Fejl i Apple-opdatering udskyder ny Watch-software

Apples ure har ventet siden april på WatchOS 2 som skulle gøre uret hurtigere. Men en fejl i softwaren betyder nu mere ventetid.

Artikel top billede

Ud over dybe lommer så skal man som Apple Watch-ejer også være i besiddelse af en hel del tålmodighed.

Det er i hvert fald status efter at Apple i sidste øjeblik udskød den længe ventede opdatering af urets software til WatchOS 2.

Apple lancerede efter lang tid spekulationer sit smartwatch i april 2015. Uret blev generelt positivt modtaget, men de fleste anmeldere påpegede dog samtidig at flere af urets funktioner var langsomme, og at uret har brug for en konstant forbindelse til brugerens iPhone for selv basale funktioner. 

En pointe som også Computerworld havde i vores 6-ugers test af Apple Watch. Læs testen her.  

Det er derfor også de kritikpunkter som WatchOS 2 adresserer og som opdateringen, som var fastsat til 16. september sammen med iOS 9, skulle afhjælpe.

Apple har ikke uddybet, hvorfor opdateringen er udskudt, men blot konstateret at "Vi vil ikke udsende WatchOS 2 i dag, men inden for kort tid" - uden at definere "kort tid" nærmere.

Apple har desuden endnu til gode at annoncere en dansk salgsdato og dansk pris for Apple Watch, så potentielle købere af uret skal fortsat til enten Australien, Canada, Kina, Frankrig, Tyskland, Hongkong, Japan, Storbritannien eller USA for at erhverve sig uret.

I mellemtiden har Google gjort sit konkurrerende ur-system Android Wear mere attraktivt, da Android-ure nu kan bruges sammen med iPhones.

Læs mere om Apples WatchOS 2 hos Apple her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S