Budkrig: Kæmpe ville også have ComX - men blev slået af TDC

En af Danmarks helt store kabel-firmaer bød også på fiberselskabet ComX, men blev slået af TDC.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danmarks næststørste kabel-tv-selskab, Stofa, ville rigtigt gerne have købt ComX, men blev slået på prisen i en budkrig med TDC, skriver Berlingske.

TDC meddelte tirsdag, at selskabet overtager hele ComX. Det kan du læse mere om her: TDC køber kendt dansk bredbåndsfirma med 60 ansatte

Fiberselskabet ComX ejer 315 kilometer fibernet i København og Nordsjælland, som sikrer adgang til en række attraktive boligområder for selskaberne.

Fibernettet løber tæt forbi hele 4.000 boligforeninger med en afstand på under 50 meter.

"Vi ville meget gerne have købt ComX, men måtte stå af i fredags på prisen," siger Stofas administrerende direktør, Klaus Høeg-Hagensen, til Berlingske.

Bekymrende

Han siger, at det bekymrer Stofa, at det er lykkedes for TDC at købe ComX.

"Vi havde bare ikke nerver til at gå op i det prisniveau," siger han til Berlingske.

Klaus Høeg-Hagensen kender ikke prisen, men mener, at den 'må være ret høj.'

ComX leverer fiber-tjenester - ip-telefoni, tv og internet - til 34.000 husstande i København og Nordsjælland. Kunderne er primært antenne- og boligforeninger.

Selskabet er det største uafhængige bredbåndsselskab i Danmark, og det har været sidste udkald for et køb uden restriktioner.

Ifølge Berlingske bliver der fra nytår nemlig indført en række begrænsninger for køb af infrastruktur. De nye regler er netop med til at forhindre, at store spillere sætter sig afgørende på vigtige markeder.

Læs også

TDC køber kendt dansk bredbåndsfirma med 60 ansatte

Fiberkrig: TDC sender klart signal med købet af ComX

Her er hele historien om Finn Helmers giga-nedtur

Fallerede Finn Helmer om nyt top-job: Begynder helt forfra

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec