SKI-lønninger vokser trods millionunderskud

Kuldsejlede indkøbsaftaler og millionunderskud har ikke lagt en dæmper på lønningerne i det kommunale indkøbsfællesskab.

Artikel top billede

Trods to turbulente år med stribevis af opsagte indkøbsaftaler og tocifrede millionunderskud stiger lønningerne til de ansatte i SKI (Staten og Kommunernes Indkøbsservice).

Ifølge SKI's seneste regnskab lå gennemsnitslønnen for SKI-medarbejdere i 2012 på 55.000 kroner om måneden. Det er cirka ti procent mere end for tre år siden.

Det er sket i en periode, hvor mange lønmodtagere på både private og offentlige arbejdspladser må kigge i vejviseren efter lønforhøjelser.

SKI har de seneste to år skåret voldsomt i medarbejderstaben, efter at man i slutningen af 2010 opsagde op mod halvdelen af sine eksisterende indkøbsaftaler. Det skete som følge af, at Konkurrencestyrelsen afgjorde, at aftalerne var i strid med lovgivningen.

De mange opsagte aftaler har betydet, at de offentlige kunders indkøb via SKI siden 2010 er faldet fra 13,1 milliarder kroner til 8,6 milliarder i 2012. Dermed er også SKI's indtægter, som er afhængige af salget, faldet voldsomt. I 2010 havde SKI 89 ansatte. Det tal er nu nede på 70, og ifølge regnskabet er de samlede personaleomkostninger alene det seneste år faldet med en tiendedel.

"Faktisk har vi sparet 26 procent af vores omkostninger i forhold til det SKI, som jeg overtog i 2010. Når man sparer så mange penge, behøver indtægterne heller ikke være så høje, hvis vi skal have enderne til at mødes. Der er røget en del hoveder, og vi har ansat nogle nye, men netto har vi haft en tilbagegang i antallet af ansatte, som er til at tage og føle på. Det er jo også noget med; hvad koster de hoveder, vi får ind, i forhold til dem, vi har sagt farvel til," lyder det fra SKI-direktør Signe Lynggaard Madsen.

Men I skriver jo selv, at gennemsnitslønnen for en SKI-ansat er 55.000 kroner. Det tal var 50.000 kroner i 2010?

"Det dækker over, at vi har fået en juridisk afdeling, hvor der sidder ni eller ti jurister, og de koster lidt mere, end hvis du har kaffedamer, der går og varter op internt. Det har været en meget bevidst satsning at få et stærkt medarbejderhold, så vi kan være et videncenter for indkøb og udbudsjura, og sådan nogle jurister er ikke gratis. Vi har satset på at have færre støttefunktioner og flere medarbejdere, der beskæftiger sig med kerneforretningen, og de er dyrere end folk, der arbejder i støttefunktioner," siger Signe Lynggaard Madsen.

"Faktum er, at vi har skåret ret meget på personaleomkostningerne, samtidig med at vi har oprustet på kerneforretningen. Det er en bevidst prioritering," siger hun.

Ifølge SKI's regnskab får Signe Lynggaard Madsen som direktør selv en årsløn på 1.559.576 kroner. Det er betydeligt under niveauet for hendes forgængere i direktionen.

Læs mere:
Utilfredse kunder dropper SKI
Hård kritik af SKI: It-kæmper dropper milliardaftale
Forsker: Vi ved for lidt om indkøbsaftaler
SKI tvinges til at ændre hver anden indkøbsaftale
SKI-direktører fyret

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S