Bill Gates indrømmer: Ctrl+Alt+Delete var en fejl

Egentlig er Ctrl+Alt+Delete en fejl, og den verdensberømte tastekombinationen til Windows kunne helt være undgået. Bill Gates forklarer i nyt interview hvorfor.

Artikel top billede

Har du nogensinde undret dig over, hvorfor der skal bruges Ctrl+Alt+Delete til at logge ind på en låst Windows-maskine?

Den kluntede kombination, som sender fingrene ud i en krapagtig spagat, er da også en fejl.

Det indrømmer Microsofts bestyrelsesformand Bill Gates i et timelangt interview på Harvard University, som han i øvrigt forlod i 1970'erne, inden han fik færdiggjort sin uddannelse for at satse på en karriere som softwaresnedker.

I interviewet forklarer Bill Gates, at taste-kombinationen faktisk blev tilføjet af sikkerhedsmæssige årsager.

"Dybest set forbi når du tænder for din computer, kommer du til at se nogle skærmbilleder og i sidste ende indtaste dit kodeord. Du har brug for keyboardet til at signalere til softwaren, at det er ved at åbne det styresystem, du forventer," forklarer Bill Gates i interviewet.

I princippet kunne det være klaret med en tast, men ifølge Bill Gates var manden bag designet af IBM-keyboardet ikke med på den idé.

I dag er Ctrl+Alt+Delete stadig en del af Windows, og taste-kombinationen fungerer også under det helt nye styresystem, Windows 8.

Du kan i øvrigt se en lang liste med genveje til Windows 8 her.

Læs også: Gates beklager: Men CTRL-ALT-DEL var da en genial fejl

Læses lige nu

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S