren efter kroppens død.

Han står i spidsen for The Singularity University i Silicon Valley, som også er støttet af Google. Her kan man blive undervist i de teknologier, der skal bringe os sikkert gennem singulariteten - som er det tidspunkt, hvor den kunstige intelligens overhaler mennesket.

Ray Kurzweil er en kontroversiel person. Han påstår, at maskiner vil være klogere end mennesker i år 2045. Og at de fleste af os sagtens kan leve længe nok til at opleve det, fordi teknologien vil kunne bringe os nærmere et - om ikke evigt - så i hvert fald meget langt liv, der oven i købet vil være befriet for handikap og livsstilssygdomme.
 
Ray Kurzweil er blevet beskrevet som det rastløse geni i Wall Street Journal. I Forbes Magazine blev han nummer 8 på listen over de mest betydningsfulde iværksættere i USA og ved samme lejlighed udråbt til Thomas Edisons naturlige arvtager. Den kontroversielle it-profet har modtaget æresmedaljer fra tre forskellige amerikanske præsidenter
 
Ray Kurzweil har opfundet og udviklet den første skrivebords-scanner, den første tekst-til-tale-maskine for blinde, den første synthesizer der lyder som et rigtigt klaver og verdens mest avancerede computersystem til talegenkendelse.
 
Han har skrevet seks bøger, hvoraf fire er amerikanske bestsellere. "The Age of Spiritual Machines" er oversat til ni sprog og var den bedst sælgende videnskabsbog på Amazon ligesom "The Singularity is Near", der toppede både vidensskabs- og filosofikategorien.
 
Ray Kurzweils budskab er, at kun ved hjælp af teknologi i hastig udvikling kan vi mennesker overvinde de udfordringer, som vi har kæmpet med i generationer. I løbet af få årtier vil maskiners intelligens langt overgå den samlede menneskelige intelligens.

Intelligente nanorobotter vil betyde, at vi vil leve længere og have et langt mere udviklet sanseapparat samt en langt mere avanceret intelligens end i dag. Denne udvikling vil være et væsentlig bidrag til at overvinde mange fysiske handikap samt nedsætte aldringsprocessen betydeligt.

ComON har interviewet Ray Kurzweil i 2010, da han besøgte Danmark for at tale under en konference om velfærdsteknologi. Den nu 64-årige regner selv med at leve evigt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS