Steve Ballmer ændrer mening: Linux er ikke længere en 'kræftsygdom'

Microsoft Steve Ballmer kaldte engang Linux for en 'kræftsygdom' og open source for 'kommunisme.' Men nu har piben fået en anden lyd.

Artikel top billede

Linux er ikke længere en kræft-sygdom, og krigen mellem Microsoft og Linux er endegyldigt over.

Sådan lyder det fra Microsoft tidligere topchef, Steve Ballmer, der i 2014 stoppede som topchef for Microsoft efter 14 år i stolen.

Ind kom i stedet den langt mere reformvenlige Satya Nadella, der siden har været fokuseret på at indlemme tidligere fjender i Microsoft-universet - herunder Linux.

Det kan du læse mere om her: Microsoft: Vi elsker Linux - indlemmer Linux i stor stil

Steve Ballmer har altid været kendt for sin bramfrie facon.

Han har således i en af sine mest berømte udspyelser erklæret, at Linux er en "kræftsygdom, der sætter sig på al intellektuel ejendom, som det berører."

Han kaldte også Linux og open source-ideen for 'kommunisme' (hvilket nærmest er et bandeord i USA) og beskyldte Linux-miljøet for at underminere Microsofts ikke uvæsentlige R&D-investeringer ved at nasse på Microsofts intellektuelle rettigheder.

Ikke længere

Steve Ballmer er fortsat hovedaktionær i Microsoft, og han støtter Microsofts nye kurs, der da også har givet selskabet ny vitalitet og bedre fremtidsudsigter, end det har været tilfældet i mange år.

Steve Ballmer talte fornylig til et arrangement hos Fortune Magazine.

Her sagde han, at Linux ikke længere en trussel mod Microsoft og at "truslen fra Linux nu er bag os."

Han står dog ved, at hans mishagsytringer mod Linux var 'rigtige på det daværende tidspunkt."

Samtidig fastslår han, at Microsoft tjente masser af penge på at gå i krig mod open source, og at den bølge, som blev etableret dengang, fortsat bidrager til Microsofts omsætning.

"Selskabet 'made a ton of money' på at udkæmpe slaget så godt. Det har været enormt vigtigt for selskabets omsætning at beholde dets position med dets eget Windows-system," sagde han.

Nyhedsbureauet Reuters peger dog på, at Microsoft mistede 40 procent af sin værdi i markedet i løbet af de år, hvor Steve Ballmer sad ved roret, mens selskabets værdi er steget med 50 procent i de få år, hvor Satya Nadella har stået i spidsen.

Ballmer fortalte i øvrigt til arrangementet, at han og Bill Gates ikke længere har nogen særlig kontakt samt at han er begyndt at dyrke yoga og meditere.

"Det er en vidunderlig ting," sagde han.

Krigen slut

Det er ikke kun Microsoft, der har lagt krigen mod Linux bag sig.

Det har også open source-miljøet, hvor den mest magtfulde open source-forening herhjemme reelt er blevet kvalt til næsten døde af sin egen succes.

Det kan du læse mere om her: Tidligere magtfuld dansk it-forening ligger rallende på dødslejet

Microsoft har i de senere år lanceret et Linux-baseret styresystem, som selskabet har bygget helt fra bunden, nemlig Azure Cloud Switch, som du kan læse mere om her.

Tidligere har selskabet bidraget aktivt til Linux-kernen, ligesom selskabet for et stykke tid siden officielt kom med den engang aldeles utænkelige besked om, at Microsoft i dag simpelthen elsker Linux.
 
Microsoft har også gjort .Net-frameworket til open source, mens Linux-løsninger fra Oracle, IBM, Cloudera Hadoop og Core OS i dag kører helt sidestillet i Microsofts store cloud-service, Azure.

Ligeledes er SQL Server kommet i en Linux-version.

Læs også:

Microsoft rykker mod Linux: Kronjuvelen SQL Server klar i Linux-version

Microsoft frigiver koden til udbredt JavaScript-motor: Bliver open source

Er Microsoft på vej til at gøre hele Windows open source?

Microsoft Danmarks nye topchef: Her er min plan med Microsoft

Linux er her der og alle vegne - bare ikke på din pc

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S