Førstehåndsindtryk: Sådan er den nye Nexus 7

Med en hurtigere processor og en skarpere skærm er der masser af pep for pengene i 2. generation af Googles Nexus 7

Artikel top billede

"Det ser ud som om, at Google endelig er ved at tage Android-tablets alvorligt."

Sådan skriver Armando Rodriguez fra Computerworlds søstermagasin TechHive om den nye Google Nexus 7, som han som en af de første har haft mulighed for at tage et første kig på.

Og den er bedre end sin forgænger på næsten alle punkter, skriver han. Den har bedre skærm, bedre indmad og bedre software end den Nexus 7, som kom på markedet sidste år.

Prisen er oven i købet kun steget marginalt. I USA koster den nye model 30 dollar (cirka 170 kr.) mere end forgængeren.

Lettere og tyndere

Den er både tyndere og lettere end originalen, og den er derfor endnu bedre at holde og betjene med en hånd.

"Materialet på bagsiden er dog ikke så nemt at holde fast i som på den gamle model, og det føltes som om, at den ville smutte for mig, hvis ikke jeg holdt godt fast," skriver han.

Alligevel føles maskinen solid og velbygget, og der var ingen knagen og bragen, når Armando Rodriguez prøvede at bøje og vride den nye tablet. Han prøvede dog ikke at tabe den med vilje for at teste holdbarheden.

Rammen rundt om skærmen er tykkere i top og bund end originalen, mens den er smallere i siderne. Google har også flyttet kameraet over skærmen en smule til siden, så man ikke dækker for det, når skærmen holdes i såkaldt "landscape mode". Jackstikket til hovedtelefoner har også holdt flyttedag og sidder nu i toppen til højre, mens tænd/sluk-knappen og volumenkontrollen sidder, hvor den plejer.

God lyd - halvskidt kamera

På bagsiden er der nu to højttalere - i top og i bund - som giver mulighed for såkaldt virtual surround sound. Google har også indført kamera på bagsiden med en opløsning på 5 megapixel.

Armando Rodriguez synes godt om højttalerne, som spillede klart og tydeligt, men kameraet er ikke noget at skrive hjem om.

"Det virker OK i velbelyste omgivelser, men i indendørs i svag belysning bliver billederne kornede og fyldt med støj, og de får samtidig et blåt skær," skriver han.

Læs også:
Android 4.3 er super kedelig ... og det er helt fint
Test af fem Android-mobiler: Her er den bedste smartphone

Fed skærm og hurtig processor

Han er til gengæld begejstret for 7 tommer-skærmen, som har en opløsning på 1.920 gange 1.200 pixels mod de 1.280 gange 800 pixels, som den originale kan prale af. Det gør den nye model super velegnet til at læse e-bøger og se film i HD-kvalitet.

Den nye Nexus 7 har en Qualcomm quad-core Snapdragon S4 Pro processor, og det kan bestemt mærkes, skriver han. Spil lader til at loade hurtigere end på den gamle model, som er udstyret med en Nvidia Tegra 3-processor, og tablet'en føltes hurtig, da han spillede Riptide GP2 i nogle minutter.

Første enhed med Android 4.3

Den nye Nexus 7 er den første enhed, som er udstyret med den allernyeste version af Android-styresystemet kaldet 4.3 Jelly Bean.

Den kan du læse mere om her.

Armando Rodriguez synes, det minder meget om forgængeren 4.2.2 Jelly Bean, men han fandt dog nogle smuttere, da han bevægede sig rundt i hjørnerne af systemet.

"App'en til e-mail gik ned uden varsel, selv om jeg aldrig åbnede den, og tablet'en hang lidt, da jeg prøvede at oprette en anden bruger," skriver han.

Og konklusionen er ...

Alt i alt ser det dog ud til, at Google har produceret en vinder, mener han. Måske er den nye hardware ikke nok til, at nuværende ejere af en Nexus 7 får lyst til at opgradere.

"Men den lave pris vil bestemt appellere til folk, som er på udkig efter deres første tablet," skriver han. "Google bliver dog nødt til at gøre en ordentlig indsats for at hælde nogle flere tablet-egnede apps i Google Play.

Læs også:
Android 4.3 er super kedelig ... og det er helt fint
Test af fem Android-mobiler: Her er den bedste smartphone

Læses lige nu

    Annonce

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Statens IT

    Tekniske Sikkerhedsrådgivere

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,