Bill Gates indrømmer: Ctrl+Alt+Delete var en fejl

Egentlig er Ctrl+Alt+Delete en fejl, og den verdensberømte tastekombinationen til Windows kunne helt være undgået. Bill Gates forklarer i nyt interview hvorfor.

Artikel top billede

Har du nogensinde undret dig over, hvorfor der skal bruges Ctrl+Alt+Delete til at logge ind på en låst Windows-maskine?

Den kluntede kombination, som sender fingrene ud i en krapagtig spagat, er da også en fejl.

Det indrømmer Microsofts bestyrelsesformand Bill Gates i et timelangt interview på Harvard University, som han i øvrigt forlod i 1970'erne, inden han fik færdiggjort sin uddannelse for at satse på en karriere som softwaresnedker.

I interviewet forklarer Bill Gates, at taste-kombinationen faktisk blev tilføjet af sikkerhedsmæssige årsager.

"Dybest set forbi når du tænder for din computer, kommer du til at se nogle skærmbilleder og i sidste ende indtaste dit kodeord. Du har brug for keyboardet til at signalere til softwaren, at det er ved at åbne det styresystem, du forventer," forklarer Bill Gates i interviewet.

I princippet kunne det være klaret med en tast, men ifølge Bill Gates var manden bag designet af IBM-keyboardet ikke med på den idé.

I dag er Ctrl+Alt+Delete stadig en del af Windows, og taste-kombinationen fungerer også under det helt nye styresystem, Windows 8.

Du kan i øvrigt se en lang liste med genveje til Windows 8 her.

Læs også: Gates beklager: Men CTRL-ALT-DEL var da en genial fejl

Læses lige nu

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S