Facebook plager Apple: "Please, lad os lave Home til iPhone"

IPhone og Windows Phone-brugerne bliver ikke snydt, hvis det står til Facebook.

Artikel top billede

Foto: Mikkel William Nielsen (Foto: Mikkel William Nielsen)

Facebook diskuterer i øjeblikket mulighederne for at lave en udgave af Facebook Home til iPhone. 

Det skriver det amerikanske nyhedsbureau Bloomberg.

Facebook Home blev frigivet til Android i fredags. Det er en slags udvidet Facebook-app, der bliver lagt oven på Androids brugerflade, så telefonen får en ny startskærm og får tilføjet en række ekstra funktioner.

Men det vil næppe være muligt at konstruere en lignende app til Apples styresystem, der langtfra er lige så åbent som Android.

Derfor vil introduktionen af en lignende funktion til iOS sandsynligvis ske i et tæt partnerskab med Apple, og i et nyt interview med Bloomberg afslører Facebooks produktchef Adam Mosseri, at Facebook i øjeblikket fører samtaler med både Apple og Microsoft. 

"Vi har vist dem, hvad vi har bygget, og vi har en aktiv dialog med dem," siger han.

Behøver ikke ligne Home

Adam Mosseri afslører, at en lignende app til Apples styresystem meget vel kan komme til at se betydeligt anderledes ud og ikke nødvendigvis får det samme navn.

"Det kan også være, at vi blot overfører nogle af design-værdierne til iOS-app'en. Det kan meget vel være, at det er, hvad det ender med. Men vi kan også lave en særlig "låseskærm," siger han, og slår samtidig fast, at det i sidste ende afhænger af, hvad Apple foretrækker.

Allerede da Facebook tidligere på måneden løftede sløret for Facebook Home, understregede Facebook-stifteren Mark Zuckerberg, at Facebook har et glimrende samarbejde med Apple og i fremtiden ikke udelukkende vil satse på Android. 

"Vi er allerede integreret i deres (Apples, red) styresystemer, og vi fører en dialog med henblik på at lave flere ting sammen med dem," sagde Mark Zuckerberg ved præsentationen.

Home virker indtil videre kun med et begrænset antal Android-telefoner fra HTC og Samsung og kan downloades fra Google Play.

Du kan læse om vores oplevelser med Facebook Home i disse artikler:

Galleri: Sådan erobrer Facebook Home din mobil 

Video: Facebook overtager din mobil - sådan ser det ud

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S