EU kræver fælles standard for mobilopladere

En frivillig brancheaftale om fælles mobilopladere er udløbet. Nu truer EU med et indgreb, hvis aftalen ikke bliver forlænget.

Artikel top billede

EU forlanger nu, at mobiltelefon-producenterne fortsat skal understøtte en fælles standard for opladere. Branchen har indgået en frivillig aftale om en universel oplader baseret på mikro-USB, men den er udløbet i slutningen af 2012. Det kan betyde, at der igen kommer forskellige opladere.

"Hvis producenterne ikke forlænger aftalen inden udgangen af februar, vil EU forpligte dem til at gøre det," siger EU-kommissær Antonio Tajani til det tyske nyhedsmagasin Focus.

Han ønsker, at den universelle oplader også skal kunne bruges til andre former for elektroniske produkter, herunder pc-tilbehør.

De store producenter af mobiltelefoner har underskrevet et såkaldt Memorandum of Understanding tilbage i 2009, hvor de forpligter sig til at bruge den universelle standard, men det er usikkert, om aftalen bliver forlænget. EU er nu klar med et indgreb, hvis det ikke sker.

Beslutningen om at vælge mikro-USB skyldes blandt andet, at næsten alle mobiltelefoner efterhånden har datafunktioner og dermed i forvejen bruger mikro-USB til dataoverførsel mellem telefon og computer.
 
Branchens egen organisation, GSM Association, har regnet sig frem til, at standby-forbruget kan reduceres med 50 pct., og der kan spares 51.000 tons overflødige opladere ved at indføre en fælles standard.
 
Det betyder også, at man ikke længere behøver smide sin gamle oplader væk, når man skifter telefon, og nye telefoner kan leveres uden en ny oplader. Det kan også gøre telefonerne lidt billigere.

I teorien er det kun muligt at overføre 2,5 watt med USB 2.0 og omkring det dobbelte med USB 3.0. Det er ikke altid nok. Nogle USB-opladere kommer helt op på 10 watt, men de holder sig ikke til standarden. Derfor kan man ikke være sikker på, at de fungerer med alle telefoner og andre mobile enheder.

Der er også nye standarder som USB Battery Charge og USB Power Delivery, hvor man kommer helt op på 100 watt. Men sidstnævnte findes indtil videre kun som prototyper.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Seniorudvikler (.NET)

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice