Efter WannaCry må politikerne da fatte det: Nedslidte og ubeskyttede offentlige it-systemer er en alvorlig trussel mod vores alle sammens sikkerhed

Klumme: Hele vores samfund er ved at blive gennemdigitaliseret. I den proces bliver nedslidte og sårbare it-systemer pludselig eksponeret for angreb, og det kan ende helt galt. Men det overser man i det offentlige.

Artikel top billede

(Foto: leolintang / leolintang)

For noget tid siden kunne vi konstatere, at 157 af statens kritiske it-systemer er slidte og sårbare. Det svarer til en tredjedel af de kritiske offentlige it-systemer.

Nyheden har forårsaget en massiv kritisk af den offentlige it, som indtil videre har haft det funktionelle og omkostningerne som omdrejningspunktet.

Men et vigtigt element er gået tabt i debatten om offentlig it - sikkerhedsproblematikken.

Efter weekendens store cyberangreb, WannaCry, er der endnu større behov for, at sikkerheden også bliver en del af debatten.

Der er altså behov for, at politikere og offentlige aktører får øjnene op for de risici, de trækker ned over hovederne på danskerne, når systemerne er forældede og i bund og grund ubeskyttede.

For det er dig og mig, det går ud over, hvis skaden sker, og systemerne bliver hacket af enten it-kriminelle eller andre med ondt i sinde.

Sårbare it-systemer truer mere end bare it-infrastrukturen

Lad mig ridse et par scenarier op, som lader til at gå hen over hovedet på mange:

I takt med at vi i privaten får flere og flere enheder, som kan komme på nettet, er der også store dele af vort lands infrastruktur, som bliver mere og mere digitaliseret.

Det er eksempelvis nærmest utænkeligt, at industrielle kontrolsystemer inden for transport-, energi- eller vandbranchen ikke på en eller anden måde er it-baserede i dag.

Her er det store problem, at vi bruger computere og en række andre enheder, som aldrig har været designet til at modstå højtkvalificerede hacker-angreb.

Og det hjælper ikke, at vores cyber-baserede infrastruktur i stigende grad kører på slidt og sårbar software på grund af skræntende offentlige it-systemer, og det gør it-truslerne meget reelle i forhold til vores infrastruktur.

Også traditionelle kriminelles muligheder udvides

Helt generelle it-trusler betyder, at den elevator, du tager, er sårbar over for cyberangreb.

Det samme er din smartphone eller din bil med den nyeste teknologi og de nyeste gadgets. Din bank er uden tvivl også udsat.

Den skræntende offentlige it betyder, at din el- og vandforsyning er i voksende fare.

Lige nu sætter vi Hjemmeværnet til at beskytte vandværker, broer samt radio- og tv-sendere mod terrorangreb. Men hvad nu hvis terrorangrebet snarere sker via dårlige og usikre it-systemer?

Cyberkriminelle bliver hele tiden klogere, dristigere og bedre til at undvige, hvilket weekendens angreb er et godt eksempel på, og nye forretningsmodeller vokser.

Eksempelvis kan en traditionel kriminel bande hyre en eller flere cyberkriminelle til at gå efter nye mål inden for produktion og transport.

På den måde kan de almindelige kriminelle bruge de it-kriminelles kompetencer til at stjæle varer ad elektroniske veje og sælge det videre til højestbydende.

Vores øjne kan ikke forblive lukkede

Problemerne med offentlige it-systemer sammenholdt med de mange nye muligheder for cyberkriminelle får en helt ny betydning for, hvordan trusselbilledet ser ud i dagens Danmark.

Det er en virkelighed, hvor hacker-angreb potentielt kan forårsage reel fysisk skade på bygninger, mennesker eller begge dele.

Det offentlige er alt for langt bagud i sin tilgang til sikkerheden af de it-systemer, som håndterer kritisk infrastruktur.

Vi har ofte en ide om, at hackere kun slår til i USA eller Rusland, men det er en risikofyldt og forkert antagelse.

Verden er mere sammenkoblet end som så, og det er rigtig ærgerligt, at vores offentlige it ikke kan komme i gang med et tiltrængt paradigmeskift, hvor man arbejder for at gøre de udestående it-sikkerhedsrisici mindre i stedet for større.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling. 

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt? 

Læs vores klumme-guidelines og send os noget tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect