Google dropper samlesæt-telefon: Project Ara lægges i graven

Google afliver alle planer om at lancere en telefon, som brugerne selv ville kunne sammensætte af separate moduler.

Artikel top billede

Google lægger det såkaldte Project Ara i graven.

Dermed skrinlægges selskabts planer om at lancere en samlesæt-telefon, hvor brugeren selv nemt ville kunne sammensætte en telefon med de ønskede features.

Project Ara har været undervejs længe, men har undervejs været ramt af forskellige udfordringer.

De første prototyper skulle have været på gaden for mere end et år siden.
Dengang blev de imidlertid udskudt - blandt andet på grund af problemer med vedhæftningen af de forskellige kompontenter.

I første omgang var det planen, at komponenterne skulle holdes sammen af magneter, men de første fald-test viste, at denne løsning var for skrøbelig.

Det kan du læse mere om her: Derfor udskyder Google samlesæt-telefon: Dumpede faldtest og gik i stykker.

Google begyndte at eksperimentere med en telefon, der skulle kunne samles som legoklodser, i 2013.

Dengang lød fra Google, at selskabet sigtede efter at udvikle et helt hardware-økosystem, som mange forskellige modul-producenter og partnere frit skulle kunne levere enheder og dele til.

På den måde skulle Project Ara ikke føre til en Google-telefon, men en platform, hvor alverdens hardware-producenter skulle levere eksempelvis skærm, tastatur, hukommelse og andet i separate moduler, som brugeren selv skulle kunne sammensætte til telefoner.

Bag ideen lå blandt andet en ambition om at reducere omfanget af elektronik-affald, da platformen ville betyde, at man ville kunne nøjes med at udskifte dele, der krævede opdatering eller udskiftning, men ikke hele telefonen.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters kan det imidlertid meget vel være, at erfaringerne fra Project Ara kan munde ud i en salgbar telefon, da forskellige andre teknologivirksomheder overvejer at videreføre projektet under en Google-licens.

Analytikere vurderer, at der ikke vil være marked for en samlesæt-telefon, da opgraderings-hastigheden på smartphone-markedet er meget høj, hvor leverandørerne præsenterer nye produkter hvert eneste år.

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger PKI-specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S