Ny Apple-lancering på torsdag: Dette kan vi forvente

Den 16. oktober er Apple igen klar med nye produkter.

Artikel top billede

Nye iPads og nye Mac-computere.

Det er formodentligt, hvad der står på programmet, når Apple torsdag den 16. oktober inviterer pressen indenfor til endnu en produktlancering. 

Invitationen der her til aften blev udsendt til den internationale tech-presse forestiller et udsnit af et Apple-logo, og under logoet står der "It's been way too long" - eller på dansk "Det er alt for lang tid siden."

Paradoksalt nok er det dog netop ikke særligt lang tid siden, at Apple sidst inviterede verdenspressen til en produktlancering. Det er kun lige knap en måned siden, at Apple præsenterede de to nye iPhones samt det kommende smartwatch, Apple Watch.

Ifølge det respekterede tech-medie Re/Code, der normalt har gode kilder i Apple, vil Apple præsentere en ny iPad Air samt en ny iMac med retina-skærm, og samtidig vil Apple angiveligt også præsentere den endelige udgave af det nye Mac-styresystem OS X Yosemite.

iPad Air bliver tyndere

Den næste generation af iPad Air som Apple ventes at præsentere, vil formodentligt blive en anelse tyndere end den eksisterende iPad Air, og den vil formodentligt også blive udstyret med Apples fingeraftryksskanner, Touch ID.

Ifølge Apple-siden 9to5Mac har en vietnamesisk blog Tinhte.vn fået fingre i, hvad der angiveligt er en prototype på den nye iPad Air. Prototypen er 0,5 mm tyndere end den nuværende iPad Air, hvilket gør den omtrent lige så tynd som iPhone 6 og iPhone 6 Plus.

Præsentationen vil blive afholdt i Apples hovedkvarter i Cupertino, hvilket kan antyde, at det vil være en relativ afdæmpet præsentation. Noget der ikke just kan siges om den seneste præsentation af Apple Watch og de nye iPhones, der blev afsluttet med en storstilet mini-koncert med U2.

Læs også: 
Ekspert: Her er Apple Watch kun nået til stenalderen

Prøvekørt: Med Yosemite bliver din Mac smukkere end nogensinde før

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job