Facebook præsenterer "en stor idé" i denne uge

Facebook er på vej med et nyt produkt på torsdag.

Artikel top billede

Facebook har inviteret den amerikanske tech-presse til en produktpræsentation, der finder sted på torsdag, den 20. juni, skriver amerikanske ABC News.

I invitationen, der er udsendt til pressen, skriver Facebook: "Et lille team har arbejdet på en stor idé. Mød os til en kop kaffe og lær om vores nye produkt."

Det er endnu uklart, hvad Facebook har tænkt sig at præsentere, men den amerikanske teknologiblog Techcrunch mener at vide, at virksomheden har i sinde at fremvise en nyudviklet nyhedslæser-tjeneste.

Afløser for Google Reader? 
Lanceringen vil i så fald komme, blot 10 dage før Google lukker ned for sin nyhedslæser Google Reader, der gennem de seneste år har udviklet sig til at være den altdominerende RSS-læser på et marked, der dog langsomt taber terræn til nye og mere sociale former for nyhedsdeling.  

I dag vælger flere og flere at bruge sociale medier som Facebook og måske især Twitter som alternativ til RSS-læseren.

Og netop Twitter bliver netop i denne tid gået i bedene af Facebook.

Det er blot få dage siden, at det kom frem, at Facebook vil begynde at anvende de såkaldte hashtags, der er en form for emneord, der ellers tidligere nærmest har været synonym med Twitter.

Techcrunch spekulerer i, at Facebook muligivis har i sinde at kombinere en traditionel RSS-læser med sociale funktioner, der gør det muligt at følge med i, hvilke artikler der er særligt populære blandt dine venner og andre Facebook-brugere.

Det er dog også muligt, at Facebook blot vil lave en form for indeksering af de artikler, der i øjeblikket bliver delt mest på netværk, men Techcrunch påpeger, at der i løbet af de seneste dage er begyndt at dukke henvisninger til "rssfeeds" op i koden til Facebooks Graph Search.

Invitation via snailmail

Normalt bliver invitationer til denne slags produktlanceringer udsendt via e-mail, men denne invitation er en fysisk invitation, der er udsendt med traditionel snailmail.

Denne type invitationer fra virksomheder som Apple og Facebook er ofte udstyret med små diskrete hints om, hvad præsentationen handler om. Og Techcrunch hæfter sig derfor ved, at invitationerne alle er udsmykket med kaffepletter af den type, som mange af os måske husker fra de fysiske papiraviser, der ofte blev - og for nogles vedkommende stadigvæk bliver - læst sammen med morgenkaffen.

Følg @wittorff på twitter

Læs også:

Sådan overlever du drabet på Google Reader - her er fire alternativer

Facebook nupper smart funktion fra Twitter

Afinstalleret! Facebook Home - nej tak

 

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job