Så meget tjener Facebook-spammerne på at snyde dig

Svindel på Facebook er en milliard-forretning.

Artikel top billede

Hver år tjener svindlere over en milliard kroner på at sprede links til svindel-sider på Facebook.

Det skriver den engelske avis The Guardian

Svindlen foregår typisk ved, at spammerne opretter en falsk fanside på Facebook, som de bruger til at poste links til diverse websider. Ofte er det links til svindelsider, der lover, at brugeren kan få en gratis iPhone eller lignende.

The Guardian har talt med et hold italienske forskere i it-sikkerhed, der har undersøgt hundreder af tusinder af Facebook-posts. Forskerne anslår, at denne type svindel årligt beløber sig til cirka 200 millioner dollar - altså mere end en milliard kroner. 

Sådan gør svindlerne

Som regel starter svindlerne med at oprette en fanside, hvor de opbygger en stor fanskare.

De Facebooksider, som spammerne opretter, vil ofte virke ganske velmenende ved første øjekast. De italienske forskere fortæller, at de eksempelvis er stødt på sider af denne art, der er forklædt som en Facebook-side til fordel for ofrene for terrorbomberne i Boston. 

Og når spammerne har fået opbygget en Facebookside med tilstrækkeligt mange "fans", bruger de siden til at poste svindel-links til websider, der er ejet af en tredjepart.

Får 325 kroner per link

Tredjeparten betaler herefter spammerne et beløb per link, som de poster på deres Facebook-sider. 

"Spammerne bliver i gennemsnit betalt 13 dollar (cirka 72 kroner) per link, når det drejer sig om Facebooksider med omkring 30.000 fans. Mens de i gennemsnit tjener 58 dollar (cirka 325 kroner), når det drejer om Facebooksider med mere end 100.000 fans," siger Carlo De Micheli, der er den af de to italienske forskere bag undersøgelsen.  

Han påpeger desuden, at for at svindel-modellen kan løbe rundt, kræver det, at ejerne af de websider, som der bliver linket til, kan tjene endnu større beløb på modellen. 

Det vil sige, at hvis man indregner tredjepartens fortjeneste, må det formodes, at den samlede årlige indtægt på svindeltricket overstiger de 200 millioner dollar, som forskeren har regnet sig frem til. 

Spammerne bruger som regel en url-forkorter-tjeneste som eksempelvis Bit.ly til at sløre linksene, så Facebook-brugerne ikke umiddelbart kan afkode, hvor svindel-linket fører dem hen.

"Hvis man indregner tredjepartens fortjeneste, må det formodes, at den samlede årlige indtægt på svindeltricket overstiger de 200 millioner dollar"

I strid med Facebooks regler
Denne form for svindel er i sagens natur i strid med Facebooks regler, der forbyder, at folk via fansider reklamerer for en tredjepart. Facebook skrider derfor også ind over for spamsiderne, når de bliver anmeldt af brugerne, men omfanget af svindlen er så stort, at Facebook ikke nødvendigvis er i stand til at identificere og bremse alle svindelsider. 

En talsperson fra Facebook oplyser dog til The Guardian, at det sociale netværk har udviklet en række automatiske systemer, der er i stand til at identificere skadelige links og bremse spredningen af dem.

Læs også: 

Virksomheder risikerer bødestraf for irriterende Facebook-konkurrencer
 

Tilbud til firmaer: Køb Facebooksider som du køber mælk

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job