Pc-salget falder og falder - men måske er det knapt så slemt som man skulle tro

Det globale pc-salg fortsætter med at dykke. Alligevel går det bedre, end man skulle tro.

Artikel top billede

Det globale salg af pc'er fortsætter det fald, der nu har varet i et par år, og som er i fuld gang med at omkalfatre hele pc-branchen, hvilket du kan læse mere om her: Stor oprydning i pc-branchen: Disse berømte pc-selskaber kan blive de næste der falder

Nye tal fra analysehuset IDC viser, at salget i årets tredje kvartal faldt med 1,7 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

I alt blev det i tredje kvartal solgt 78,5 millioner desktop- og bærbare computere, har IDC talt sig frem til.

Selv om nedturen således fortsætter, er faldet langt mindre, end det fald på 4,1 procent, som IDC havde forventet.

Det skyldes blandt andet, at pc-producenterne har taget kampen op med de fremadstormende tablet-computere, der har gjort stort indhug i det traditionelle konsum-marked.

Blandt andet har pc-producenterne generelt skruet op for ikke mindst de helt prisbillige computere, ligesom IDC kan se, at salget af tablet-computere i en del områder nu er ved at nå et mætheds-punkt.

IDC peger på, at det går godt for salget af Chromebooks og andre såkaldte entry-level computere i den helt lave pris-ende.

Lenovo ligger i spidsen, når det handler om antallet af solgte enheder. Det kinesiske selskab, der bygger på IBM's nu frasolgte pc-forretning, solgte i alt 15,7 millioner pc'er i kvartallet.

Lige efter følger Hewlett-Packard med 14,7 millioner solgte computere, mens Dell har solgt 10,4 millioner styks fulgt af henholdsvis Acer og Apple.

Læs også:

Stor oprydning i pc-branchen: Disse berømte pc-selskaber kan blive de næste der falder

Ingen vej uden om: Derfor skal HP splittes op i to

Pc-producenterne slås på liv og død i presset marked: De første ofre er faldet

Læses lige nu

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste Android-ekspert?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger AD-specialister til Danmarks mest hemmelige AD-infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S