Efter børsnoteringen: Nu arbejder Snapchat på en ny hemmelig AR-brille

Virksomheden bag den populære app Snapchat arbejder ifølge et amerikanske medie på en ny hemmelig AR-brille.

Artikel top billede

Virksomheden Snap, der står bag den populære besked-app Snapchat og som tidligere på året blev børsnoteret, lancerede sidste år video-solbrillerne Spectacles, der netop er blevet sat til salg i Europa.

Men ifølge den amerikanske tech-blog Techcrunch arbejder Snapchat i øjeblikket på højtryk på at udvikle et par nye briller, der bliver betydeligt mere avancerede.

Ifølge Techcrunch peger en række patenter på, at Snap arbejder på introducere såkaldt augmented reality i de nye briller. Samtidig har Snapchat-appen gennem de seneste tid fået tilført flere og flere avancerede augmented reality-funktioner.

Læs også: Snapchat lancerer nye video-briller - nu bliver du optaget overalt

Den amerikanske tech-blog skriver, at arbejdet med brillen foregår i dybeste hemmelighed, og det er formodentligt kun få af Snapchats 1800 medarbejdere, der har kendskab til projektet. 

Tech-virksomheder satser stort på AR

Snapchat er der dog langt fra den eneste tech-virksomhed, der satser stort på augmented reality. Microsoft løftede allerede i 2015 sløret for sine HoloLens-briller, mens der også går rygter om, at Apple arbejder på et par nye augmented reality-briller.

Apples administrerende direktør Tim Cook har i tidligere interviews  fortalt, at han mener at augmented reality er en "særdeles interessant teknologi".

Og ved Apples netop overståede udviklerkonference løftede virksomheden sløret for en lang række nye augmented reality-funktioner i virksomhedens styresystemer. Her i blandt API'en ARkit. 

Læs også: Krystalklart efter Apple-konference: Tre grunde til at Apples næste store satsning bliver AR og VR

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

Midtjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S