Røde tal hos Humac: Så svært er det at tjene penge på Apples produkter

Mens Apple selv skovler penge ind, så får Apple-forhandleren Humac endnu et skuffende regnskab med millionunderskud.

Artikel top billede

Der skal langes rigtig mange iPhones og Mac-computere over disken, hvis man vil tjene penge på at sælge Apple-produkter. Sådan lyder det fra Apple-forhandleren Humac, som nu for andet år i træk må lægge ryg til et millionunderskud.

Mere præcist endte resultatet med et minus på 3,1 millioner kroner ud af en omsætning på knap en halv milliard kroner (458 millioner kroner).

Det er en forbedring af bundlinien med en god halv million sammenlignet med året før, ligesom omsætningen er gået frem med godt 10 procent.

Den største del af stigningen skyldes dog, at Humac åbnede en ny butik i det københavnske indkøbscenter Fisketorvet.

Alligevel er Humacs danske direktør Michael Bech ikke tilfreds med resultatet. Han siger, at vejen til overskud går gennem større volumen uden at man lader omkostningerne løbe løbsk. Det er en svær øvelse på et marked, hvor forbrugerne holder på pengene.

"Underskuddet er udtryk for, at vi er på vej gennem et turnaround, som vi tog fat på da jeg tiltrådte for to år siden." 

"Det indebærer, at vi investerer i mere volumen og flere butikker og serviceværksteder. Men det er generelt svært at tjene penge på forbrugerelektronik. Sådan har det været i mange år. Det tror jeg, der er mange i detailhandlen, der kan nikke genkendende til," siger Michael Bech.

Overtog Eplehuset

Seneste bevis for det barske marked for Apple-produkter kom i september i fjor, da Humacs direkte konkurrent Eplehuset valgte at trække stikket til sin danske forretning.

I den forbindelse blev Eplehusets syv danske butikker overtaget af netop Humac, som dermed kom op på at have i alt 19 butikker.

Den udvidelse har dog indtil videre ikke sat sig store spor i Humacs regnskab. Men Michael Bech forventer, at han med de tidligere Eplehuset-butikker på sigt kan lægge omkring 200 millioner kroner til den nuværende omsætning. Han vil dog ikke give et bud på, om udvidelsen også vil føre til et overskud.

"Vi er her for at tage markedsandele, og det har vi også gjort i 2013 og 2014. Men vi anerkender, at vi er nødt til at tage de negative omkostninger, der følger med, at vi overtager aktiviteterne i Eplehuset," siger Michael Bech.

Læs også:

Apple-forhandlere plages af skrappe krav: Så lidt tjener de på at sælge en Mac

Eplehuset lukker i Danmark

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS