Så længe må du vente på nye Apple-produkter

Købelystne Apple-fans kan godt slå koldt vandt i blodet, siger direktør Tim Cook.

Artikel top billede

Der har længe været spekuleret i, at Apple snart vil præsentere en række af helt nye produkter.

Heriblandt en ny billigere iPhone, et særligt Apple-ur og opdaterede udgaver af virksomhedens iPads.

Men i forbindelse med aflæggelsen af Apples kvartalsregnskab manede Apples administrerende direktør, Tim Cook, til besindighed, og han slog fast, at Apple ikke vil præsentere nye produkter før til efteråret.

"Vores folk arbejder på en række fantastiske nyheder inden for hardware, software og tjenester, og vi glæder os til at introducere dem i løbet af efteråret og i 2014," sagde Tim Cook ifølge det amerikanske teknologimedie The Verge.

Hårdt arbejde at lave nye produkter

Adspurgt om, hvorvidt der var helt nye produktkatagorier på vej, svarede Tim Cook:

"Sandheden er, at det er hårdt arbejde at producere nye og virkeligt innovative produkter. Men jeg kan forsikre om, at vi sammen med vores produktionspartnere arbejder på en meget spændende plan for produktlanceringer," sagde han.

Et af de hedeste ryger går på, at Apple i øjeblikket arbejder på en armbåndsurs-lignende minicomputer, der i pressen allerede er blevet døbt iWatch. Men Tim Cook har også tidligere antydet, at Apple har planer om at producere sit eget fjernsyn. 

Læs også:
 

Apple-regnskab losser dommedagsprofetierne til hjørne

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S