Microsoft bøjer sig: Redder forhandlere ud af licensklemme

Microsoft slækker på sine licensregler for at sikre forhandleres softwaresalg til offentlige kunder.

Artikel top billede

Pres fra den offentlige indkøbsselskab SKI (Staten og Kommunernes Indkøbsservice) har helt usædvanligt fået Microsoft til at slække på sine licensregler (compliance) over for offentlige kunder. Dermed redder Microsoft en stribe SKI-forhandlere ud af en alvorlig klemme.

Normalt kræver Microsoft, at maksimalt fem procent af en kundes software må være forkert eller mangelfuldt licenseret (incompliant). Men i en ny tre-årig rammeaftale om leverance af standardsoftware (02.06 - delaftale 2) er kravet blevet ændret, så de offentlige kunder nu kan slippe af sted med fejlagtig licensering på op til 15 procent af sin software fra Microsoft.

Flere kilder bekræfter over for Channelworld, at Microsoft i en særaftale med SKI har valgt at ændre sine licensbetingelser over for de offentlige kunder. Ændringerne er også skrevet ind afsnit 7 i Microsofts standardaftale, der går under navnet "Business and Services Agreement Amendment ID CTM", som Channelworld er i besiddelse af.

Det fremgår også af aftalen, at offentlige kunder, der forbryder sig mod compliance-reglerne slipper betydeligt billigere, når de skal ud på markedet for at købe de manglende licenser.

SKI-aftalen indeholder nemlig et prisloft på 110 procent af den normale indkøbspris. Det er markant lavere end i Microsofts standardbetingelser, hvor prisen for den supplerende software ifølge Channelworlds oplysninger i nogle tilfælde kan ligge flere hundrede procent over den normale indkøbspris.

SKI-aftalen indebærer også, at Microsoft skal give et varsel på mindst 60 dage forud for et kontrolbesøg hos kunden. Normalt er varslingsfristen på kun 30 dage.

"Jeg har aldrig hørt om det her før, og jeg er 100 procent overbevist om, at det er første gang, det sker," siger en kilde med indgående kendskab til sagen.

De særlige licensregler for det offentlige har ifølge Channelworlds oplysninger været SKI's betingelse for at forhandlere kunne blive godkendt som leverandører på aftalen. Ved at opbløde kravene har Microsoft sikret, at forhandlerne på aftalen ikke kommer i klemme mellem Microsofts normale licensregler og kravene fra SKI.

Mens Microsoft har valgt at bøje nakken for SKI's krav, valgte IBM så sent som i sidste måned helt at droppe ud af en tilsvarende aftale for IBM-software.

Channelworld har bedt Microsoft om at forklare, hvorfor compliance-reglerne for offentlige kunder er blevet lempet, og om der er fortilfælde, hvor bestemte kundegrupper har fået tilsvarende fordele.

Microsofts danske kommunikationsdirektør Anders Adelhorst ønsker ikke at kommentere de konkrete ændringer i licensreglerne.

"Vi har fokuseret på - sammen med vores dygtige partnere - at sikre, at kundernes behov bliver mødt. Vi er utroligt glade for, at så mange af vores partnere har vundet en plads i udbuddet. Derudover har vi ingen kommentarer til de betingelser, som vi har givet vores partnere mulighed for at byde ind med," skriver Anders Adelhorst i en mail til Channelworld.

Læs mere:

Vindere fundet til dansk milliard-udbud
Hård kritik af SKI: It-kæmper dropper milliardaftale
Forhandlere i klemme: IBM blokerer ny SKI-aftale
SKI affejer IBM-bombe: Vi har en god aftale

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S