Røde tal hos Humac: Så svært er det at tjene penge på Apples produkter

Mens Apple selv skovler penge ind, så får Apple-forhandleren Humac endnu et skuffende regnskab med millionunderskud.

Artikel top billede

Der skal langes rigtig mange iPhones og Mac-computere over disken, hvis man vil tjene penge på at sælge Apple-produkter. Sådan lyder det fra Apple-forhandleren Humac, som nu for andet år i træk må lægge ryg til et millionunderskud.

Mere præcist endte resultatet med et minus på 3,1 millioner kroner ud af en omsætning på knap en halv milliard kroner (458 millioner kroner).

Det er en forbedring af bundlinien med en god halv million sammenlignet med året før, ligesom omsætningen er gået frem med godt 10 procent.

Den største del af stigningen skyldes dog, at Humac åbnede en ny butik i det københavnske indkøbscenter Fisketorvet.

Alligevel er Humacs danske direktør Michael Bech ikke tilfreds med resultatet. Han siger, at vejen til overskud går gennem større volumen uden at man lader omkostningerne løbe løbsk. Det er en svær øvelse på et marked, hvor forbrugerne holder på pengene.

"Underskuddet er udtryk for, at vi er på vej gennem et turnaround, som vi tog fat på da jeg tiltrådte for to år siden." 

"Det indebærer, at vi investerer i mere volumen og flere butikker og serviceværksteder. Men det er generelt svært at tjene penge på forbrugerelektronik. Sådan har det været i mange år. Det tror jeg, der er mange i detailhandlen, der kan nikke genkendende til," siger Michael Bech.

Overtog Eplehuset

Seneste bevis for det barske marked for Apple-produkter kom i september i fjor, da Humacs direkte konkurrent Eplehuset valgte at trække stikket til sin danske forretning.

I den forbindelse blev Eplehusets syv danske butikker overtaget af netop Humac, som dermed kom op på at have i alt 19 butikker.

Den udvidelse har dog indtil videre ikke sat sig store spor i Humacs regnskab. Men Michael Bech forventer, at han med de tidligere Eplehuset-butikker på sigt kan lægge omkring 200 millioner kroner til den nuværende omsætning. Han vil dog ikke give et bud på, om udvidelsen også vil føre til et overskud.

"Vi er her for at tage markedsandele, og det har vi også gjort i 2013 og 2014. Men vi anerkender, at vi er nødt til at tage de negative omkostninger, der følger med, at vi overtager aktiviteterne i Eplehuset," siger Michael Bech.

Læs også:

Apple-forhandlere plages af skrappe krav: Så lidt tjener de på at sælge en Mac

Eplehuset lukker i Danmark

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec