Bill Gates indrømmer: Ctrl+Alt+Delete var en fejl

Egentlig er Ctrl+Alt+Delete en fejl, og den verdensberømte tastekombinationen til Windows kunne helt være undgået. Bill Gates forklarer i nyt interview hvorfor.

Artikel top billede

Har du nogensinde undret dig over, hvorfor der skal bruges Ctrl+Alt+Delete til at logge ind på en låst Windows-maskine?

Den kluntede kombination, som sender fingrene ud i en krapagtig spagat, er da også en fejl.

Det indrømmer Microsofts bestyrelsesformand Bill Gates i et timelangt interview på Harvard University, som han i øvrigt forlod i 1970'erne, inden han fik færdiggjort sin uddannelse for at satse på en karriere som softwaresnedker.

I interviewet forklarer Bill Gates, at taste-kombinationen faktisk blev tilføjet af sikkerhedsmæssige årsager.

"Dybest set forbi når du tænder for din computer, kommer du til at se nogle skærmbilleder og i sidste ende indtaste dit kodeord. Du har brug for keyboardet til at signalere til softwaren, at det er ved at åbne det styresystem, du forventer," forklarer Bill Gates i interviewet.

I princippet kunne det være klaret med en tast, men ifølge Bill Gates var manden bag designet af IBM-keyboardet ikke med på den idé.

I dag er Ctrl+Alt+Delete stadig en del af Windows, og taste-kombinationen fungerer også under det helt nye styresystem, Windows 8.

Du kan i øvrigt se en lang liste med genveje til Windows 8 her.

Læs også: Gates beklager: Men CTRL-ALT-DEL var da en genial fejl

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse