Fra denne dag kan du købe Surface Pro i Danmark

Microsoft har nu afsløret den danske lanceringsdato for Surface Pro.

Artikel top billede

Knap tre måneder efter lanceringen i USA er Microsoft nu klar til at sælge sin Windows 8-tablet Surface Pro i Danmark. Microsoft fortæller nu, at Pro rammer de danske butikker den 30. maj. Samtidig lanceres Pro i en række andre lande.

Surface Pro kan købes online via Microsoft Store og i butikker landet over. Den kommer til at koste 6.499 kroner i en udgave med 64 GB og 7.499 kr. for den store version med 128 GB.

Der er gemt en Intel Core i5 processor og 4 GB systemhukommelse i Surface Pro, som er udstyret med en 10,6-tommers touch-skærm. Den har to kameraer, kortlæser og mini-Displayport, og der medfølger en stylus pen.

Microsoft sælger allerede sin tablet-pc Surface RT i Danmark, der indeholder en ARM-processor og kører med en Windows-version (RT), der er udviklet til denne platform, mens Surface Pro kører med det normale Windows 8 Pro.

Ifølge Microsofts egen beskrivelse er der tale om en fuldt funktionel Windows 8 pc, der ser ud som en tablet. Men der mangler et tastatur. Microsoft sælger et Touch Cover med berøringsfølsomme taster eller Type Cover med "rigtige" taster, der normalt koster omkring 1.000 kr.

I øjeblikket tilbyder Microsoft dog, at kunder, som køber en Surface RT tablet-pc, kan få et Touch eller Type Cover gratis. Ifølge Microsofts hjemmeside gælder dette tilbud kun frem til den 30. maj.

Det kan være en reaktion på det svage Surface-salg. Det anslås, at der er solgt omkring 400.000 eksemplarer af Surface Pro frem til midten af marts. Den billigere Surface RT er solgt i lidt over en million eksemplarer.

Dell har netop reduceret prisen for sin Windows RT tablet XPS 10 (32 GB) med en tredjedel til 300 euro eller omkring 2.250 kr. i Europa.

Det ventes, at Microsoft vil annoncere den anden generation af Surface RT allerede i næste måned.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Lead Full Stack Udvikler til digitalisering af samfundskritiske løsninger

    Københavnsområdet

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S