Verdens største computermesse holdes i denne uge

Så er der igen tid til Cebit-messen i Hannover.

Artikel top billede

I de kommende dage strømmer it-folket til Hannover, hvor verdens største computermesse Cebit åbner dørene for publikum. Denne tyske kansler Angela Merkel åbner messen officielt mandag aften. Årets motto er "Shareconomy" - altså deling af viden, erfaringer og ressourcer på nettet. Det kan være alt fra lejligheder og biler til plæneklippere. Men det handler også om nye former for samarbejde over nettet og cloud computing.

Dermed ligger Cebit helt i tidens trend. Men det kan ikke skjule, at Cebit har mistet sin betydning, mens andre messer som Mobile World Congress har oplevet en enorm vækst i de seneste år.

Cebit har ikke længere den samme ikoniske status for it-branchen, som messen havde for ti år siden.

De fleste nye smartphones, tablet-pc'er og mobile platforme blev præsenteret allerede i sidste uge på mobil-messen i Barcelona, og derfor skal man heller ikke regne med de store nyheder på Cebit.

Kansler Angela Merkel sagde i sit ugentlige videobudskab inden messen, at der bør skabes de samme betingelser for iværksættere i hele Europa. Der skal være sikkerhed for, at man kan starte et lille internet-firma overalt i Europa med de samme vilkår. Tyskland bliver kritiseret for at tilbyde dårligere vilkår end andre lande. Merkel efterlyser en slags europæisk "one-stop-shop" for start-ups.

Årets partnerland for Cebit er Polen. Landets premierminister Donald Tusk går på scenen mandag sammen med Merkel. Desuden skal chefen for den europæiske EADS-koncern præsentere den første europæiske Mars-rover, "Bridget". Microsoft viser sin Surface Pro computer, der stadig ikke kan købes i Europa.

Antallet af udstillere er faldet med 100 siden sidste år og ligger nu på 4.100. I de sidste par år har der været strejker i den offentlige trafik i Tyskland samtidig med Cebit, og det kan være en del af forklaringen på, at antallet af besøgende også har været faldende.

Der er adgang for publikum fra tirsdag til lørdag. Foruden cloud og big data er der også fokus på it-sikkerhed på årets messe.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job