Dansk kommune ramt af ransomware-angreb - fik løst problemet på en smart og enkel måde

Glostrup Kommune ramt af et ransomware-angreb, efter flere medarbejdere har åbnet vedhæftede filer med skadelig kode. Kommunen har dog fundet en løsning, så den hverken mister data eller betaler løsesum.

Artikel top billede

Arkivfoto.

Glostrup Kommune med godt 20.000 indbyggere på den københavnske vestegn blev onsdag formiddag ramt af et ransomware-angreb.

Angrebet blev sat ind, efter tre medarbejdere havde åbnet inficerede, vedhæftede filer i deres Outlook-mailprogram.

Det betød, at de tre medarbejderes computere blev frosset fast med krypterings-malware, mens bagmændene krævede en ukendt løsesum for at få tøet maskinerne op igen.

"Vi blev ramt ved 10-tiden af en helt ny sårbarhed, hvorefter vi lukkede for blandt andet vores netværksdrev, som er fast sikkerhedsprocedure hos os, så sårbarheden ikke kunne sprede sig," forklarer Glostrup Kommunes it-chef, Jesper Daldorph, til Computerworld.

Alt er under kontrol

Han bedyrer, at alt er under kontrol nu, da kommunen kører en stram sikkerhedspolitik med, at ingen medarbejdere kan installere filer lokalt.

"De tre berørte medarbejdere får simpelthen slettet deres profiler, og derefter ruller vi nye images ud til dem," siger Jesper Daldorph.

Grundet sikkerhedspolitikken med at lukke for netværksdrev ved et ransomware-angreb har flere af de kommunale medarbejdere reelt været ramt, da de i løbet af dagen ikke har kunnet tilgå filer på kommunens netværksdrev.

"Ja, vi lukker helt rutinemæssigt, men der er åbent igen på netværksdrevene igen senere i eftermiddag eller i aften, så alle møder ind i morgen, som om intet er hændt," forklarer Jesper Daldorph.

Sammen med flere it-medarbejdere kan it-chefen formentlig selv se frem til et par overarbejdstimer i eftermiddag og aften.

Har været ramt før

Det er ikke første gang, at Glostrup Kommune har været udsat for ransomware-kriminelle på serverne.

I henholdsvis foråret og sommeren 2015 var kommunen også udsat for den slags angreb, der krypterer filer, mens bagmændene forlangte løsesum for at låse op for filerne.

"Vi scanner efter den slags, og vi har aldrig betalt løsesum, og vi har aldrig mistet data. Det skyldes hovedsageligt vores stramme styring med, hvad brugerne kan og især ikke kan med hensyn til lokale installationer," siger Jesper Daldorph, it-chef i Glostrup Kommune.

Glostrup Kommune er langt fra den eneste danske myndighed, der er blevet ramt af ransomware-angreb,.

Det kan du læse mere om her: Endnu en dansk kommune ramt af ransomware: Sådan løste vi problemet

Læs også:

Krypto-ransomware eksploderer i 2016: Sådan fungerer det - og sådan beskytter du dig

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job