Så længe må du vente på nye Apple-produkter

Købelystne Apple-fans kan godt slå koldt vandt i blodet, siger direktør Tim Cook.

Artikel top billede

Der har længe været spekuleret i, at Apple snart vil præsentere en række af helt nye produkter.

Heriblandt en ny billigere iPhone, et særligt Apple-ur og opdaterede udgaver af virksomhedens iPads.

Men i forbindelse med aflæggelsen af Apples kvartalsregnskab manede Apples administrerende direktør, Tim Cook, til besindighed, og han slog fast, at Apple ikke vil præsentere nye produkter før til efteråret.

"Vores folk arbejder på en række fantastiske nyheder inden for hardware, software og tjenester, og vi glæder os til at introducere dem i løbet af efteråret og i 2014," sagde Tim Cook ifølge det amerikanske teknologimedie The Verge.

Hårdt arbejde at lave nye produkter

Adspurgt om, hvorvidt der var helt nye produktkatagorier på vej, svarede Tim Cook:

"Sandheden er, at det er hårdt arbejde at producere nye og virkeligt innovative produkter. Men jeg kan forsikre om, at vi sammen med vores produktionspartnere arbejder på en meget spændende plan for produktlanceringer," sagde han.

Et af de hedeste ryger går på, at Apple i øjeblikket arbejder på en armbåndsurs-lignende minicomputer, der i pressen allerede er blevet døbt iWatch. Men Tim Cook har også tidligere antydet, at Apple har planer om at producere sit eget fjernsyn. 

Læs også:
 

Apple-regnskab losser dommedagsprofetierne til hjørne

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Softværket

    Bliv AI Lead i Softværket

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S