Piraternes største søgemaskine er lukket ned

Den enormt populære søgemaskine til torrent-filer, Torrentz.eu, er uden yderligere forklaring hevet af nettet. Eneste besked er, at de elsker dig.

Artikel top billede

Illu: idg.se.

Uden forvarsel eller forklaring er nettets største søgemaskine for torrent-filer blevet fjernet fra internettets digitale overflade.

Tjenesten vurderes til at have millioner af unikke besøgende hver eneste dag.

Det er finske Torrentz.eu, der har hjulpet pirater siden 2003 med at finde frem til ulovlighederne, men nu mødes de bare af en besked om at "Torrentz vil altid elske dig. Farvel." når man taster adressen ind i browserens søgefelt.

Det skriver TorrentFreak.

Læs også: Manden bag verdens største torrent-site anholdt

Før The Pirate Bay

Sidens søgemotor har fungeret som base for at de besøgende kan finde torrent-filer frem på mange af nettets store piratsider som eksempelvis svenske The Pirate Bay.

Siden har således ikke selv været lagerplads for torrent-filer, men altså vejviser.

Her kan de se hvordan det står til med pirateri i Danmark og resten af Europa: Ulovlig streaming gør Europa til en pirat-region: Her er de værste syndere

TorrentFreak har været i kontakt med Torrentz-administratoren, der bekræfter lukningen, men ikke ønsker at fortælle hvorfor.

Lukningen er slutningen på en æra for Torrentz er en af de længest levende piratsider på nettet, grundlagt for 13 år siden inden The Pirate Bay.

I starten hostede siden selv torrent-filer men folkene bag valgt hurtigt at gøre søgefunktionen til sidens varemærke.

Læs også:

Jeg var en pirat-hykler - for inderst inde vidste jeg godt, at det var forkert

Computerworlds læsere: Derfor bruger vi pirat-tjenester

Pirat-udvikler: Popcorn Time slet ikke lukket - vil vende frygteligt tilbage

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job