Verdensberømt messenger-tjeneste skruer op for sikkerheden - indfører tofaktor-sikkkerhed

Den populære besked-app får nu tofaktor-sikkerhed og bedre lydmuligheder.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Den Facebook-ejede beskedtjeneste WhatsApp har samlet en solid portion brugere omkring platformen, og mange af dem er formodentlig optaget af, om sikkerheden er god nok.

For at komme den gruppe i møde har udviklerne af appen nu tilføjet en ny og vigtig funktion, der skal give mere ro i sindet blandt de sikkerhedsbekymrede.

Det er blandt andet Android Police, der fortæller, at WhatsApp omsider vil give plads til tofaktor-sikkerhed.

Funktionen er allerede på plads i betaversionen af appen.

Læs også: Tysk og fransk krav om at fjerne chat-kryptering: Er krypteringsforbud også på vej til Danmark

Det nye sikkerhedstiltag ligger i indstillingsmenuen og fungerer ved, at du skal indtaste en såkaldt passcode på seks cifre, som du bliver bedt om at opgive hver gang, du registrerer et telefonnummer i appen.

Ligeledes skal du registrere en mail-adresse, der skal anvendes, hvis du vil ændre koden, eller hvis du har glemt dem.

Sikkerhedsfunktionen betyder således, at det kun er dig, der kan registrere telefonnumre i appen.

Lydafspilning i baggrunden

Android Police fortæller også om en anden funktion i betaversionen af WhataApp, nemlig muligheden for at afspille lydbeskeder i baggrunden.

Hidtil har brugeren været nødt til at holde den aktuelle samtale åben for at høre lydbeskeder, men med den nye funktion kan man altså åbne andre beskeder eller andre applikationer, mens man hører lydbeskeden.

Du kan selv teste funktionerne ved at melde dig på den officielle beta-webside via Google Play.

Læs også:
WhatsApp-stifter: Sådan vil vi bruge de 100 milliarder fra Facebook

WhatsApp vil sælge adgang til milliard brugere til virksomheder - brugere får til gengæld gratis tjeneste


WhatsApp vil sælge adgang til milliard brugere til virksomheder - brugere får til gengæld gratis tjeneste

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car