Ny tablet eller bærbar? Så se dig ekstra godt for lige nu

Din næste bærbare computer og tablet-pc får solid ydeevne, bedre grafik og markant længere batterilevetid - hvis du vælger den rigtige model. Undgå at blive bøffet og få mest for pengene.

Artikel top billede

(Foto: Anatoliy Babiy)

Du kender formentlig allerede Intels Core-processorer, som har været dominerende de seneste par år til både desktop og mobile enheder.

Nu er Intel klar med sin fjerde Core-generation, der byder på markante forbedringer.

Kodenavnet er Haswell, og der kommer i alt 10 nye, mobile processorer fra Intel i 2013.

De sørger for solid ydeevne, men måske mere vigtigt: Batterilevetiden forbedres markant.

Derfor skal du være særlig opmærksom, hvis du skal købe ny tablet eller bærbar den kommende tid, hvor de første maskiner med Haswell-processorer ruller ud i butikkerne.

For du vil stadig kunne købe produkter, som er udstyret med den ældre tredjegenerations Core-processor, som går under kodenavnet Ivy Bridge.

Forskellen på batterilevetiden er dog voldsom. Ifølge Intel kan en tredjegenerations Core i7-3667U afspille HD-video i seks timer, mens en fjerde generation Core i7-4650U klarer 9,1 time, før strømmen er brugt.

Samtidig er standby-tiden forbedret. Mens den ældre processor kan holde til 4,5 dage, så kan den nye Core-version klare 10 til 13 dage.

Desuden er ydeevnen en smule bedre med de nye Core-processorer.

Sådan tager du det rette valg

Ligesom den tidligere generation vil de nye Haswell-processorer være udstyret med en integreret grafikløsning, så bærbare computere og tablet-pc'er ikke er tvunget til at benytte et dedikeret grafikkort. 

Intel har også forbedret denne del, og de nye mobile processorer er udstyret med forskellige grafikløsninger.

Den basale er Intel HD Graphics 5000, mens der er mere spark i Iris og Iris Pro.

De skulle ifølge Intel kunne levere mere flydende spiloplevelser i krævende 3D-spil som Call of Duty Modern Warfare 3. Her skulle det være muligt i fuld HD-opløsning at få 60 FPS (frames per second), og dermed et acceptabelt billede uden hak.

Det kræver dog, at spillets grafikkrav er indstillet til medium og ikke høj.

Hvad skal du vælge?

Her i juni skulle de første tablet-pc'er og bærbare computere være klar med Haswell-processorer, og derfor er det en god idé at kigge godt efter, hvis du skal investere i en ny tablet-pc eller bærbar pc.

Læg derfor mærke til, om processoren i din udvalgte maskine er markeret som tredje eller fjerde Intel Core-generation. 

Faktisk er selv helt nye maskiner i dag udstyret med Ivy Bridge-processorer, eksempelvis den spritnye Microsoft Surface Pro som kom ud i de danske butikker den 30. maj. 

Og alle de nye computere, som vises frem i dette web-tv indslag, benytter den ældre processorteknologi.  

Der kan naturligvis være en del at spare på at vælge bærbare computere og tablet-pc'er med tredjegenerations Core-processorer, og de vil formentlig falde i pris den kommende tid.

Så det vil måske være det rette valg for din pengepung.

Men hvis du er på jagt efter den bedste batterilevetid og ydeevne, skal du gå efter bærbare og tablet-pc'er med Haswell-processorer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job