Verdensberømt messenger-tjeneste skruer op for sikkerheden - indfører tofaktor-sikkkerhed

Den populære besked-app får nu tofaktor-sikkerhed og bedre lydmuligheder.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Den Facebook-ejede beskedtjeneste WhatsApp har samlet en solid portion brugere omkring platformen, og mange af dem er formodentlig optaget af, om sikkerheden er god nok.

For at komme den gruppe i møde har udviklerne af appen nu tilføjet en ny og vigtig funktion, der skal give mere ro i sindet blandt de sikkerhedsbekymrede.

Det er blandt andet Android Police, der fortæller, at WhatsApp omsider vil give plads til tofaktor-sikkerhed.

Funktionen er allerede på plads i betaversionen af appen.

Læs også: Tysk og fransk krav om at fjerne chat-kryptering: Er krypteringsforbud også på vej til Danmark

Det nye sikkerhedstiltag ligger i indstillingsmenuen og fungerer ved, at du skal indtaste en såkaldt passcode på seks cifre, som du bliver bedt om at opgive hver gang, du registrerer et telefonnummer i appen.

Ligeledes skal du registrere en mail-adresse, der skal anvendes, hvis du vil ændre koden, eller hvis du har glemt dem.

Sikkerhedsfunktionen betyder således, at det kun er dig, der kan registrere telefonnumre i appen.

Lydafspilning i baggrunden

Android Police fortæller også om en anden funktion i betaversionen af WhataApp, nemlig muligheden for at afspille lydbeskeder i baggrunden.

Hidtil har brugeren været nødt til at holde den aktuelle samtale åben for at høre lydbeskeder, men med den nye funktion kan man altså åbne andre beskeder eller andre applikationer, mens man hører lydbeskeden.

Du kan selv teste funktionerne ved at melde dig på den officielle beta-webside via Google Play.

Læs også:
WhatsApp-stifter: Sådan vil vi bruge de 100 milliarder fra Facebook

WhatsApp vil sælge adgang til milliard brugere til virksomheder - brugere får til gengæld gratis tjeneste


WhatsApp vil sælge adgang til milliard brugere til virksomheder - brugere får til gengæld gratis tjeneste

Banedanmark

IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager (SDM)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S