Udskældt Google-produkt forsøger at gøre sig lækker

Googles futuristiske briller kaldet Glass har fået massiv kritik for sit design. Men nu har søgegiganten ændret produktet - se her hvordan det ser ud.

Artikel top billede

Google Glass er et af tidens mest hypede it-produkter, og det er endnu ikke officielt sat til salg, selv om det er 1,5 år siden, at søgegiganten præsenterede den første udgave.

Kritikken af de futuristiske briller har været hård - især af designet som er blevet beskyldt for at være nørdet og kikset.

Samtidig er der blevet peget fingre ad, at Google Glass ikke var designet til folk, der bruger briller i forvejen.

Google har taget kritikken til sig og har redesignet produktet, så det nu virker med brilleglas, der fås med styrke.

Glass er nu kompatibel med fire forskellige brillestel, der udgør den netop lancerede Titanium Collection, og de koster 225 dollar per styk, hvilket svarer til 1.250 kroner.

Du kan se, hvordan de ser ud i denne video:

Prisen for Titanium Collection skal lægges oven i de 1.500 dollar, cirka 8.200 kroner, som et par Google Glass Explorer Edition i øjeblikket koster.

Det er dog kun særligt udvalgte udviklere eller it-personligheder i USA, som har fået mulighed for at skrive sig op og eventuelt få fingre i Explorer-versionen, der endnu ikke er et færdigt produkt.

Google har ud over Titanium Collection også tilføjet nye solbrilleglas til samlingen. De kan sættes sammen med Google Glass, og det koster 150 dollar at få fingre i dem, cirka 820 kroner.

Efterhånden skulle det være muligt for Google Glass-ejere at vælge mellem 40 forskellige kombinationer af brillestel, farver og solbrilleglas.

Det ventes, at den første rigtige version af Google Glass sættes til salg i USA senere på året, men den endelige pris er ikke offentliggjort.

Dermed træder Google ind på den store scene for kropsbåren it-udstyr, hvor der i øjeblikket lanceres adskillige nye produkter, der er mere eller mindre talentfulde.

Du kan se nogle af dem her.

Google får i øvrigt ikke lov til at være ene om at stå bag et par briller proppet med teknik.

Samsung er ifølge Korean Times på vej med Galaxy Glass, og sydkoreanerne skulle have registreret et patent på produktet.

En mulig lancering forventes på IFA-messen i Berlin til september.

Annonce

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S