Så længe må du vente på nye Apple-produkter

Købelystne Apple-fans kan godt slå koldt vandt i blodet, siger direktør Tim Cook.

Artikel top billede

Der har længe været spekuleret i, at Apple snart vil præsentere en række af helt nye produkter.

Heriblandt en ny billigere iPhone, et særligt Apple-ur og opdaterede udgaver af virksomhedens iPads.

Men i forbindelse med aflæggelsen af Apples kvartalsregnskab manede Apples administrerende direktør, Tim Cook, til besindighed, og han slog fast, at Apple ikke vil præsentere nye produkter før til efteråret.

"Vores folk arbejder på en række fantastiske nyheder inden for hardware, software og tjenester, og vi glæder os til at introducere dem i løbet af efteråret og i 2014," sagde Tim Cook ifølge det amerikanske teknologimedie The Verge.

Hårdt arbejde at lave nye produkter

Adspurgt om, hvorvidt der var helt nye produktkatagorier på vej, svarede Tim Cook:

"Sandheden er, at det er hårdt arbejde at producere nye og virkeligt innovative produkter. Men jeg kan forsikre om, at vi sammen med vores produktionspartnere arbejder på en meget spændende plan for produktlanceringer," sagde han.

Et af de hedeste ryger går på, at Apple i øjeblikket arbejder på en armbåndsurs-lignende minicomputer, der i pressen allerede er blevet døbt iWatch. Men Tim Cook har også tidligere antydet, at Apple har planer om at producere sit eget fjernsyn. 

Læs også:
 

Apple-regnskab losser dommedagsprofetierne til hjørne

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS