Amazon åbner for Netflix-konkurrent i Danmark - koster det halve af Netflix

Netflix og HBO Nordic har fået en seriøs konkurrent med åbningen af Amazon Prime Video. Med en startpris på 23 kroner om måneden og flere unikke serier åbner Amazon nu for video til danske kunder.

Artikel top billede

The Grand Tour, med de tidligere Top Gear-værter, er en af trækplastrene hos Prime Video.

Har du set alt på Netflix og er du helt færdig med HBOs profilerede serier? Er dine aftener blevet så lange og de så desperat, at selv samleboksen med Steven Seagals største hits virker tillokkende?

Så er der godt nyt.

For Amazons film- og serietjeneste, kaldet Amazon Prime Video, er netop lanceret i Danmark. Og det til en pris på kun 2,99 euro, cirka 23 kroner, de første seks måneder. Og der er desuden en syv-ddages test-periode, hvor du kan se om realiteterne lever op til forventningerne.

Prime Video er desuden også stedet hvor du kan se de tre tidligere Top Gear-værter, Jeremy Clarkson, James May og Richard Hammond, slå sig løs i deres nye bilprogram The Grand Tour.

Programmet kostede efter sigende Amazon 1,7 milliarder kroner for de 36 afsnit, som trioen har forpligtiget sig til at lave.

Lige som Netflix og HBO har Prime Video desuden udviklet en række eksklusive tv-serier som The man in the high castle og Mozart in the jungle.

Næsten halv pris af Netflix og HBO Nordic

Om det er nok til at udfordre de eksisterende streaming-tjenester på det danske marked er et åbent spørgsmål.

Men til 23 kroner om måneden i de første seks måneder og derefter 45 kroner per måned er Prime-introduktionen i hvert fald et aggressivt ryk mod Netflix og HBO Nordic (79 kroner om måneden) og Viaplay (89 kroner om måneden).

For Amazon handler det dog om mere end bare tv-serier og film.

I USA inkluderer Prime-tjenesten således også en musiktjeneste samt en række fordele for medlemmerne, herunder rabat på udvalgte varer samt gratis og ekstra hurtig forsendelse af varer købt gennem Amazon.

Video-delen er derfor blot ét hjørne af en Amazon-vision om en global kundeklub, som binder video, musik, bøger, legetøj, elektronik og dagligvarer-indkøb sammen i en stor data-drevet anbefalelsesmotor.

Senest har online-giganten løftet sløret for et fuldautomatisk supermarked, kaldet Amazon Go, hvor kunderne kan handle uden at skulle hive pungen frem. Den første forsøgsbutik åbner i Seattle i 2017.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS