Fra denne dag kan du købe Surface Pro i Danmark

Microsoft har nu afsløret den danske lanceringsdato for Surface Pro.

Artikel top billede

Knap tre måneder efter lanceringen i USA er Microsoft nu klar til at sælge sin Windows 8-tablet Surface Pro i Danmark. Microsoft fortæller nu, at Pro rammer de danske butikker den 30. maj. Samtidig lanceres Pro i en række andre lande.

Surface Pro kan købes online via Microsoft Store og i butikker landet over. Den kommer til at koste 6.499 kroner i en udgave med 64 GB og 7.499 kr. for den store version med 128 GB.

Der er gemt en Intel Core i5 processor og 4 GB systemhukommelse i Surface Pro, som er udstyret med en 10,6-tommers touch-skærm. Den har to kameraer, kortlæser og mini-Displayport, og der medfølger en stylus pen.

Microsoft sælger allerede sin tablet-pc Surface RT i Danmark, der indeholder en ARM-processor og kører med en Windows-version (RT), der er udviklet til denne platform, mens Surface Pro kører med det normale Windows 8 Pro.

Ifølge Microsofts egen beskrivelse er der tale om en fuldt funktionel Windows 8 pc, der ser ud som en tablet. Men der mangler et tastatur. Microsoft sælger et Touch Cover med berøringsfølsomme taster eller Type Cover med "rigtige" taster, der normalt koster omkring 1.000 kr.

I øjeblikket tilbyder Microsoft dog, at kunder, som køber en Surface RT tablet-pc, kan få et Touch eller Type Cover gratis. Ifølge Microsofts hjemmeside gælder dette tilbud kun frem til den 30. maj.

Det kan være en reaktion på det svage Surface-salg. Det anslås, at der er solgt omkring 400.000 eksemplarer af Surface Pro frem til midten af marts. Den billigere Surface RT er solgt i lidt over en million eksemplarer.

Dell har netop reduceret prisen for sin Windows RT tablet XPS 10 (32 GB) med en tredjedel til 300 euro eller omkring 2.250 kr. i Europa.

Det ventes, at Microsoft vil annoncere den anden generation af Surface RT allerede i næste måned.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura