Et af Danmarks mest populære mobil-spil bliver nu til en Hollywood-serie

Det danske spil Subway Surfers, der er et af de mest downloadede spil nogensinde, skal nu omdannes til en Hollywoodserie.

Artikel top billede

Et af de mest succesfulde danske spileventyr bliver nu til en animeret serie.

Med over 1,5 milliarder downloads er spillet Subway Surfers det mest downloadede mobilspil i verden, og i 2018 bliver spillet til en tv-serie i samarbejde med Hollywood-produceren Sander Shwartz.

Læs også: Dansk app det mest downloadede spil i hele verden fra både iOS og Android.

Schwartz har været chef for Warner Bros animationsteam og har stået for produktionen af tv-serien bag det populære legetøj Skylander Acadamy.

Subway Surfers går ud på at køre på skateboard over togvogne og samle point i på undergrundsbaner med livlige, tegneserieagtige figurer, som altså skal omdannes til en animeret serie. 

"Subway Surfers-karaktererne begyndte  som animationer, før de blev verdens mest downloadede spil. Derfor er tv-serien det naturlige næste skridt for os, hvor man kan sige, at vi vender tilbage til animationen," siger Bodie Jahn-Mulliner, en af grundlæggerne af Sybo, i en pressemeddelelse.

Læs også: Drop salg af apps: Her er der flest penge at hente for app-udviklerne

Ambitiøse drømme

Andre prominente navne i produktionen bliver manuskriftforfatteren Brent Friedmann, der har skrevet flere afsnit af Star Wars Rebels, Star Wars The Clone Wars, Halo 4 og mange andre shows, så der satses stort på produktionen af de skateboard-glade ryttere.

"Med både Sander og Brent på holdet, har vi en stærk position som skabere af kreative universer og brands, der går langt forbi mobilskærmen. Den grundlæggende drejebog - kaldet The Bible - er klar og de første animationer er allerede skabt, så vi ser frem til, at vi meget snart tager et stort skridt fremad både kreativt og forretningsmæssigt," siger Mathias Gredal Nørvig, managing director, Sybo.

Subway Surfers blev skabt og udvikler af Sybo og Kiloo tilbage i 2012.

I dag er spillet blevet downloadet 1,5 millarder gange på iOS og Android, hvilket gør det til det mest downloadede mobilspil nogensinde og slår dermed både Candy Crush Saga, Angry Birds, Clash of Clans og Fruit Ninja.

Subway Surfers er det ikke det første danske spil, der bliver omdannet til en tv-produktion. To gange tidligere har Hollywood filmatiseret den danske Hitman-serie, men begge gange har filmene modtaget negativ kritik fra både publikum og kritikere.  

Du kan læse mere om Kiloo her: Her er historien om danske Kiloo: En vild verdenssucces - der helst lever anonymt i Aarhus

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S