Facebook plager Apple: "Please, lad os lave Home til iPhone"

IPhone og Windows Phone-brugerne bliver ikke snydt, hvis det står til Facebook.

Artikel top billede

Foto: Mikkel William Nielsen (Foto: Mikkel William Nielsen)

Facebook diskuterer i øjeblikket mulighederne for at lave en udgave af Facebook Home til iPhone. 

Det skriver det amerikanske nyhedsbureau Bloomberg.

Facebook Home blev frigivet til Android i fredags. Det er en slags udvidet Facebook-app, der bliver lagt oven på Androids brugerflade, så telefonen får en ny startskærm og får tilføjet en række ekstra funktioner.

Men det vil næppe være muligt at konstruere en lignende app til Apples styresystem, der langtfra er lige så åbent som Android.

Derfor vil introduktionen af en lignende funktion til iOS sandsynligvis ske i et tæt partnerskab med Apple, og i et nyt interview med Bloomberg afslører Facebooks produktchef Adam Mosseri, at Facebook i øjeblikket fører samtaler med både Apple og Microsoft. 

"Vi har vist dem, hvad vi har bygget, og vi har en aktiv dialog med dem," siger han.

Behøver ikke ligne Home

Adam Mosseri afslører, at en lignende app til Apples styresystem meget vel kan komme til at se betydeligt anderledes ud og ikke nødvendigvis får det samme navn.

"Det kan også være, at vi blot overfører nogle af design-værdierne til iOS-app'en. Det kan meget vel være, at det er, hvad det ender med. Men vi kan også lave en særlig "låseskærm," siger han, og slår samtidig fast, at det i sidste ende afhænger af, hvad Apple foretrækker.

Allerede da Facebook tidligere på måneden løftede sløret for Facebook Home, understregede Facebook-stifteren Mark Zuckerberg, at Facebook har et glimrende samarbejde med Apple og i fremtiden ikke udelukkende vil satse på Android. 

"Vi er allerede integreret i deres (Apples, red) styresystemer, og vi fører en dialog med henblik på at lave flere ting sammen med dem," sagde Mark Zuckerberg ved præsentationen.

Home virker indtil videre kun med et begrænset antal Android-telefoner fra HTC og Samsung og kan downloades fra Google Play.

Du kan læse om vores oplevelser med Facebook Home i disse artikler:

Galleri: Sådan erobrer Facebook Home din mobil 

Video: Facebook overtager din mobil - sådan ser det ud

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S