Gymnasiernes intranet er pivåbent - og flyder over med personoplysninger

Flere gymnasier lader personlige oplysninger om lærernes sygemeldinger og ekstraundervisning ligge frit fremme på intranettet Lectio. Det er på kant med persondata-lovgivningen, vurderer flere eksperter.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

En kvindelig lærer på et midtjysk gymnasium holdt sig mandag i sidste uge hjemme fra arbejde for at afholde en såkaldt omsorgsdag.

Den efterfølgende onsdag afholdt den samme lærer - sammen med en navngiven elev - en ekstratime i faget dansk.

De oplysninger kan man finde på skoleintra-systemet Lectio.dk, hvor den kvindelige lærers personlige kalender ligger frit tilgængelig, så alle internetbrugere kan se den - vel at mærke uden brug af bruger-id og password.

På Lectio kan man også se ugeskemaer for samtlige lærere og elever på skolen.

Det midtjyske gymnasium er langt fra det eneste eksempel på, at gymnasier og andre ungdomsuddannelser og voksenuddannelsescentre lægger mere eller mindre personlige oplysninger om lærere og elever ud på den del af Lectio, som er frit tilgængelig på nettet.

På sidste uges skema for et stort københavnsk gymnasium kan man eksempelvis finde navne og initialer på 19 lærere, som i en eller flere dage var fraværende fra skolen.

Gymnasiernes ansvar

Det er gymnasierne selv, der står med ansvaret for, hvilke oplysninger, der lægges ud på Lectio. På nogle skoler er et meget begrænset, hvad man som udenforstående har adgang til.

Men ifølge flere it-jurister er eksemplerne med oplysninger om læreres sygemeldinger tæt på at være i strid med lovgivningens bestemmelser om beskyttelse af såkaldt særligt personfølsomme oplysninger.

Personfølsomme oplysninger er i loven defineret som data, der oplyser om en persons race, etniske oprindelse, politiske eller religiøse overbevisning, seksuel orientering og - som i de eksempler Computerworld har gravet frem oplysninger om helbred.

"Nogen kan opfatte, at det er problematisk, at der er fri adgang til oplysninger om, at man som elev har særlige problemer fagligt at eller personligt, eller bare hvornår man opholder sig på skolen, og hvilket lokale man er i," siger it-advokat Martin von Haller Grønbæk fra firmaet Bird&Bird.

Tvivler på lovlighed

Han peger på, at det ofte i praksis kan være umuligt at sige nej til, at ens oplysninger bliver delt med andre, fordi et nej vil gøre det praktisk umuligt at fungere i hverdagen på eksempelvis en skole.

"Så i praksis vil man ikke kunne sige nej til det her. På samme måde, som det kan være svært at sige nej til Facebook eller Googles anvendelse af personlige data," siger Martin von Haller Grønbæk.

Lektor på Juridisk Institut på CBS i København, Jan Trzaskowski, er ekspert i persondatalovgivningen.

Han fastslår, at det er gymnasieskolerne selv, der som dataansvarlig har ansvaret for håndtering af elever og læreres data.

"Der er i udgangspunktet ingen problemer i at etablere et intranet, hvor der kan udveksles personoplysninger om og mellem elever og undervisere. Men som udgangspunkt skal man dog begrænse adgangen og behandlingen af personoplysninger til, hvad der er nødvendigt for formålet," siger han.

"Jeg har svært ved at finde begrundelsen for, at sådanne oplysninger skal være tilgængelige for andre skoler eller offentligheden. Det kan næppe legitimeres ud fra formålet med et etablere et intranet," siger Jan Trzaskowski.

Skal tænke sig om

I Gymnasierektorernes forening, Danske Gymnasier, opfordrer formand Anne Birgitte Rasmusen de enkelte gymnasier til at tænke sig om, før de lægger personoplysninger på Lectio.

"Man skal som skole altid overveje, hvilke oplysninger det er hensigtsmæssigt, man umiddelbart kan få adgang til. I det øjeblik, der kommer en afgørelse, der viser at vi overtræder loven, så vil vi naturligvis tale med skolerne om det," siger hun.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan Lectio-systemet siden 1. april i år ikke har levet op til et krav om en særlig it-revisionserklæring. 

Kravet om revision er stillet af Undervisningsministeriet, som på den måde vil sikre, at Lectio har tilstrækkelig datasikkerhed og beskyttelse af brugernes personlige data.

Læs også:

Manglende godkendelse kan lukke stort it-system i gymnasierne - 9 ud af 10 gymnasier kan blive ramt

Store udfordringer for it-afdelingen: Disse fire ting skal du have styr på i den nye EU-persondatalov

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job