Skal Internet Explorer skifte navn?

Microsofts Internet Explorer-udviklere hinter mod, at kommende generationer af browseren med det noget blakkede ry måske skal undergå en rebranding. Men hvad skal browseren så hedde?

Artikel top billede

Microsofts IE-udviklere stillede i sidste uge op til en AMA, en Ask-Me-Anything, på internetforummet Reddit. I to timer kunne brugerne stille spørgsmål til alt, lige fra hvilke browsere udviklerne selv brugte, til hvad de lavede i deres fritid.

Udviklerne havde travlt med at forsvare Internet Explorer fra den storm af kommentarer fra brugere, som stadig har gamle og sløve Internet Explorer-versioner i frisk erindring.

Der dukkede dog også nogle interessante detaljer op om kommende versioner af IE:

"Det (rebranding) er blevet foreslået internt; jeg mindes en meget lang email-tråd hvor adskillige mennesker passioneret debatterede det. Mange ideer blev kastet omkring om, hvordan vi kan adskille os fra den negative opfattelse, som ikke længere repræsenterer vores produkt i dag," skrev Johnathan Sampson, front-end programmør på Internet Explorer.

Hvad skal Internet Explorer så hedde?

Der var mange forslag til, hvad det nye IE skulle døbes, nogle mere lødige end andre. Blandt andre foreslog brugerne Bong, Bang og Bada, som alle kunne sættes i forlængelse af Microsofts udskældte søgemaskine Bing.

Der kom dog også en række seriøse forslag, eksempelvis OneExplorer, som lægger sig i tråd med den navneforandring, som Microsoft gav deres cloud service tidligere på året.

En Microsoft-udvikler skrev selv, at navnet Ultron, en superskurk fra Marvels tegneserieunivers, havde været på banen, men advokaterne havde vendt tomlen nedad.

Internet Explorer er synonymt med Internettet

Særligt ældre generationer har forbundet det klassiske IE-ikon med "Internettet", men måske er det på tide med nye boller på suppen.

Hvad mener du?

Er det på tide, at Microsoft dropper Internet Explorer med et tal bagpå, eller er brandet så stærkt, at det trods alt nok skal klare sig igennem?

Læs også:

Microsoft træffer vigtig beslutning med Internet Explorer

Gør dig klar: Microsoft pensionerer snart de fleste IE-versioner

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S