Udskældt Google-produkt forsøger at gøre sig lækker

Googles futuristiske briller kaldet Glass har fået massiv kritik for sit design. Men nu har søgegiganten ændret produktet - se her hvordan det ser ud.

Artikel top billede

Google Glass er et af tidens mest hypede it-produkter, og det er endnu ikke officielt sat til salg, selv om det er 1,5 år siden, at søgegiganten præsenterede den første udgave.

Kritikken af de futuristiske briller har været hård - især af designet som er blevet beskyldt for at være nørdet og kikset.

Samtidig er der blevet peget fingre ad, at Google Glass ikke var designet til folk, der bruger briller i forvejen.

Google har taget kritikken til sig og har redesignet produktet, så det nu virker med brilleglas, der fås med styrke.

Glass er nu kompatibel med fire forskellige brillestel, der udgør den netop lancerede Titanium Collection, og de koster 225 dollar per styk, hvilket svarer til 1.250 kroner.

Du kan se, hvordan de ser ud i denne video:

Prisen for Titanium Collection skal lægges oven i de 1.500 dollar, cirka 8.200 kroner, som et par Google Glass Explorer Edition i øjeblikket koster.

Det er dog kun særligt udvalgte udviklere eller it-personligheder i USA, som har fået mulighed for at skrive sig op og eventuelt få fingre i Explorer-versionen, der endnu ikke er et færdigt produkt.

Google har ud over Titanium Collection også tilføjet nye solbrilleglas til samlingen. De kan sættes sammen med Google Glass, og det koster 150 dollar at få fingre i dem, cirka 820 kroner.

Efterhånden skulle det være muligt for Google Glass-ejere at vælge mellem 40 forskellige kombinationer af brillestel, farver og solbrilleglas.

Det ventes, at den første rigtige version af Google Glass sættes til salg i USA senere på året, men den endelige pris er ikke offentliggjort.

Dermed træder Google ind på den store scene for kropsbåren it-udstyr, hvor der i øjeblikket lanceres adskillige nye produkter, der er mere eller mindre talentfulde.

Du kan se nogle af dem her.

Google får i øvrigt ikke lov til at være ene om at stå bag et par briller proppet med teknik.

Samsung er ifølge Korean Times på vej med Galaxy Glass, og sydkoreanerne skulle have registreret et patent på produktet.

En mulig lancering forventes på IFA-messen i Berlin til september.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S