Nu kører Windows-programmer også på Android

Det kendte værktøj Wine kommer nu i en Android-version.

Artikel top billede

På Fosdem-konferencen i Bruxelles har Wine-udvikleren Alexandre Julliard præsenteret en tidlig portering af Wine til Android. Det betyder, at det nu er muligt at køre Windows-programmer på den mobile platform, melder Phoronix.

Wine bruges allerede til at afvikle Windows-software under Mac OS OX og Linux. Julliard er ansat hos firmaet Codeweavers, som sælger en kommerciel softwareløsning baseret på Wine, kaldet Crossover.

Wine er ikke en emulator - og navnet står da også for "Wine is not an emulator". Navnet er altså en rekursiv forkortelse.

Det er kun muligt at køre x86 Windows-programmer på Android-platformen, hvis den pågældende enhed også indeholder en x86-processor.

Det gælder indtil videre kun for nogle få smartphones og tablet-pc'er, som Motorola Razer 1. Men Intel forsøger at komme ind på dette marked, og det er sandsynligt, at der kommer flere Android-produkter med Intel-processor fremover.

Den første version, som Julliard kunne fremvise i Bruxelles, var stadig ret langsom, men det skulle blive anderledes i den færdige udgave. Der arbejdes også på en ARM-version af Wine. Her skulle det være muligt at afvikle Windows-programmer, der er lavet til ARM-platformen.

Det gælder blandt andet for Windows CE-applikationer og apps til Windows RT, som er den særlige udgave af Windows 8 til ARM.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune