Nyt spil skal få studerende til at blive iværksættere

Kan man lokke danske studerende til at blive selvstændige?

Artikel top billede

Danske studerende er for tilbageholdende med at søge mod en fremtid som selvstændig. Det skal et spil forsøge at ændre på.

Det er i et samarbejde mellem Københavns Universitet, DTU og CBS, at et onlinespil er udsprunget som midlet til at skabe flere risikovillige, nyudklækkede iværksættere.

"Spillet, Startup Spirits, har til formål at skabe interesse for initiativer inden for iværksætteri på universiteterne. Det forsøger spillet at opnå ved direkte og indirekte at fremhæve iværksætter-levevejen som en mulig levevej for alle studerende - uanset uddannelse," forklarer udviklerne hos CIEL.

Spillet starter først om 11 dage. Det er gratis at prøve. Det kommer til at ligge her, StartupSpirits.dk.

Gamification 
Microsoft har tidligere brugt en lignende form for gamification til at motivere sine ansatte.

Spillet går i grove træk ud på at starte sin egen virksomhed. I den proces møder man de udfordringer og situationer, som man normalt ville måde som iværksætter: Hvor mange har jeg råd til at ansætte? Hvad skal mit produkt koste og så videre.

Spillet sætter ikke nye standarder for spildesign, men er ganske "nuttet" udført, skriver CBS Observer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S