Budkrig: Kæmpe ville også have ComX - men blev slået af TDC

En af Danmarks helt store kabel-firmaer bød også på fiberselskabet ComX, men blev slået af TDC.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danmarks næststørste kabel-tv-selskab, Stofa, ville rigtigt gerne have købt ComX, men blev slået på prisen i en budkrig med TDC, skriver Berlingske.

TDC meddelte tirsdag, at selskabet overtager hele ComX. Det kan du læse mere om her: TDC køber kendt dansk bredbåndsfirma med 60 ansatte

Fiberselskabet ComX ejer 315 kilometer fibernet i København og Nordsjælland, som sikrer adgang til en række attraktive boligområder for selskaberne.

Fibernettet løber tæt forbi hele 4.000 boligforeninger med en afstand på under 50 meter.

"Vi ville meget gerne have købt ComX, men måtte stå af i fredags på prisen," siger Stofas administrerende direktør, Klaus Høeg-Hagensen, til Berlingske.

Bekymrende

Han siger, at det bekymrer Stofa, at det er lykkedes for TDC at købe ComX.

"Vi havde bare ikke nerver til at gå op i det prisniveau," siger han til Berlingske.

Klaus Høeg-Hagensen kender ikke prisen, men mener, at den 'må være ret høj.'

ComX leverer fiber-tjenester - ip-telefoni, tv og internet - til 34.000 husstande i København og Nordsjælland. Kunderne er primært antenne- og boligforeninger.

Selskabet er det største uafhængige bredbåndsselskab i Danmark, og det har været sidste udkald for et køb uden restriktioner.

Ifølge Berlingske bliver der fra nytår nemlig indført en række begrænsninger for køb af infrastruktur. De nye regler er netop med til at forhindre, at store spillere sætter sig afgørende på vigtige markeder.

Læs også

TDC køber kendt dansk bredbåndsfirma med 60 ansatte

Fiberkrig: TDC sender klart signal med købet af ComX

Her er hele historien om Finn Helmers giga-nedtur

Fallerede Finn Helmer om nyt top-job: Begynder helt forfra

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job