Så meget tjener Facebook-spammerne på at snyde dig

Svindel på Facebook er en milliard-forretning.

Artikel top billede

Hver år tjener svindlere over en milliard kroner på at sprede links til svindel-sider på Facebook.

Det skriver den engelske avis The Guardian. 

Svindlen foregår typisk ved, at spammerne opretter en falsk fanside på Facebook, som de bruger til at poste links til diverse websider. Ofte er det links til svindelsider, der lover, at brugeren kan få en gratis iPhone eller lignende.

The Guardian har talt med et hold italienske forskere i it-sikkerhed, der har undersøgt hundreder af tusinder af Facebook-posts. Forskerne anslår, at denne type svindel årligt beløber sig til cirka 200 millioner dollar - altså mere end en milliard kroner. 

Sådan gør svindlerne

Som regel starter svindlerne med at oprette en fanside, hvor de opbygger en stor fanskare.

De Facebooksider, som spammerne opretter, vil ofte virke ganske velmenende ved første øjekast. De italienske forskere fortæller, at de eksempelvis er stødt på sider af denne art, der er forklædt som en Facebook-side til fordel for ofrene for terrorbomberne i Boston. 

Og når spammerne har fået opbygget en Facebookside med tilstrækkeligt mange "fans", bruger de siden til at poste svindel-links til websider, der er ejet af en tredjepart.

Får 325 kroner per link

Tredjeparten betaler herefter spammerne et beløb per link, som de poster på deres Facebook-sider. 

"Spammerne bliver i gennemsnit betalt 13 dollar (cirka 72 kroner) per link, når det drejer sig om Facebooksider med omkring 30.000 fans. Mens de i gennemsnit tjener 58 dollar (cirka 325 kroner), når det drejer om Facebooksider med mere end 100.000 fans," siger Carlo De Micheli, der er den af de to italienske forskere bag undersøgelsen.  

Han påpeger desuden, at for at svindel-modellen kan løbe rundt, kræver det, at ejerne af de websider, som der bliver linket til, kan tjene endnu større beløb på modellen. 

Det vil sige, at hvis man indregner tredjepartens fortjeneste, må det formodes, at den samlede årlige indtægt på svindeltricket overstiger de 200 millioner dollar, som forskeren har regnet sig frem til. 

Spammerne bruger som regel en url-forkorter-tjeneste som eksempelvis Bit.ly til at sløre linksene, så Facebook-brugerne ikke umiddelbart kan afkode, hvor svindel-linket fører dem hen.

"Hvis man indregner tredjepartens fortjeneste, må det formodes, at den samlede årlige indtægt på svindeltricket overstiger de 200 millioner dollar"

I strid med Facebooks regler
Denne form for svindel er i sagens natur i strid med Facebooks regler, der forbyder, at folk via fansider reklamerer for en tredjepart. Facebook skrider derfor også ind over for spamsiderne, når de bliver anmeldt af brugerne, men omfanget af svindlen er så stort, at Facebook ikke nødvendigvis er i stand til at identificere og bremse alle svindelsider. 

En talsperson fra Facebook oplyser dog til The Guardian, at det sociale netværk har udviklet en række automatiske systemer, der er i stand til at identificere skadelige links og bremse spredningen af dem.

Læs også: 

Virksomheder risikerer bødestraf for irriterende Facebook-konkurrencer
 

Tilbud til firmaer: Køb Facebooksider som du køber mælk

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S