Fra denne dag kan du købe Surface Pro i Danmark

Microsoft har nu afsløret den danske lanceringsdato for Surface Pro.

Artikel top billede

Knap tre måneder efter lanceringen i USA er Microsoft nu klar til at sælge sin Windows 8-tablet Surface Pro i Danmark. Microsoft fortæller nu, at Pro rammer de danske butikker den 30. maj. Samtidig lanceres Pro i en række andre lande.

Surface Pro kan købes online via Microsoft Store og i butikker landet over. Den kommer til at koste 6.499 kroner i en udgave med 64 GB og 7.499 kr. for den store version med 128 GB.

Der er gemt en Intel Core i5 processor og 4 GB systemhukommelse i Surface Pro, som er udstyret med en 10,6-tommers touch-skærm. Den har to kameraer, kortlæser og mini-Displayport, og der medfølger en stylus pen.

Microsoft sælger allerede sin tablet-pc Surface RT i Danmark, der indeholder en ARM-processor og kører med en Windows-version (RT), der er udviklet til denne platform, mens Surface Pro kører med det normale Windows 8 Pro.

Ifølge Microsofts egen beskrivelse er der tale om en fuldt funktionel Windows 8 pc, der ser ud som en tablet. Men der mangler et tastatur. Microsoft sælger et Touch Cover med berøringsfølsomme taster eller Type Cover med "rigtige" taster, der normalt koster omkring 1.000 kr.

I øjeblikket tilbyder Microsoft dog, at kunder, som køber en Surface RT tablet-pc, kan få et Touch eller Type Cover gratis. Ifølge Microsofts hjemmeside gælder dette tilbud kun frem til den 30. maj.

Det kan være en reaktion på det svage Surface-salg. Det anslås, at der er solgt omkring 400.000 eksemplarer af Surface Pro frem til midten af marts. Den billigere Surface RT er solgt i lidt over en million eksemplarer.

Dell har netop reduceret prisen for sin Windows RT tablet XPS 10 (32 GB) med en tredjedel til 300 euro eller omkring 2.250 kr. i Europa.

Det ventes, at Microsoft vil annoncere den anden generation af Surface RT allerede i næste måned.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S