Nu kører Windows-programmer også på Android

Det kendte værktøj Wine kommer nu i en Android-version.

Artikel top billede

På Fosdem-konferencen i Bruxelles har Wine-udvikleren Alexandre Julliard præsenteret en tidlig portering af Wine til Android. Det betyder, at det nu er muligt at køre Windows-programmer på den mobile platform, melder Phoronix.

Wine bruges allerede til at afvikle Windows-software under Mac OS OX og Linux. Julliard er ansat hos firmaet Codeweavers, som sælger en kommerciel softwareløsning baseret på Wine, kaldet Crossover.

Wine er ikke en emulator - og navnet står da også for "Wine is not an emulator". Navnet er altså en rekursiv forkortelse.

Det er kun muligt at køre x86 Windows-programmer på Android-platformen, hvis den pågældende enhed også indeholder en x86-processor.

Det gælder indtil videre kun for nogle få smartphones og tablet-pc'er, som Motorola Razer 1. Men Intel forsøger at komme ind på dette marked, og det er sandsynligt, at der kommer flere Android-produkter med Intel-processor fremover.

Den første version, som Julliard kunne fremvise i Bruxelles, var stadig ret langsom, men det skulle blive anderledes i den færdige udgave. Der arbejdes også på en ARM-version af Wine. Her skulle det være muligt at afvikle Windows-programmer, der er lavet til ARM-platformen.

Det gælder blandt andet for Windows CE-applikationer og apps til Windows RT, som er den særlige udgave af Windows 8 til ARM.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS