Ny Apple-lancering på torsdag: Dette kan vi forvente

Den 16. oktober er Apple igen klar med nye produkter.

Artikel top billede

Nye iPads og nye Mac-computere.

Det er formodentligt, hvad der står på programmet, når Apple torsdag den 16. oktober inviterer pressen indenfor til endnu en produktlancering. 

Invitationen der her til aften blev udsendt til den internationale tech-presse forestiller et udsnit af et Apple-logo, og under logoet står der "It's been way too long" - eller på dansk "Det er alt for lang tid siden."

Paradoksalt nok er det dog netop ikke særligt lang tid siden, at Apple sidst inviterede verdenspressen til en produktlancering. Det er kun lige knap en måned siden, at Apple præsenterede de to nye iPhones samt det kommende smartwatch, Apple Watch.

Ifølge det respekterede tech-medie Re/Code, der normalt har gode kilder i Apple, vil Apple præsentere en ny iPad Air samt en ny iMac med retina-skærm, og samtidig vil Apple angiveligt også præsentere den endelige udgave af det nye Mac-styresystem OS X Yosemite.

iPad Air bliver tyndere

Den næste generation af iPad Air som Apple ventes at præsentere, vil formodentligt blive en anelse tyndere end den eksisterende iPad Air, og den vil formodentligt også blive udstyret med Apples fingeraftryksskanner, Touch ID.

Ifølge Apple-siden 9to5Mac har en vietnamesisk blog Tinhte.vn fået fingre i, hvad der angiveligt er en prototype på den nye iPad Air. Prototypen er 0,5 mm tyndere end den nuværende iPad Air, hvilket gør den omtrent lige så tynd som iPhone 6 og iPhone 6 Plus.

Præsentationen vil blive afholdt i Apples hovedkvarter i Cupertino, hvilket kan antyde, at det vil være en relativ afdæmpet præsentation. Noget der ikke just kan siges om den seneste præsentation af Apple Watch og de nye iPhones, der blev afsluttet med en storstilet mini-koncert med U2.

Læs også: 
Ekspert: Her er Apple Watch kun nået til stenalderen

Prøvekørt: Med Yosemite bliver din Mac smukkere end nogensinde før

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S