Budkrig: Kæmpe ville også have ComX - men blev slået af TDC

En af Danmarks helt store kabel-firmaer bød også på fiberselskabet ComX, men blev slået af TDC.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danmarks næststørste kabel-tv-selskab, Stofa, ville rigtigt gerne have købt ComX, men blev slået på prisen i en budkrig med TDC, skriver Berlingske.

TDC meddelte tirsdag, at selskabet overtager hele ComX. Det kan du læse mere om her: TDC køber kendt dansk bredbåndsfirma med 60 ansatte

Fiberselskabet ComX ejer 315 kilometer fibernet i København og Nordsjælland, som sikrer adgang til en række attraktive boligområder for selskaberne.

Fibernettet løber tæt forbi hele 4.000 boligforeninger med en afstand på under 50 meter.

"Vi ville meget gerne have købt ComX, men måtte stå af i fredags på prisen," siger Stofas administrerende direktør, Klaus Høeg-Hagensen, til Berlingske.

Bekymrende

Han siger, at det bekymrer Stofa, at det er lykkedes for TDC at købe ComX.

"Vi havde bare ikke nerver til at gå op i det prisniveau," siger han til Berlingske.

Klaus Høeg-Hagensen kender ikke prisen, men mener, at den 'må være ret høj.'

ComX leverer fiber-tjenester - ip-telefoni, tv og internet - til 34.000 husstande i København og Nordsjælland. Kunderne er primært antenne- og boligforeninger.

Selskabet er det største uafhængige bredbåndsselskab i Danmark, og det har været sidste udkald for et køb uden restriktioner.

Ifølge Berlingske bliver der fra nytår nemlig indført en række begrænsninger for køb af infrastruktur. De nye regler er netop med til at forhindre, at store spillere sætter sig afgørende på vigtige markeder.

Læs også

TDC køber kendt dansk bredbåndsfirma med 60 ansatte

Fiberkrig: TDC sender klart signal med købet af ComX

Her er hele historien om Finn Helmers giga-nedtur

Fallerede Finn Helmer om nyt top-job: Begynder helt forfra

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S