Guru: Maskiner er snart klogere end mennesker

Den amerikanske teknologi-pioner Ray Kurzweil påstår, at maskiner snart vil være klogere end mennesker. Nu er han ansat som udviklingschef hos Google.

Artikel top billede

Google har ansat den kendte teknologi-guru Ray Kurzweil som teknisk direktør og udviklingschef for projekter med maskinlæring og sprogbehandling. Det fortæller Kurzweil selv i sin blog. Det er en meget farverig personlighed, som nu skal arbejde hos Google. Kurzweil forudsiger blandt andet, at maskiner snart vil være klogere end mennesker, og han forventer, at vi i fremtiden kan leve videre i computeren efter kroppens død.

Han står i spidsen for The Singularity University i Silicon Valley, som også er støttet af Google. Her kan man blive undervist i de teknologier, der skal bringe os sikkert gennem singulariteten - som er det tidspunkt, hvor den kunstige intelligens overhaler mennesket.

Ray Kurzweil er en kontroversiel person. Han påstår, at maskiner vil være klogere end mennesker i år 2045. Og at de fleste af os sagtens kan leve længe nok til at opleve det, fordi teknologien vil kunne bringe os nærmere et - om ikke evigt - så i hvert fald meget langt liv, der oven i købet vil være befriet for handikap og livsstilssygdomme.
 
Ray Kurzweil er blevet beskrevet som det rastløse geni i Wall Street Journal. I Forbes Magazine blev han nummer 8 på listen over de mest betydningsfulde iværksættere i USA og ved samme lejlighed udråbt til Thomas Edisons naturlige arvtager. Den kontroversielle it-profet har modtaget æresmedaljer fra tre forskellige amerikanske præsidenter
 
Ray Kurzweil har opfundet og udviklet den første skrivebords-scanner, den første tekst-til-tale-maskine for blinde, den første synthesizer der lyder som et rigtigt klaver og verdens mest avancerede computersystem til talegenkendelse.
 
Han har skrevet seks bøger, hvoraf fire er amerikanske bestsellere. "The Age of Spiritual Machines" er oversat til ni sprog og var den bedst sælgende videnskabsbog på Amazon ligesom "The Singularity is Near", der toppede både vidensskabs- og filosofikategorien.
 
Ray Kurzweils budskab er, at kun ved hjælp af teknologi i hastig udvikling kan vi mennesker overvinde de udfordringer, som vi har kæmpet med i generationer. I løbet af få årtier vil maskiners intelligens langt overgå den samlede menneskelige intelligens.

Intelligente nanorobotter vil betyde, at vi vil leve længere og have et langt mere udviklet sanseapparat samt en langt mere avanceret intelligens end i dag. Denne udvikling vil være et væsentlig bidrag til at overvinde mange fysiske handikap samt nedsætte aldringsprocessen betydeligt.

ComON har interviewet Ray Kurzweil i 2010, da han besøgte Danmark for at tale under en konference om velfærdsteknologi. Den nu 64-årige regner selv med at leve evigt.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S