Spotify er nu gratis på mobil og tablet - med begrænsninger

Musiktjenesten Spotify kræver ikke længere betaling, hvis du vil lytte til musik på din mobil eller tablet. Men den gratis løsning har en lang række begrænsninger.

Artikel top billede

Du behøver ikke længere at svinge dankortet for at få Spotify på din mobil eller tablet.

Den populære musiktjeneste har nu gjort det gratis at lytte til musik på den enhed, som du har lige ved hånden.

Umiddelbart kan det virke som en rigtig dårlig forretningsmodel at forære indhold væk, men for Spotify giver det mening.

I forbindelse med pressemødet for Spotifys seneste tiltag kunne topchefen Daniel Ek fortælle, at musiktjenesten har massevis af data på de nuværende kunder, og her var tendensen klar: Jo mere musik de hører, desto mere villige er de til at betale for indhold.

Derfor er det ikke nogen hemmelighed, at musiktjenesten gerne ser, at en del af brugerne skifter til Spotify Premium, der koster 99 kroner om måneden.

Den har ikke de samme begrænsninger som gratis-versionen, hvor musikken på Spotify akkompagneres af reklamer.

Samtidig kræver det en internetforbindelse, da det - modsat Premium-abonnementet - ikke er muligt at gemme og lytte til numrene offline.

Spotify bestemmer rækkefølgen

Desuden er det med den gratis udgave ikke muligt at vælge en specifik sang, som man gerne vil lytte til.

I stedet må man nøjes med 'Shuffle Play', hvor musiktjenesten leger DJ og vælger rækkefølge. Man har dog mulighed for at pege på en kunstner, hvis musik man gerne vil høre.

Hvis et nummer ikke lige falder i ens smag, kan man hoppe over det. Men det er kun muligt at gøre seks gange i timen.

Endnu en begrænsning er lydkvaliteten, der med den gratis version er ringere, end hvis der smides penge efter Spotify Premium.

Kunstnere sure på Spotify

Ved lanceringen af den gratis udgave af Spotify til mobil og tablet kunne Daniel Ek også fortælle, at det er lykkedes at få Led Zeppelin til at stille sin musik til rådighed på musiktjenesten.

Det er ellers et af de band, som hidtil har været stærkt afvisende over for streaming-konceptet.

Der har dog også gennem årene været historier om kunstnere, som har følt sig snydt af Spotify.

Blandt andet fortalte en engelsk musiker for nogle år siden, at han fik 100 kroner for cirka 100.000 afspilninger af et af sine musiknumre.

"Fuck Spotify" skrev han på Twitter. Den historie kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonce

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network