Problematisk it-projekt koster dansk it-firma 30 millioner kroner

Stort offentligt it-projekt er endt som en møllesten om halsen på stort dansk Microsoft-løsningshus.

Artikel top billede

Systemet skulle oprindelig været taget i brug fra nytår, men er indtil videre forsinket i et år.

Samtidig er tidsforbruget på projektet tredoblet, og da der er aftalt en fast pris for systemet, sidder Proactive tilbage med en regning på mere end 30 millioner kroner, som man selv skal betale.

Ifølge Proactives seneste regnskab har man alene i 2012 lidt direkte og indirekte tab på mellem 18 og 20 millioner kroner på projektet.

Vil tabe penge igen i år

Ifølge direktør Max Sejbæk regner man med, at man også i år kommer til at tabe penge på ordren til Hjemmeværnet.

"Allerede i 2011 hensatte vi 3,4 millioner kroner på projektet. Vi har så taget det store tab i 2012 over driften. Dertil kommer et tab i indeværende år, hvor jeg vil tro, at det kommer til at koste os godt ti millioner kroner," siger Max Sejbæk.

Tabene på ordren til Hjemmeværnet sætter en grim plet på Proactives netop offentliggjorte regnskab, hvor de seneste års pæne millionoverskud er afløst af et rungende minus på 6,2 millioner kroner.

Miseren er ifølge Max Sejbæk et resultat af, at Proactive har skudt alvorligt ved siden af i vurderingen af den løsning, som man har lovet at levere til Hjemmeværnet.

"Det er især kompleksiteten i den motor, der skal drive løsningen, vi ikke har kunnet gennemskue i tilstrækkelig grad. Vi havde jo ikke budt på denne her opgave, hvis vi havde forventet, at vi skulle bruge tre gange så lang tid, som vi havde beregnet opgaven til. Så havde vi nok betakket os."

Så mange ressourcer er Proactive nødt til at bruge på projektet

Trods udsigten til fortsatte tab her i 2013 forventer Max Sejbæk at kunne præsentere et overskud, når året er omme.

"Isoleret set vil kontrakten påføre os et væsentligt tab - både i løn til de ansatte, men også andre opgaver, som vi ikke har kunnet tage os af, fordi vores ressourcer var optaget af kontrakten med Hjemmeværnet. Det er på godt jysk rigtig træls at løbe ind i sådan en, når vores resterende forretning ellers kører godt," siger han.

Han peger på, at Proactive frem til 2009 opererede med en indtjeningsgrad på 15-20 procent.

"Lige nu bruger vi 25 procent af vores kapacitet på det her projekt. Hvis vi kunne få den samme faktureringsgrad ud af de timer, som vi har i resten af forretningen, så ville vi have et fantastisk resultat. Så det er ikke, fordi Proactive er i krise. Vi har bare et virkelig dårligt projekt. Men rent faktisk kan vi finansiere forretningen via vores øvrige aktiviteter. Det giver noget ro i maven," lyder det fra Max Sejbæk.

Han fortæller, at der allerede i fjor er lavet en ny tidsplan for leverancen af Hjemmeværnets nye administrationssystem, som bliver fulgt.

"Vi kunne godt være gået ind i et stort juridisk slagsmål og spænde en masse advokater for vores vogn for at se, om vi ikke kunne komme ud af det hele igen. Men vi er en virksomhed, der leverer det, vi lover - også når vi tager fejl," siger Max Sejbæk.

Læs også:
Overblik: Her er statens mest elendige it-projekter

Her er Microsofts bedste danske partnere

ProActive leverer overskud syv år i rap

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S