Efter to år på sidelinien: Kendt dansk it-købmand køber sig ind i fremadstormende hosting-firma

It-veteranen Frank Mortensen køber sig ind i fremadstormende hosting-firma.

Artikel top billede

Efter at have holdt lav profil i to år vender stifteren af licensspecialisten A Gain, Frank Mortensen, for alvor tilbage til it-branchen - nu i rollen som investor i hosting-firmaet Venzo Hosting.
 
Frank Mortensen fortæller, at han skyder et ikke nærmere specificeret millionbeløb ind i det kun to år gamle hosting-selskab, som allerede flere gange har høstet priser som en af Microsofts bedste partnervirksomheder.

Det kan du læse mere om her: Her er årets bedste danske Microsoft-partnere.

Han indtræder samtidig i selskabets bestyrelse, hvor han kommer til at sidde til bords med selskabets to stiftere direktør Jakob Norup og Dennis Nielsen sammen med iværksætteren Bjarne Søballe og den tidligere konservative toppolitiker Lene Espersen.

Frank Mortensen lægger ikke skjul på, at det er udsigten til voldsom vækst på hostingmarkedet, der fået ham til at udskrive en millioncheck.

"Mange af de ting, jeg har beskæftiget mig med gennem tiden, rykker over i clouden. Det er der, væksten er. Det, jeg godt kan lide ved Venzo Hosting, er, at Jakob (Norup, red.) er kendt i branchen som en af de absolut dygtigste til at udvikle og drive en forretning på hostingområdet, samtidig med at ledelsen i Venzo Hostring både har erfaring og sult efter at skabe resultater," siger Frank Mortensen.

Med kapitalindsprøjtningen lægger Venzo Hosting an til at spille en rolle i den konsolidering af hosting-branchen, som kort før jul viste sig med kapitalfonden Hg Capitals opkøb af firmaernes Zitcom og Scannet.

Åben for opkøb

Frank Mortensen vil ikke udelukke, at Venzo Hosting også vil kaste sig ud i at opkøbe konkurrenter.

"Jeg er ikke den første, der har fået øje på at hosting er en branche, der er voldsomt interessant. De opkøb og investeringer, som sker i andre firmaer, bekræfter mig i, at det er fornuftigt at investere mine penge i udviklingen af Venzo. Og vi har i Venzo Hosting allerede fået henvendelser fra firmaer, som har hørt på jungletrommerne, om vores planer," siger han.

Han understreger dog, at Venzo Hosting i første omgang vil fokusere på organisk vækst i takt med at et stigende antal virksomheder outsourcer deres it.

"Outsourcing er et marked i vækst, og derfor er det ikke et spørgsmål om at tage forretning fra konkurrenterne, men at vokse i kraft af at flere kunder outsourcer deres it. Vores business er ikke at stille med en bunke servere, men at servicere kunderne uanset om deres data ligger i et dansk hostingcenter eller hos Amazon eller Microsoft."

"Vi skal tilbyde services, som skaber værdi for kunderne, så de kan koncentrere sig om at få deres it til at understøtte deres egen forretning," siger Frank Mortensen.

Læs også:

Nu begynder opkøbsbølgen: Kapitalfond køber to danske hosting-firmaer i kæmpehandel

Godt råd til dig som hostingkunde: Sådan kan du undgå at havne i alvorlige problemer

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job