Dom i gigantisk momssag - om et år

Når Retten på Frederiksberg til næste sommer fælder dom i en af seneste års største sager om momssvindel i it-branchen, vil det sammenlagt have taget myndighederne mere end fem år at komme til bunds i sagen.

Artikel top billede

Den 27. juni 2014 skal Retten på Frederiksberg efter planen tage stilling til en af de seneste års største sager
om momssvindel i it-branchen.

Til den tid vil der være gået fem år og tre måneder, siden myndigheder i marts 2009 for første gang slog til og erklærede forhandleren Multimedia World konkurs på grund af mistanke om grov svindel for et beløb på mere end 40 millioner kroner. Sagen bredte sig senere til også at omfatte onlineforhandleren Getmore, som gik endeligt konkurs i efteråret 2010.

For nylig kunne Københavns Politi - efter fire års arbejde - præsentere et anklageskrift mod de tre bagmænd i sagen. Men ifølge senioranklager Boye Pedersen har byretten altså først plads i kalenderen langt inde i 2014, hvor dommen altså falder den 27. juni - hvis altså planen holder.

Bliver de tre tiltalte kendt skyldige, kan de idømmes op til otte års fængsel.

Ifølge anklageskriftet har de tre tiltalte forået 2007 og frem til sommeren 2009 tilsammen unddraget statskassen mere end 50 millioner kroner. Næsten 42 millioner stammer fra momsvindel i Multimedia World, mens næsten ni millioner kroner er kørt uden om statskassen gennem selskabet Leevia SMBA, der i en længere periode blev brugt som indkøbsselskab i Getmore.

Hos statens advokat, Kammeradvokaten, er det advokat Boris Frederiksen, der har stået for kulegravnignen af svindelsagen. Han siger, at det reelt kun er omkring halvdelen af svindelen, som skal afregnes i restsalen. Ud over de forhold, som er listet op i anklageskriftet, er der nemlig senere i forløbet foregået svindel gennem en stribe andre selskaber, som får det samlede tab for staten til at løbe op i omkring 100 millioner kroner.

"Hele komplekset omfatter selskaberne Multimedia World, Leevia, to Getmore-selskaber og fem, seks, syv, otte andre selskaber. Hvis man puljer de krav, som er opstået i samtlige selskaber, så er der tale om et beløb i niveauet 100 millioner kroner. Det kan være lidt under eller lidt over. I nogle situationer har vi ikke gjort de opgørelser færdige, fordi vi kunne se, at pengene var væk. Så et eller andet tal omkring 100 millioner kroner er i det samlede kompleks ikke forkert," siger Boris Frederiksen.

Han ønsker ikke forholde sig til fornuften i, at anklagemyndigheden begrænser sig til at lægge en del af sagen frem i byretten.

"Der kan sådan set være rigtig meget logik i, at man vælger at sige, at de 50 millioner er fuldt tilstrækkeligt til at udløse max-straf efter den straframme, der er, og så er det nemmere at indsnævre bevisførelsen til de to første forhold. I min verden behøver det hverken være forkert eller kritisabelt. Men der er i hvert fald de der efterfølgende led, som faldt os for brystet, hvor de samme mennesker blev ved med at gøre de samme ting," siger Boris Frederiksen, som dog gerne havde set, at sagsbehandlingen hos politi og anklagemyndighed var gået hurtigere.

"Man kunne godt have ønsket sig, at det var gået hurtigere. Om det har været muligt, kan jeg ikke vurdere," siger han.

Læs mere her om sagen mod Multimedia World og Getmore.

Læs også:
Mystisk varestrøm fra Østeuropa holder gang i Getmore
Politiet: Vi vender det blinde øje til i Getmore-sag
Distributører i chok over momsrod
Skuffeselskaber bag Multimedia World

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job