Stor, større, Sony: 5 tommer mobil med fladskærmsopløsning

Sony er klar med en Android-mobil med en fem-tommer skærm, der noget usædvanligt har fuld HD-opløsning. Telefonen har også et par smarte funktioner gemt i motorrummet.

Artikel top billede

Mens mange mobilproducenter venter til Mobile World Congress i Barcelona i februar med at vise deres nye telefoner, har Sony tradition for at afsløre sin nyeste topmodel hvert år ved CES i Las Vegas i januar. 

Det skete også i år, hvor Sony i går præsenterede Xperia Z, som er udstyret med en fem tommer skærm.

Display i denne størrelse er stadig ikke helt almindelige på telefoner, selv om især Samsung har flirtet med de store skærme på sine Galaxy Note-modeller.

Fuld HD-opløsning

Xperia Z kan dog i forhold til konkurrenterne blære sig med, at den fem tommer skærm er udstyret med fuld HD-opløsning - 1920 gange 1080 pixel - hvor de fleste store Android-telefoner hidtil har holdt sig til 720p, 1280 gange 720 pixel.

Ligesom på sine tidligere mobiler har Sony udnyttet sig Bravia-brand kendt fra fladskærmsverdenen.

Derfor er Xperia Z udstyret med en Mobile Bravia Engine 2, som skal være med til at sikre billedkvaliteten på den fem tommer store skærm.

Sonys mobil har på papiret mange af de funktioner, som man kan forvente af en topmobil i 2013.

Den understøtter 4G, og ifølge Sony skulle den virke på alle frekvensbånd i Danmark og dermed hos alle teleselskaber, der tilbyder adgang til det superhurtige mobilnetværk herhjemme.

Sådan ser motorrummet ud

I motorrummet på mobilen sider en lynhurtig 1,5 GHz quadcore Snapdragon-processor fra Qualcomm, og mobilens kamera skyder fotos i en opløsning på 13 megapixel.

Som en bonus er mobilen i øvrigt støv- og vandafvisende, og det er noget, Sony lægger meget vægt på - også på sine andre produkter.

Det gælder blandt andet Xperia Tablet S, selv om de første eksemplarer noget pinligt var udstyret med fabrikationsfejl, som betød, at de ikke kunne tåle vand. Det måtte Sony offentligt undskylde for.

Glasindpakning som Nexus 4

Med sine 146 gram ligger Xperia Z en lille smule højere end de typiske Android-topmodeller, der vejer mellem cirka 130 - 140 gram.

Med til at trække vægten op er indpakningen, der består af glas på både front og bagside, altså samme koncept som vi for nylig så på Googles Nexus 4.

Ligesom Googles topmodel har Xperia Z ingen fysiske knapper på fronten, i stedet bruges de virtuelle knapper, som dukker op, når skærmen aktiveres.

Xperia Z kører Android 4.1, der også kaldes Jelly Bean, men ifølge Sony vil mobilen kort efter lanceringen få en opdatering til den aktuelt nyeste 4.2-udgave.

Der er i øjeblikket ingen pris eller konkret dato for, hvornår telefonen er ude i butikkerne. Men det sker formentlig i løbet af foråret, og prisen bliver formentlig mellem 4.000 og 5.000 kroner.

Læses lige nu

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job