Facebook plager Apple: "Please, lad os lave Home til iPhone"

IPhone og Windows Phone-brugerne bliver ikke snydt, hvis det står til Facebook.

Artikel top billede

Foto: Mikkel William Nielsen (Foto: Mikkel William Nielsen)

Facebook diskuterer i øjeblikket mulighederne for at lave en udgave af Facebook Home til iPhone. 

Det skriver det amerikanske nyhedsbureau Bloomberg.

Facebook Home blev frigivet til Android i fredags. Det er en slags udvidet Facebook-app, der bliver lagt oven på Androids brugerflade, så telefonen får en ny startskærm og får tilføjet en række ekstra funktioner.

Men det vil næppe være muligt at konstruere en lignende app til Apples styresystem, der langtfra er lige så åbent som Android.

Derfor vil introduktionen af en lignende funktion til iOS sandsynligvis ske i et tæt partnerskab med Apple, og i et nyt interview med Bloomberg afslører Facebooks produktchef Adam Mosseri, at Facebook i øjeblikket fører samtaler med både Apple og Microsoft. 

"Vi har vist dem, hvad vi har bygget, og vi har en aktiv dialog med dem," siger han.

Behøver ikke ligne Home

Adam Mosseri afslører, at en lignende app til Apples styresystem meget vel kan komme til at se betydeligt anderledes ud og ikke nødvendigvis får det samme navn.

"Det kan også være, at vi blot overfører nogle af design-værdierne til iOS-app'en. Det kan meget vel være, at det er, hvad det ender med. Men vi kan også lave en særlig "låseskærm," siger han, og slår samtidig fast, at det i sidste ende afhænger af, hvad Apple foretrækker.

Allerede da Facebook tidligere på måneden løftede sløret for Facebook Home, understregede Facebook-stifteren Mark Zuckerberg, at Facebook har et glimrende samarbejde med Apple og i fremtiden ikke udelukkende vil satse på Android. 

"Vi er allerede integreret i deres (Apples, red) styresystemer, og vi fører en dialog med henblik på at lave flere ting sammen med dem," sagde Mark Zuckerberg ved præsentationen.

Home virker indtil videre kun med et begrænset antal Android-telefoner fra HTC og Samsung og kan downloades fra Google Play.

Du kan læse om vores oplevelser med Facebook Home i disse artikler:

Galleri: Sådan erobrer Facebook Home din mobil 

Video: Facebook overtager din mobil - sådan ser det ud

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S