Prognose: I 2014 er der flere mobiltelefoner end jordboer

Det går stærkt med at få mobiltelefoner og internet ud i selv de fjerneste afkroge af verden.

Artikel top billede

Den seneste rapport fra tele-organisationen ITU forudsiger at antallet af mobil-abonnementer vil runde 7 milliarder i 2014 og fortsætte med at stige. Til den tid vil der være flere mobiltelefoner end indbyggere i verden. Mere end halvdelen af alle mobiltelefon-abonnementer er allerede i Asien, og det er her, den største del af væksten kommer til at ske.

I Danmark og mange andre rige lande er der allerede flere telefoner end indbyggere. På verdensplan er det 98 procent, der har en mobiltelefon. I udviklingslande er det 89 pct.

ITU anslår at der vil være 2,7 milliarder internet-brugere mod udgangen af 2013. Det er 39 pct. af verdens befolkning. Men den meget omtalte digitale kløft eksisterer også her. Det er kun 31 pct. af befolkningen i udviklingslande, der forventes at være online, mens det er 77 pct. i de rige lande.

Kløften er meget tydelig mellem Europa (75 pct. på nettet) og Afrika (16 pct.). Den største vækst sker dog netop nu i Afrika, hvor den årlige vækstrate er på 27 procent.

Der er stadig 1,1 milliarder private husholdninger i verden uden internet-adgang og her er det ni ud af ti, der ligger i udviklingslande.

Bredbåndspriserne er faldet med hele 82 pct. i de sidste fem år, fortæller rapporten. Bredbånd er billigst i Europa - målt i forhold til gennemsnits-indkomsten - mens hurtig internet-adgang stadig koster mere end halvdelen af en normal månedsløn i mange fattige lande.

På listen over lande med den hurtigste netadgang finder man de asiatiske tigre som Korea, Hong Kong og Japan, men der er også overraskelser. I Europa er det lande som Island, Bulgarien og Portugal, der klarer sig rigtig godt.

Der har været meget fokus på kønsfordelingen på nettet. ITU fortæller at det er 37 pct. af kvinderne og 41 pct. af mændene, der er på nettet. I rige lande er kløften mellem mænd og kvinder kun på 2 pct., mens den er på hele 16 pct. i udviklingslande. Det ventes dog, at denne forskel vil blive mindre over de kommende år.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job