Nu kører Windows-programmer også på Android

Det kendte værktøj Wine kommer nu i en Android-version.

Artikel top billede

På Fosdem-konferencen i Bruxelles har Wine-udvikleren Alexandre Julliard præsenteret en tidlig portering af Wine til Android. Det betyder, at det nu er muligt at køre Windows-programmer på den mobile platform, melder Phoronix.

Wine bruges allerede til at afvikle Windows-software under Mac OS OX og Linux. Julliard er ansat hos firmaet Codeweavers, som sælger en kommerciel softwareløsning baseret på Wine, kaldet Crossover.

Wine er ikke en emulator - og navnet står da også for "Wine is not an emulator". Navnet er altså en rekursiv forkortelse.

Det er kun muligt at køre x86 Windows-programmer på Android-platformen, hvis den pågældende enhed også indeholder en x86-processor.

Det gælder indtil videre kun for nogle få smartphones og tablet-pc'er, som Motorola Razer 1. Men Intel forsøger at komme ind på dette marked, og det er sandsynligt, at der kommer flere Android-produkter med Intel-processor fremover.

Den første version, som Julliard kunne fremvise i Bruxelles, var stadig ret langsom, men det skulle blive anderledes i den færdige udgave. Der arbejdes også på en ARM-version af Wine. Her skulle det være muligt at afvikle Windows-programmer, der er lavet til ARM-platformen.

Det gælder blandt andet for Windows CE-applikationer og apps til Windows RT, som er den særlige udgave af Windows 8 til ARM.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S