Lydoptagelse i bestikkelsessag: Flere kunder havde særordning med Atea

Region Sjælland var ikke den eneste Atea-kunde, som havde en særlig aftale om at kunne trække på en intern bestikkelseskonto. Det fremgår af den lækkede lydfil fra et internt møde i Atea.

Artikel top billede

Den lækkede lydoptagelse, som Berlingske har offentliggjort, tyder på, at Atea har haft særlige aftaler med en stribe andre kunder udover Region Sjælland.På optagelsen diskuterer Ateas danske topchef, Morten Felding, den særlige konto 2840 med en nu forhenværende medarbejder, som efterfølgende også er blevet sigtet i sagen.

Konto 2840 er ifølge politiet blevet brugt som mellemstation til at betale bestikkelse.

Men ifølge lydoptagelsen, der angiveligt stammer fra et internt møde i Atea i slutningen af oktober 2014, har Atea tilsyneladende benyttet lignende metoder i samarbejdet med flere andre kunder

På optagelsen siger Morten Felding:

"Vi skal jo tænke os om, fordi vi ønsker jo ikke hverken at miste regionen eller nogen af de andre kunder ...som nogen andre her i huset har på samme måde. Fordi det er ikke den eneste... jeg tror der er nogle enterprise-kunder, der kører på samme måde," siger Morten Felding på optagelsen.

Det bliver bekræftet af medarbejderen:

"Det er der også...det er ikke helt på samme måde," siger den pågældende.

Hertil svarer Morten Felding:

"Men nogenlunde samme måde ..."

Læs mere her:
Bestikkelsessag: Lydfil belaster Ateas danske topchef

På den optagelse, som Berlingske har offentliggjort, taler Morten Felding også om, at Atea gav en unavngiven medarbejder i Region Sjælland lov til selv at råde over beløb på konto 2840.

Ifølge sigtelserne i sagen mistænker Bagmandspolitiet medarbejdere hos Atea, 3A-it og Region Sjælland og Rigspolitiet for at bestikke og lade sig bestikke med penge fra kontoen, der blandt andet er brugt til en rejse til Dubai til mere end 400.000 kr. samt rejser til Las Vegas i USA.

Stemmer ikke med tidligere forklaringer

Morten Felding har tidligere fremstillet sig selv, som den, der kort efter sin ansættelse i Atea i maj 2014, opdagede og ryddede op i de formodede ulovligheder i Ateas samarbejde med Region Sjælland.

Morten Felding har også i en redegørelse til Statens og Kommunernes Indkøbs Service (SKI) beskrevet 2840 som en helt almindelig balancekonto, som er blevet brugt til at afstemme tilgodehavender mellem Atea og Region Sjælland.

Berlingske har tilbudt Morten Felding at kommentere den optagede samtale, men det har han ikke ønsket,

Ifølge Berlingske er det den nu forhenværende Atea-medarbejder, der har optaget samtalen med Morten Felding. Optagelsen fandt sted 30. oktober 2014.

Den pågældende er blandt de 13 sigtede i bestikkelsessagen og er derfor beskyttet af navneforbud og ønsker i øvrigt ikke at kommentere sagen.

Advokat Anders Németh, der er forsvarer for en af de øvrige sigtede i Atea-sagskomplekset, siger i en kommentar til Berlingske, at han er "forbløffet" over Morten Feldings udtalelser på lydoptagelsen.

"Det forstærker min opfattelse af, at Atea og Morten Felding taler med to tunger, " siger han.

Læs også:

3A-it tager til genmæle i bestikkelssesag: Anklager er 'voldsomme og usande'

Bagmandspolitiet: Bestikkelsessag ligger allerøverst i bunken - flere sigtelser kan være på vej

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks