Microsoft bøjer sig: Redder forhandlere ud af licensklemme

Microsoft slækker på sine licensregler for at sikre forhandleres softwaresalg til offentlige kunder.

Artikel top billede

Pres fra den offentlige indkøbsselskab SKI (Staten og Kommunernes Indkøbsservice) har helt usædvanligt fået Microsoft til at slække på sine licensregler (compliance) over for offentlige kunder. Dermed redder Microsoft en stribe SKI-forhandlere ud af en alvorlig klemme.

Normalt kræver Microsoft, at maksimalt fem procent af en kundes software må være forkert eller mangelfuldt licenseret (incompliant). Men i en ny tre-årig rammeaftale om leverance af standardsoftware (02.06 - delaftale 2) er kravet blevet ændret, så de offentlige kunder nu kan slippe af sted med fejlagtig licensering på op til 15 procent af sin software fra Microsoft.

Flere kilder bekræfter over for Channelworld, at Microsoft i en særaftale med SKI har valgt at ændre sine licensbetingelser over for de offentlige kunder. Ændringerne er også skrevet ind afsnit 7 i Microsofts standardaftale, der går under navnet "Business and Services Agreement Amendment ID CTM", som Channelworld er i besiddelse af.

Det fremgår også af aftalen, at offentlige kunder, der forbryder sig mod compliance-reglerne slipper betydeligt billigere, når de skal ud på markedet for at købe de manglende licenser.

SKI-aftalen indeholder nemlig et prisloft på 110 procent af den normale indkøbspris. Det er markant lavere end i Microsofts standardbetingelser, hvor prisen for den supplerende software ifølge Channelworlds oplysninger i nogle tilfælde kan ligge flere hundrede procent over den normale indkøbspris.

SKI-aftalen indebærer også, at Microsoft skal give et varsel på mindst 60 dage forud for et kontrolbesøg hos kunden. Normalt er varslingsfristen på kun 30 dage.

"Jeg har aldrig hørt om det her før, og jeg er 100 procent overbevist om, at det er første gang, det sker," siger en kilde med indgående kendskab til sagen.

De særlige licensregler for det offentlige har ifølge Channelworlds oplysninger været SKI's betingelse for at forhandlere kunne blive godkendt som leverandører på aftalen. Ved at opbløde kravene har Microsoft sikret, at forhandlerne på aftalen ikke kommer i klemme mellem Microsofts normale licensregler og kravene fra SKI.

Mens Microsoft har valgt at bøje nakken for SKI's krav, valgte IBM så sent som i sidste måned helt at droppe ud af en tilsvarende aftale for IBM-software.

Channelworld har bedt Microsoft om at forklare, hvorfor compliance-reglerne for offentlige kunder er blevet lempet, og om der er fortilfælde, hvor bestemte kundegrupper har fået tilsvarende fordele.

Microsofts danske kommunikationsdirektør Anders Adelhorst ønsker ikke at kommentere de konkrete ændringer i licensreglerne.

"Vi har fokuseret på - sammen med vores dygtige partnere - at sikre, at kundernes behov bliver mødt. Vi er utroligt glade for, at så mange af vores partnere har vundet en plads i udbuddet. Derudover har vi ingen kommentarer til de betingelser, som vi har givet vores partnere mulighed for at byde ind med," skriver Anders Adelhorst i en mail til Channelworld.

Læs mere:

Vindere fundet til dansk milliard-udbud
Hård kritik af SKI: It-kæmper dropper milliardaftale
Forhandlere i klemme: IBM blokerer ny SKI-aftale
SKI affejer IBM-bombe: Vi har en god aftale

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job