Nu kører Windows-programmer også på Android

Det kendte værktøj Wine kommer nu i en Android-version.

Artikel top billede

På Fosdem-konferencen i Bruxelles har Wine-udvikleren Alexandre Julliard præsenteret en tidlig portering af Wine til Android. Det betyder, at det nu er muligt at køre Windows-programmer på den mobile platform, melder Phoronix.

Wine bruges allerede til at afvikle Windows-software under Mac OS OX og Linux. Julliard er ansat hos firmaet Codeweavers, som sælger en kommerciel softwareløsning baseret på Wine, kaldet Crossover.

Wine er ikke en emulator - og navnet står da også for "Wine is not an emulator". Navnet er altså en rekursiv forkortelse.

Det er kun muligt at køre x86 Windows-programmer på Android-platformen, hvis den pågældende enhed også indeholder en x86-processor.

Det gælder indtil videre kun for nogle få smartphones og tablet-pc'er, som Motorola Razer 1. Men Intel forsøger at komme ind på dette marked, og det er sandsynligt, at der kommer flere Android-produkter med Intel-processor fremover.

Den første version, som Julliard kunne fremvise i Bruxelles, var stadig ret langsom, men det skulle blive anderledes i den færdige udgave. Der arbejdes også på en ARM-version af Wine. Her skulle det være muligt at afvikle Windows-programmer, der er lavet til ARM-platformen.

Det gælder blandt andet for Windows CE-applikationer og apps til Windows RT, som er den særlige udgave af Windows 8 til ARM.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice