Top fem: Det her it-udstyr glemmer du i lufthavnen

Ejere af Apple-produkter er glemsomme. I hvert fald er top fem-listen over glemt it-udstyr i Københavns Lufthavn stærkt præget af hardware med et æble-logo. Se listen her.

Artikel top billede

Hvert år rejser cirka 24 millioner mennesker gennem Københavns Lufthavn. Undervejs mister nogle passagerer deres it-udstyr. 

Det ender derfor på CPH Hittegods, hvor det ligger i 24 timer, inden turen går til politiets hittegodskontor i Vanløse.

Men hvad er det egentlig for nogle produkter, som vi glemmer i lufthavnen, når vi skal på forretningsrejse eller ferie?

Top fem listen over glemt it-udstyr for de seneste 12 måneder ser sådan her ud:

1. Diverse mobiltelefoner (minus iPhone)

164 eksemplarer

2. iPhones

163 eksemplarer

3. Bærbare computere

119 eksemplarer

4. iPads

79 eksemplarer

5. iPods

33 eksemplarer

Det er altså Apple-produkter, der dominerer hylderne på hittegodskontoret, efter de er blevet glemt i sikkerhedskontrollen eller andre steder i lufthavnen, eksempelvis på en café.

Listen omfatter ikke produkter, der er glemt i fly.

Alt i alt er mobiletelefonen den, som de fleste passagerer ikke husker at få med på rejsen. Samlet set drejer det sig om 327 modeller, der det seneste år er blevet væk fra deres ejermænd, og i gennemsnit er det næsten en om dagen.

Den bærbare computer indtager tredjepladsen over it-udstyr, der oftest bliver væk under opholdet i lufthavnen.

Glemte sine benproteser

Men vi er faktisk blevet bedre til at huske at få den bærbare med på rejsen:

"Tilbage i 2006-2007 oplevede vi et boom i antallet af glemte bærbare computere. Det var på det tidspunkt, hvor man for første gang skulle til at have computerne op af tasken ved sikkerhedskontrollen," forklarer Søren Hedegaard Nielsen, pressechef i Københavns Lufthavne.

Siden er antallet af glemte bærbare computere faldet til et stabilt, lavere niveau.

Glemte sine benproteser

It-udstyret er blot en lille del af de mange forskellige effekter, som passagerer ikke husker at få med sig på rejsen.

Søren Hedegaard Nielsen kan fortælle, at der i Københavns Lufthavn blandt andet er fundet glemte benproteser, som endte på hittegodskontoret:

"Vi er for lang tid siden holdt op med at undre os over, hvad det er, folk glemmer ", siger han.

Cirka 10-12 procent af de glemte produkter i Københavns Lufthavn finder tilbage til deres ejermænd inden for 24 timer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S