Microsofts vilde - og hammerdyre - Surface Studio kommer til Danmark

Microsofts all-in-one-computer, Surface studio, kommer til Danmark midt i juni til en vild pris

Artikel top billede

Surface Studio, Microsoft avancerede all-in-one-computer målrettet kreative sjæle, kommer til Danmark 25. juni sammen med resten af Microsofts Surface-ensemble.

Det kom frem ved gårsdagens Surface-event i Shanghai, hvor Microsoft også annoncerede en opdateret og mere kraftfuld Surface Pro-tablet.

Det kan du læse mere om her: Her er Microsofts nye Surface Pro: Microsoft lover vild batteritid

Surface Studio-computerens største trækplaster er dens 28 tommer "4,5K"-skærm, der via computerens hængsler kan lægges næsten helt ned, så skærmens trykfølsomme overflade kan bruges som en kæmpe tegneflade sammen med en Surface Stylus.

Du kan også tilkøbe en Surface Dial, en lille pucklignende boks, som får specifikke funktioner alt efter hvilken app, der er aktiv på skærmen. Du kan se eksempler på Dials brug i videoen herunder.

Selve computeren sidder nede i skærmens fod og byder på en Intel i5/i7-processor samt 8, 16 eller 32GB RAM samt et Nvidia-grafikkort (enten GTX 965M eller 980M).

Prisen for Surface Studio er lige så ekstravagant som selve computeren. Surface Studio kan forudbestilles nu og får en startpris på 27.099 kroner.

Du kan læse mere om Surface Studio her: Microsoft lancerer sin første desktop-computer: Her er Surface Studio

Samlet Surface-familie

Fra den 15 juni vil det være muligt at købe alle Microsofts Surface-computere i Danmark. Det indebærer Surface Book, Surface Laptop, Surface Pro og Surface Studio.

Du kan læse mere om Surface Laptop her: Prøvekørt: Microsofts Surface Laptop er præcis lige så lækker som den ser ud

Surface Studio er den af Microsofts Surface-maskiner, der får det mindste marked.

Det er klart computerens unikke tegne-funktion og pixeltunge skærm, der er det største trækplastre, da både processor og grafikkort ikke er den nyeste hardware, der er på markedet. 

HP og Dell har i år også lanceret nye All-in-One-computere med fokus på et gennemført design, som også vil gøre sig godt på et fint skrivebord.

Læs også: Microsofts vilde Surface Book kommer endelig til Danmark: Det kommer den til at koste

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S