Atea-bestikkelsessagen: Offentligt ansatte slipper for fængselsstraf

To af de offentligt ansatte i Atea-bestikkelsessagen undgår fængselsdomme efter ankesag i Landsretten.

Artikel top billede

To tidligere ansatte fra henholdsvis Københavns Kommune og DSB slipper for fængselsstraf i en af vor tids største sager om bestikkelse. 

Det fastslår Østre Landsret efter en ankesag fredag. 

I stedet modtager de to it-ansatte henholdsvis 40 og 30 dages fængsel betinget fængsel med vilkår om samfundstjeneste mod byrettens tidligere dom på henholdsvis fire måneder og 60 dages fængsel. 

Landsretten slår dog også fast, at de to mænd fortsat er skyldige i at have modtaget bestikkelse i form af it-udstyr som iPads og smartphones fra Atea. 

Retten pointerer også, at de to it-ansatte på intet tidspunkt har gengældt bestikkelsen i form af udnyttelse af deres lederstillinger i det offentlige. 

Beløbsstørrelsen var forkert

Strafnedsættelsen sker efter, at Landsretten finder flere at bestikkelsesgaverne i byrettens afgørelse prissat forkert. Desuden fjernede Landsretten en bærbar computer fra bevisbyrden, som den dømte alrig havde modtaget fra Atea.

"Vi havde jo håbet på en frifindelse for mine to klienter, men når vi nu ikke kunne få det, må vi leve med det næstbedste, og vi er glade for, at dommen nu er betinget for begge," siger forsvarsadvokat Peter Trudsø til Computerworld. 

Forsvarsadvokaten mener, at ankesagen kan få konsekvenser for andre afsluttede sager i bestikkelsessagen. 

"Mine to klienter vil nu bare gerne i glemslen og komme videre med deres dagligdag, men sagerne kan få stor betydning for de andre tidligere sager, hvor beløbsstørrelserne og dermed strafudmålingen måske også er sat for højt," siger Peter Trudsø. 

Flere sager mod offentligt ansatte forventes at påbegynde i løbet af den tidlige sommer. 

Sagerne mod de involverede i hovedsagen, den såkaldte Region Sjælland-sag med bestikkelse og underslæb for over 1,2 millioner kroner har endnu ikke fået en dato. 

Læs også: Atea-mail afslører: Har på en måned foræret Apple-produkter for 76.000 kroner til offentligt ansatte som 'smørelse'

Læs også: Tiltale i [b]Atea-bestikkelsessag: Atea betalte syv dages Dubai-tur og Formel 1-løb til kunder[/b]

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS