Budkrig: Kæmpe ville også have ComX - men blev slået af TDC

En af Danmarks helt store kabel-firmaer bød også på fiberselskabet ComX, men blev slået af TDC.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danmarks næststørste kabel-tv-selskab, Stofa, ville rigtigt gerne have købt ComX, men blev slået på prisen i en budkrig med TDC, skriver Berlingske.

TDC meddelte tirsdag, at selskabet overtager hele ComX. Det kan du læse mere om her: TDC køber kendt dansk bredbåndsfirma med 60 ansatte

Fiberselskabet ComX ejer 315 kilometer fibernet i København og Nordsjælland, som sikrer adgang til en række attraktive boligområder for selskaberne.

Fibernettet løber tæt forbi hele 4.000 boligforeninger med en afstand på under 50 meter.

"Vi ville meget gerne have købt ComX, men måtte stå af i fredags på prisen," siger Stofas administrerende direktør, Klaus Høeg-Hagensen, til Berlingske.

Bekymrende

Han siger, at det bekymrer Stofa, at det er lykkedes for TDC at købe ComX.

"Vi havde bare ikke nerver til at gå op i det prisniveau," siger han til Berlingske.

Klaus Høeg-Hagensen kender ikke prisen, men mener, at den 'må være ret høj.'

ComX leverer fiber-tjenester - ip-telefoni, tv og internet - til 34.000 husstande i København og Nordsjælland. Kunderne er primært antenne- og boligforeninger.

Selskabet er det største uafhængige bredbåndsselskab i Danmark, og det har været sidste udkald for et køb uden restriktioner.

Ifølge Berlingske bliver der fra nytår nemlig indført en række begrænsninger for køb af infrastruktur. De nye regler er netop med til at forhindre, at store spillere sætter sig afgørende på vigtige markeder.

Læs også

TDC køber kendt dansk bredbåndsfirma med 60 ansatte

Fiberkrig: TDC sender klart signal med købet af ComX

Her er hele historien om Finn Helmers giga-nedtur

Fallerede Finn Helmer om nyt top-job: Begynder helt forfra

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job