Bill Gates indrømmer: Ctrl+Alt+Delete var en fejl

Egentlig er Ctrl+Alt+Delete en fejl, og den verdensberømte tastekombinationen til Windows kunne helt være undgået. Bill Gates forklarer i nyt interview hvorfor.

Artikel top billede

Har du nogensinde undret dig over, hvorfor der skal bruges Ctrl+Alt+Delete til at logge ind på en låst Windows-maskine?

Den kluntede kombination, som sender fingrene ud i en krapagtig spagat, er da også en fejl.

Det indrømmer Microsofts bestyrelsesformand Bill Gates i et timelangt interview på Harvard University, som han i øvrigt forlod i 1970'erne, inden han fik færdiggjort sin uddannelse for at satse på en karriere som softwaresnedker.

I interviewet forklarer Bill Gates, at taste-kombinationen faktisk blev tilføjet af sikkerhedsmæssige årsager.

"Dybest set forbi når du tænder for din computer, kommer du til at se nogle skærmbilleder og i sidste ende indtaste dit kodeord. Du har brug for keyboardet til at signalere til softwaren, at det er ved at åbne det styresystem, du forventer," forklarer Bill Gates i interviewet.

I princippet kunne det være klaret med en tast, men ifølge Bill Gates var manden bag designet af IBM-keyboardet ikke med på den idé.

I dag er Ctrl+Alt+Delete stadig en del af Windows, og taste-kombinationen fungerer også under det helt nye styresystem, Windows 8.

Du kan i øvrigt se en lang liste med genveje til Windows 8 her.

Læs også: Gates beklager: Men CTRL-ALT-DEL var da en genial fejl

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse