Amazon bruger trusler og overvågning til at styre sine ansatte

Den tyske afdeling af netgiganten Amazon bliver nu anklaget for umenneskelige arbejdsforhold. De ansatte bliver overvåget og truet.

Artikel top billede

Det er ikke kun i Fjernøsten, at arbejdere knokler under uværdige arbejdsforhold hos de store it- og internet-giganter. En tysk tv-udsendelse har nu afsløret, at Amazon betaler en meget lav løn til sine lagerarbejdere og bruger omfattende kontrol og overvågning af de ansatte.

Det er især i tiden inden jul, at Amazon hyrer ekstra arbejdskraft til at sortere og pakke i sine store lagerhaller. Den tyske tv-station Hessischer Rundfunk afslører i sin udsendelse, at arbejderne typisk bliver hyret gennem agenter i udlandet.

Disse formidlings-bureauer sørger også for ansættelses-kontrakter og indkvartering. Mange af de udenlandske arbejdere bliver indkvarteret i tomme ferieboliger. Her sover op til fem personer i samme rum. De ansatte bliver så transporteret til arbejdspladsen i busser.

En del af lønnen bliver tilbageholdt for at dække udgifterne, så arbejderne i nogle tilfælde kun får udbetalt en timeløn på 60 kr. inden skat. Det ligger langt under den normale mindsteløn.

De tyske tv-journalister har brugt skjult kamera for at dokumentere arbejdernes forhold. De fortæller blandt andet, at et sikkerhedsfirma gennemfører regelmæssige ransagninger af arbejdernes værelser. En ansat, der klagede over forholdene, blev bortvist og skulle rejse hjem i løbet af en time.

Sikkerheden skulle være så stram, at arbejderne får kontrolleret deres lommer efter morgenmaden for at sikre, at de ikke har taget brød med.

En del af kritikken retter sig mod sikkerhedsfirmaet HESS Security, som er hyret til at kontrollere de ansatte. Tv-journalisterne mener, at der er forbindelser mellem firmaet og højreekstreme miljøer i Tyskland.

Den tyske fagforening Verdi kritiserer også, at de fastansatte Amazon-medarbejdere i et lager i Rheinberg har alt for korte pauser. De har 45 minutter til deres middagspause, men de skal først passere en sikkerhedssluse med lange køer - og så der er kun få minutter tilbage til at spise.

Amazon har ikke selv kommenteret tv-udsendelsen, men internet-giganten har tidligere været udsat for kritik.

En journalist fra den britiske avis The Times gik undercover for at undersøge arbejdsforholdene i 2008 og afslørede, at de sæsonsatte hos Amazon arbejdede under sweatshop-lignende betingelser.

Ifølge The Times kunne medarbejderne risikere at blive fyret, hvis de meldte sig syge, og de skulle arbejde syv dage om ugen. De ansatte måtte kun holde to korte pauser om dagen og skulle bede om tilladelse for at gå på toilettet.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | København

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S