Microsofts vilde - og hammerdyre - Surface Studio kommer til Danmark

Microsofts all-in-one-computer, Surface studio, kommer til Danmark midt i juni til en vild pris

Artikel top billede

Surface Studio, Microsoft avancerede all-in-one-computer målrettet kreative sjæle, kommer til Danmark 25. juni sammen med resten af Microsofts Surface-ensemble.

Det kom frem ved gårsdagens Surface-event i Shanghai, hvor Microsoft også annoncerede en opdateret og mere kraftfuld Surface Pro-tablet.

Det kan du læse mere om her: Her er Microsofts nye Surface Pro: Microsoft lover vild batteritid

Surface Studio-computerens største trækplaster er dens 28 tommer "4,5K"-skærm, der via computerens hængsler kan lægges næsten helt ned, så skærmens trykfølsomme overflade kan bruges som en kæmpe tegneflade sammen med en Surface Stylus.

Du kan også tilkøbe en Surface Dial, en lille pucklignende boks, som får specifikke funktioner alt efter hvilken app, der er aktiv på skærmen. Du kan se eksempler på Dials brug i videoen herunder.

Selve computeren sidder nede i skærmens fod og byder på en Intel i5/i7-processor samt 8, 16 eller 32GB RAM samt et Nvidia-grafikkort (enten GTX 965M eller 980M).

Prisen for Surface Studio er lige så ekstravagant som selve computeren. Surface Studio kan forudbestilles nu og får en startpris på 27.099 kroner.

Du kan læse mere om Surface Studio her: Microsoft lancerer sin første desktop-computer: Her er Surface Studio

Samlet Surface-familie

Fra den 15 juni vil det være muligt at købe alle Microsofts Surface-computere i Danmark. Det indebærer Surface Book, Surface Laptop, Surface Pro og Surface Studio.

Du kan læse mere om Surface Laptop her: Prøvekørt: Microsofts Surface Laptop er præcis lige så lækker som den ser ud

Surface Studio er den af Microsofts Surface-maskiner, der får det mindste marked.

Det er klart computerens unikke tegne-funktion og pixeltunge skærm, der er det største trækplastre, da både processor og grafikkort ikke er den nyeste hardware, der er på markedet. 

HP og Dell har i år også lanceret nye All-in-One-computere med fokus på et gennemført design, som også vil gøre sig godt på et fint skrivebord.

Læs også: Microsofts vilde Surface Book kommer endelig til Danmark: Det kommer den til at koste

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S