Nu kører Windows-programmer også på Android

Det kendte værktøj Wine kommer nu i en Android-version.

Artikel top billede

På Fosdem-konferencen i Bruxelles har Wine-udvikleren Alexandre Julliard præsenteret en tidlig portering af Wine til Android. Det betyder, at det nu er muligt at køre Windows-programmer på den mobile platform, melder Phoronix.

Wine bruges allerede til at afvikle Windows-software under Mac OS OX og Linux. Julliard er ansat hos firmaet Codeweavers, som sælger en kommerciel softwareløsning baseret på Wine, kaldet Crossover.

Wine er ikke en emulator - og navnet står da også for "Wine is not an emulator". Navnet er altså en rekursiv forkortelse.

Det er kun muligt at køre x86 Windows-programmer på Android-platformen, hvis den pågældende enhed også indeholder en x86-processor.

Det gælder indtil videre kun for nogle få smartphones og tablet-pc'er, som Motorola Razer 1. Men Intel forsøger at komme ind på dette marked, og det er sandsynligt, at der kommer flere Android-produkter med Intel-processor fremover.

Den første version, som Julliard kunne fremvise i Bruxelles, var stadig ret langsom, men det skulle blive anderledes i den færdige udgave. Der arbejdes også på en ARM-version af Wine. Her skulle det være muligt at afvikle Windows-programmer, der er lavet til ARM-platformen.

Det gælder blandt andet for Windows CE-applikationer og apps til Windows RT, som er den særlige udgave af Windows 8 til ARM.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger erfaren leder til at motivere og lede vores IT-supportere i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT