Samsung stopper omgående al produktion af Note 7 efter flere eksplosioner

Ifølge amerikansk medie stopper Samsung midlertidigt al produktion af den kontroversielle Note 7-smartphone, der risikerer at bryde i brand.

Artikel top billede

Samsung stopper produktionen af selskabets anmelderroste, men selvantændende, Note 7-smartphone. 

Det skriver The New York Times via det koreanske nyhedsbureau Yonhap.

Det sker, efter indtil flere Samsung-telefoner er brudt i brand, angiveligt på grund af en fejl i batteriet fra en underleverandør.

I første omgang udskiftede Samsung samtlige Note 7-telefoner med de fejlbefængte batterier, men efterfølgende er flere nye, udskiftede Note 7-telefoner også brudt i brand, hvilket svækker Samsungs troværdighed.

Produktionsstoppet sker ifølge Yonhap i samarbejde med sikkerhedsmyndigheder i Kina, USA og Korea, og hele batteri-problematikken har allerede betydet, at Samsung har måtte tilbagekalde over 2,5 millioner Note 7-telefoner.

Fem er brudt i brand

Som en reaktion på flere af de allerede udskiftede modeller også bryder i brand, har store teleudbydere som amerikanske AT&T stoppet udskiftningen af Note 7 og ombytter i stedet kundernes Note 7 til telefoner fra andre producenter.

Ligeledes har flere techmedier verden over, heriblandt The Verge og PCworld.com, stoppet med at anbefale telefonen. Note 7 fik ellers - før selvantændelserne - mange rosende ord med på vejen.

Note 7-telefonen er endnu ikke blevet lanceret i Danmark eller resten af Norden, men er datosat til at blive det i løbet af oktober.

Computerworld forsøger at få en kommentar fra Samsung Danmark.

Det er ikke kun Samsungs telefoner, der kan bryde i brand. Også en serie af Samsungs amerikanske vaskemaskiner har problemer og kan eksplodere, hvilket du kan læse mere om her.

Læs også: Ny Samsung Note 7 brød i brand ombord på et fly - sådan opstod pr-katastrofen der aldrig vil stoppe

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S