Så længe må du vente på nye Apple-produkter

Købelystne Apple-fans kan godt slå koldt vandt i blodet, siger direktør Tim Cook.

Artikel top billede

Der har længe været spekuleret i, at Apple snart vil præsentere en række af helt nye produkter.

Heriblandt en ny billigere iPhone, et særligt Apple-ur og opdaterede udgaver af virksomhedens iPads.

Men i forbindelse med aflæggelsen af Apples kvartalsregnskab manede Apples administrerende direktør, Tim Cook, til besindighed, og han slog fast, at Apple ikke vil præsentere nye produkter før til efteråret.

"Vores folk arbejder på en række fantastiske nyheder inden for hardware, software og tjenester, og vi glæder os til at introducere dem i løbet af efteråret og i 2014," sagde Tim Cook ifølge det amerikanske teknologimedie The Verge.

Hårdt arbejde at lave nye produkter

Adspurgt om, hvorvidt der var helt nye produktkatagorier på vej, svarede Tim Cook:

"Sandheden er, at det er hårdt arbejde at producere nye og virkeligt innovative produkter. Men jeg kan forsikre om, at vi sammen med vores produktionspartnere arbejder på en meget spændende plan for produktlanceringer," sagde han.

Et af de hedeste ryger går på, at Apple i øjeblikket arbejder på en armbåndsurs-lignende minicomputer, der i pressen allerede er blevet døbt iWatch. Men Tim Cook har også tidligere antydet, at Apple har planer om at producere sit eget fjernsyn. 

Læs også:
 

Apple-regnskab losser dommedagsprofetierne til hjørne

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Banedanmark

    Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect