Amerikanske medier: Apple arbejder på et smartwatch

Apple er på vej med et nyt produkt, der har potentiale til at erstatte smartphonen.

Artikel top billede

Apple arbejder i øjeblikket på at udvikle et såkaldt smartwatch. Det skriver de amerikanske aviser New York Times og Wall Street Journal

Et smartwatch er en lille armbåndsur-lignende computer, der ikke bare kan fortælle, hvad klokken er, men også kan udføre mange af de opgaver, som en smartphone kan i dag.

Flere anonyme Apple-ansatte oplyser til New York Times, at virksomheden i øjeblikket eksperimenterer med netop sådan en ur-lignende enhed, og ifølge avisen har uret en buet overflade lavet af glas. Wall Street Journal skriver desuden, at den nye enhed også er blevet drøftet i samtaler mellem Apple og Foxconn, der producerer Apples hardware på fabrikker i Kina.

Det er ifølge New York Times meningen, at urene skal køre med iOS-styresystemet, som også iPhone og iPad bruger, og på længere sigt vil et intelligent armbåndsur måske have potentiale til helt at erstatte smartphonen, som vi kender den i dag.

Ny trend

Denne type teknologi, der bæres på brugerens krop, forventes at blive en af de helt nye store tendenser, som for alvor vil vinde indpas i de kommende år.

Fitness-armbånd som Fuelband fra Nike, hvor Apple-chefen Tim Cook i øvrigt sidder i bestyrelsen, samt Jawbone Up og Fitbit har allerede opnået en relativ stor udbredelse.

Og ved den netop overståede CES-messe blev et smartwatch ved navn Pebble lanceret.

Pebble, der er et uafhængigt Kickstarter-projekt, er allerede blevet forudbestilt i 70.000 eksemplarer, og det kan måske give os en idé om, hvad vi kan forvente af et kommende Apple-ur.

Ud over at vise, hvad klokken er, kan du på Pebble også se dine seneste mails, sms-beskeder og fjernstyre din iPhone eller Android-telefon. Uret kommunikerer med brugerens smartphone via en bluetooth-forbindelse.

Derudover er Google langt fremme med sit digitale brille-projekt, Project Glass. Ligesom med Pebble bliver bliver Google-brillerne tilkoblet brugernes telefon via en bluetooth-forbindelse, hvorefter brugeren eksempelvis kan læse mails og få retningsavisninger fra Google Maps på brille-glasset.

Kræver buet-glas

Ifølge New York Times er det meningen, at Apple-uret skal laves i bøjet glas, der vil få uret til at smyge sig om ejerens håndled.

Og det kan i dag lade sig gøre takket være en ny glastype ved navn Willow Glass, der er udviklet af Corning. Firmaet er mest kendt for at producere det hårdføre Gorilla Glass, som blandt andet bruges i iPhonen.

Peter Bocko, der er teknologichef for Corning, bekræfter over for New York Times, at virksomhedens Willow Glass vil kunne bruges til at lave et ur af buet glas.

Læs også:

Vi glæder os sygt meget: Syv gadgets der kommer til at rocke i 2013

Bluetooth-ur samler 100 gange flere penge på Kickstarter end ventet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect