Nu kan danske Netflix-brugere hente film i Super HD

Netflix er nu klar til at streame film i "Super HD" kvalitet - også i Danmark.

Artikel top billede

For alle dem som ikke er helt tilfreds med billedkvaliteten hos streaming-tjenesten Netflix, er der nu en god nyhed. Netflix er nu klar til at streame film i "Super HD", som skulle give en bedre billedkvalitet end almindelig HD.

"Netflix Super HD giver et utrolig skarpt og jævnt 1080p-billede," lyder budskabet fra streaming-firmaet.

Super HD kræver en internetforbindelse med en downloadhastighed på mindst 5 Mb/sek, mens 7 Mb/s leverer den bedst mulige billedkvalitet. Det er heller ikke alle enheder, der understøtter Super HD, men det gælder dog for de fleste. En liste findes her.

Men den største begrænsning er, at det kun fungerer med internet-udbydere, der er med i Open Connect-netværket. Det er et gratis partnerskab med Netflix, hvor udbyderne kan vælge at installere Netflix-hardwareenheder direkte i deres datacentre eller at peere med Open Connect-netværket på fælles knudepunkter.

I Danmark er det blandt andet TDC, der er med i Open Connect-netværket, og en del af de danske Netflix-brugere har således også adgang til Super HD-kvalitet.

Netflix-chef Reed Hastings siger i en udtalelse, at målet er, at Open Connect skal omfatte alle tjenestens brugere inden længe.

Det er ikke alle film og tv-serier, der er tilgængelig i Super HD, ligesom det heller ikke er alle, der kan hentes i HD-kvalitet. Netflix afspiller automatisk film og tv-serier i Super HD på understøttede enheder, hvis forbindelsen er hurtig nok. De pågældende titler kan kendes på Super HD-logoet.

Netflix har også tilføjet flere 3D-film til sit katalog, herunder "Immortals" og "The Art of Flight", men de er kun tilgængelige i USA.

denne side kan du teste, om din internet-udbyder er med i Open Connect-netværket.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse