Google dropper samlesæt-telefon: Project Ara lægges i graven

Google afliver alle planer om at lancere en telefon, som brugerne selv ville kunne sammensætte af separate moduler.

Artikel top billede

Google lægger det såkaldte Project Ara i graven.

Dermed skrinlægges selskabts planer om at lancere en samlesæt-telefon, hvor brugeren selv nemt ville kunne sammensætte en telefon med de ønskede features.

Project Ara har været undervejs længe, men har undervejs været ramt af forskellige udfordringer.

De første prototyper skulle have været på gaden for mere end et år siden.
Dengang blev de imidlertid udskudt - blandt andet på grund af problemer med vedhæftningen af de forskellige kompontenter.

I første omgang var det planen, at komponenterne skulle holdes sammen af magneter, men de første fald-test viste, at denne løsning var for skrøbelig.

Det kan du læse mere om her: Derfor udskyder Google samlesæt-telefon: Dumpede faldtest og gik i stykker.

Google begyndte at eksperimentere med en telefon, der skulle kunne samles som legoklodser, i 2013.

Dengang lød fra Google, at selskabet sigtede efter at udvikle et helt hardware-økosystem, som mange forskellige modul-producenter og partnere frit skulle kunne levere enheder og dele til.

På den måde skulle Project Ara ikke føre til en Google-telefon, men en platform, hvor alverdens hardware-producenter skulle levere eksempelvis skærm, tastatur, hukommelse og andet i separate moduler, som brugeren selv skulle kunne sammensætte til telefoner.

Bag ideen lå blandt andet en ambition om at reducere omfanget af elektronik-affald, da platformen ville betyde, at man ville kunne nøjes med at udskifte dele, der krævede opdatering eller udskiftning, men ikke hele telefonen.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters kan det imidlertid meget vel være, at erfaringerne fra Project Ara kan munde ud i en salgbar telefon, da forskellige andre teknologivirksomheder overvejer at videreføre projektet under en Google-licens.

Analytikere vurderer, at der ikke vil være marked for en samlesæt-telefon, da opgraderings-hastigheden på smartphone-markedet er meget høj, hvor leverandørerne præsenterer nye produkter hvert eneste år.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S