Verdensberømt messenger-tjeneste skruer op for sikkerheden - indfører tofaktor-sikkkerhed

Den populære besked-app får nu tofaktor-sikkerhed og bedre lydmuligheder.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Den Facebook-ejede beskedtjeneste WhatsApp har samlet en solid portion brugere omkring platformen, og mange af dem er formodentlig optaget af, om sikkerheden er god nok.

For at komme den gruppe i møde har udviklerne af appen nu tilføjet en ny og vigtig funktion, der skal give mere ro i sindet blandt de sikkerhedsbekymrede.

Det er blandt andet Android Police, der fortæller, at WhatsApp omsider vil give plads til tofaktor-sikkerhed.

Funktionen er allerede på plads i betaversionen af appen.

Læs også: Tysk og fransk krav om at fjerne chat-kryptering: Er krypteringsforbud også på vej til Danmark

Det nye sikkerhedstiltag ligger i indstillingsmenuen og fungerer ved, at du skal indtaste en såkaldt passcode på seks cifre, som du bliver bedt om at opgive hver gang, du registrerer et telefonnummer i appen.

Ligeledes skal du registrere en mail-adresse, der skal anvendes, hvis du vil ændre koden, eller hvis du har glemt dem.

Sikkerhedsfunktionen betyder således, at det kun er dig, der kan registrere telefonnumre i appen.

Lydafspilning i baggrunden

Android Police fortæller også om en anden funktion i betaversionen af WhataApp, nemlig muligheden for at afspille lydbeskeder i baggrunden.

Hidtil har brugeren været nødt til at holde den aktuelle samtale åben for at høre lydbeskeder, men med den nye funktion kan man altså åbne andre beskeder eller andre applikationer, mens man hører lydbeskeden.

Du kan selv teste funktionerne ved at melde dig på den officielle beta-webside via Google Play.

Læs også:
WhatsApp-stifter: Sådan vil vi bruge de 100 milliarder fra Facebook

WhatsApp vil sælge adgang til milliard brugere til virksomheder - brugere får til gengæld gratis tjeneste


WhatsApp vil sælge adgang til milliard brugere til virksomheder - brugere får til gengæld gratis tjeneste

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S