Piraternes største søgemaskine er lukket ned

Den enormt populære søgemaskine til torrent-filer, Torrentz.eu, er uden yderligere forklaring hevet af nettet. Eneste besked er, at de elsker dig.

Artikel top billede

Illu: idg.se.

Uden forvarsel eller forklaring er nettets største søgemaskine for torrent-filer blevet fjernet fra internettets digitale overflade.

Tjenesten vurderes til at have millioner af unikke besøgende hver eneste dag.

Det er finske Torrentz.eu, der har hjulpet pirater siden 2003 med at finde frem til ulovlighederne, men nu mødes de bare af en besked om at "Torrentz vil altid elske dig. Farvel." når man taster adressen ind i browserens søgefelt.

Det skriver TorrentFreak.

Læs også: Manden bag verdens største torrent-site anholdt

Før The Pirate Bay

Sidens søgemotor har fungeret som base for at de besøgende kan finde torrent-filer frem på mange af nettets store piratsider som eksempelvis svenske The Pirate Bay.

Siden har således ikke selv været lagerplads for torrent-filer, men altså vejviser.

Her kan de se hvordan det står til med pirateri i Danmark og resten af Europa: Ulovlig streaming gør Europa til en pirat-region: Her er de værste syndere

TorrentFreak har været i kontakt med Torrentz-administratoren, der bekræfter lukningen, men ikke ønsker at fortælle hvorfor.

Lukningen er slutningen på en æra for Torrentz er en af de længest levende piratsider på nettet, grundlagt for 13 år siden inden The Pirate Bay.

I starten hostede siden selv torrent-filer men folkene bag valgt hurtigt at gøre søgefunktionen til sidens varemærke.

Læs også:

Jeg var en pirat-hykler - for inderst inde vidste jeg godt, at det var forkert

Computerworlds læsere: Derfor bruger vi pirat-tjenester

Pirat-udvikler: Popcorn Time slet ikke lukket - vil vende frygteligt tilbage

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)