Lydoptagelse i bestikkelsessag: Flere kunder havde særordning med Atea

Region Sjælland var ikke den eneste Atea-kunde, som havde en særlig aftale om at kunne trække på en intern bestikkelseskonto. Det fremgår af den lækkede lydfil fra et internt møde i Atea.

Artikel top billede

Den lækkede lydoptagelse, som Berlingske har offentliggjort, tyder på, at Atea har haft særlige aftaler med en stribe andre kunder udover Region Sjælland.På optagelsen diskuterer Ateas danske topchef, Morten Felding, den særlige konto 2840 med en nu forhenværende medarbejder, som efterfølgende også er blevet sigtet i sagen.

Konto 2840 er ifølge politiet blevet brugt som mellemstation til at betale bestikkelse.

Men ifølge lydoptagelsen, der angiveligt stammer fra et internt møde i Atea i slutningen af oktober 2014, har Atea tilsyneladende benyttet lignende metoder i samarbejdet med flere andre kunder

På optagelsen siger Morten Felding:

"Vi skal jo tænke os om, fordi vi ønsker jo ikke hverken at miste regionen eller nogen af de andre kunder ...som nogen andre her i huset har på samme måde. Fordi det er ikke den eneste... jeg tror der er nogle enterprise-kunder, der kører på samme måde," siger Morten Felding på optagelsen.

Det bliver bekræftet af medarbejderen:

"Det er der også...det er ikke helt på samme måde," siger den pågældende.

Hertil svarer Morten Felding:

"Men nogenlunde samme måde ..."

Læs mere her:
Bestikkelsessag: Lydfil belaster Ateas danske topchef

På den optagelse, som Berlingske har offentliggjort, taler Morten Felding også om, at Atea gav en unavngiven medarbejder i Region Sjælland lov til selv at råde over beløb på konto 2840.

Ifølge sigtelserne i sagen mistænker Bagmandspolitiet medarbejdere hos Atea, 3A-it og Region Sjælland og Rigspolitiet for at bestikke og lade sig bestikke med penge fra kontoen, der blandt andet er brugt til en rejse til Dubai til mere end 400.000 kr. samt rejser til Las Vegas i USA.

Stemmer ikke med tidligere forklaringer

Morten Felding har tidligere fremstillet sig selv, som den, der kort efter sin ansættelse i Atea i maj 2014, opdagede og ryddede op i de formodede ulovligheder i Ateas samarbejde med Region Sjælland.

Morten Felding har også i en redegørelse til Statens og Kommunernes Indkøbs Service (SKI) beskrevet 2840 som en helt almindelig balancekonto, som er blevet brugt til at afstemme tilgodehavender mellem Atea og Region Sjælland.

Berlingske har tilbudt Morten Felding at kommentere den optagede samtale, men det har han ikke ønsket,

Ifølge Berlingske er det den nu forhenværende Atea-medarbejder, der har optaget samtalen med Morten Felding. Optagelsen fandt sted 30. oktober 2014.

Den pågældende er blandt de 13 sigtede i bestikkelsessagen og er derfor beskyttet af navneforbud og ønsker i øvrigt ikke at kommentere sagen.

Advokat Anders Németh, der er forsvarer for en af de øvrige sigtede i Atea-sagskomplekset, siger i en kommentar til Berlingske, at han er "forbløffet" over Morten Feldings udtalelser på lydoptagelsen.

"Det forstærker min opfattelse af, at Atea og Morten Felding taler med to tunger, " siger han.

Læs også:

3A-it tager til genmæle i bestikkelssesag: Anklager er 'voldsomme og usande'

Bagmandspolitiet: Bestikkelsessag ligger allerøverst i bunken - flere sigtelser kan være på vej

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger erfaren leder til at motivere og lede vores IT-supportere i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job