Verdensberømt messenger-tjeneste skruer op for sikkerheden - indfører tofaktor-sikkkerhed

Den populære besked-app får nu tofaktor-sikkerhed og bedre lydmuligheder.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Den Facebook-ejede beskedtjeneste WhatsApp har samlet en solid portion brugere omkring platformen, og mange af dem er formodentlig optaget af, om sikkerheden er god nok.

For at komme den gruppe i møde har udviklerne af appen nu tilføjet en ny og vigtig funktion, der skal give mere ro i sindet blandt de sikkerhedsbekymrede.

Det er blandt andet Android Police, der fortæller, at WhatsApp omsider vil give plads til tofaktor-sikkerhed.

Funktionen er allerede på plads i betaversionen af appen.

Læs også: Tysk og fransk krav om at fjerne chat-kryptering: Er krypteringsforbud også på vej til Danmark

Det nye sikkerhedstiltag ligger i indstillingsmenuen og fungerer ved, at du skal indtaste en såkaldt passcode på seks cifre, som du bliver bedt om at opgive hver gang, du registrerer et telefonnummer i appen.

Ligeledes skal du registrere en mail-adresse, der skal anvendes, hvis du vil ændre koden, eller hvis du har glemt dem.

Sikkerhedsfunktionen betyder således, at det kun er dig, der kan registrere telefonnumre i appen.

Lydafspilning i baggrunden

Android Police fortæller også om en anden funktion i betaversionen af WhataApp, nemlig muligheden for at afspille lydbeskeder i baggrunden.

Hidtil har brugeren været nødt til at holde den aktuelle samtale åben for at høre lydbeskeder, men med den nye funktion kan man altså åbne andre beskeder eller andre applikationer, mens man hører lydbeskeden.

Du kan selv teste funktionerne ved at melde dig på den officielle beta-webside via Google Play.

Læs også:
WhatsApp-stifter: Sådan vil vi bruge de 100 milliarder fra Facebook

WhatsApp vil sælge adgang til milliard brugere til virksomheder - brugere får til gengæld gratis tjeneste


WhatsApp vil sælge adgang til milliard brugere til virksomheder - brugere får til gengæld gratis tjeneste

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension