Artikel top billede

Så længe må du vente på nye Apple-produkter

Købelystne Apple-fans kan godt slå koldt vandt i blodet, siger direktør Tim Cook.

Der har længe været spekuleret i, at Apple snart vil præsentere en række af helt nye produkter.

Heriblandt en ny billigere iPhone, et særligt Apple-ur og opdaterede udgaver af virksomhedens iPads.

Men i forbindelse med aflæggelsen af Apples kvartalsregnskab manede Apples administrerende direktør, Tim Cook, til besindighed, og han slog fast, at Apple ikke vil præsentere nye produkter før til efteråret.

"Vores folk arbejder på en række fantastiske nyheder inden for hardware, software og tjenester, og vi glæder os til at introducere dem i løbet af efteråret og i 2014," sagde Tim Cook ifølge det amerikanske teknologimedie The Verge.

Hårdt arbejde at lave nye produkter

Adspurgt om, hvorvidt der var helt nye produktkatagorier på vej, svarede Tim Cook:

"Sandheden er, at det er hårdt arbejde at producere nye og virkeligt innovative produkter. Men jeg kan forsikre om, at vi sammen med vores produktionspartnere arbejder på en meget spændende plan for produktlanceringer," sagde han.

Et af de hedeste ryger går på, at Apple i øjeblikket arbejder på en armbåndsurs-lignende minicomputer, der i pressen allerede er blevet døbt iWatch. Men Tim Cook har også tidligere antydet, at Apple har planer om at producere sit eget fjernsyn. 

Læs også:
 

Apple-regnskab losser dommedagsprofetierne til hjørne




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere