Nu kan danske Netflix-brugere hente film i Super HD

Netflix er nu klar til at streame film i "Super HD" kvalitet - også i Danmark.

Artikel top billede

For alle dem som ikke er helt tilfreds med billedkvaliteten hos streaming-tjenesten Netflix, er der nu en god nyhed. Netflix er nu klar til at streame film i "Super HD", som skulle give en bedre billedkvalitet end almindelig HD.

"Netflix Super HD giver et utrolig skarpt og jævnt 1080p-billede," lyder budskabet fra streaming-firmaet.

Super HD kræver en internetforbindelse med en downloadhastighed på mindst 5 Mb/sek, mens 7 Mb/s leverer den bedst mulige billedkvalitet. Det er heller ikke alle enheder, der understøtter Super HD, men det gælder dog for de fleste. En liste findes her.

Men den største begrænsning er, at det kun fungerer med internet-udbydere, der er med i Open Connect-netværket. Det er et gratis partnerskab med Netflix, hvor udbyderne kan vælge at installere Netflix-hardwareenheder direkte i deres datacentre eller at peere med Open Connect-netværket på fælles knudepunkter.

I Danmark er det blandt andet TDC, der er med i Open Connect-netværket, og en del af de danske Netflix-brugere har således også adgang til Super HD-kvalitet.

Netflix-chef Reed Hastings siger i en udtalelse, at målet er, at Open Connect skal omfatte alle tjenestens brugere inden længe.

Det er ikke alle film og tv-serier, der er tilgængelig i Super HD, ligesom det heller ikke er alle, der kan hentes i HD-kvalitet. Netflix afspiller automatisk film og tv-serier i Super HD på understøttede enheder, hvis forbindelsen er hurtig nok. De pågældende titler kan kendes på Super HD-logoet.

Netflix har også tilføjet flere 3D-film til sit katalog, herunder "Immortals" og "The Art of Flight", men de er kun tilgængelige i USA.

denne side kan du teste, om din internet-udbyder er med i Open Connect-netværket.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse