Techbrief: Dato for Samsung Note 8 lækket / Nu kommer der reklamer på Messenger / Dell klar med første trådløst opladte bærbar

Samsungs næste telefon er på vej, du bliver snart vist reklamer i Facebook Messenger og hvad med en bærbar, der kan oplades uden kabel?

Artikel top billede

Det er blevet onsdag, og vi er klar med en håndfuld tech-orienterede nyheder, som du ikke må misse her i sommervarmen.

Samsung Note 8 kommer til august

Samsungs næste toptelefon, Note 8, rygtes af flere amerikanske medier at blive lanceret d. 23 august, mens andre medier blot har fået bekræftet august-måned.

Note 8 forventes at få samme store 6,2 tommer skærm som på en Samsung Galaxy S8, men med en et lidt anderledes design og den velkendte stylys, S Pen, som bruges til at tegne og skrive med på skærmen.

Derudover forventes telefonen at blive udstyret med et dual-kamera a 2 x 12 megapixel, ligesom du ser det hos både Huawei, LG og OnePlus.

Og forhåbentlig/formentlig har Note 8 ikke samme kedelige tendens til at bryde i brand som Note 7 havde sidste år.

Reklamer i Messenger

Messenger er en af de mest benyttede chat-tjenester i verden, men også Danmark, og har indtil nu været fuldstændig gratis og fri for reklamer.

Det ser dog ud til, at det er slut nu.

Facebook har meldt ud, at der inden længe vil være reklamer at finde i selve Messenger-appen. Facebook har testet reklamer i kommunikations-appen i Thailand og Australien og fundet resultaterne gode. Derfor udvides ordningen.

Formentligt vil det blot betyde, at der vil være en reklame midt blandt alle dine kontakter og samtaler i appen. En enkelt reklame i appen vil betyde, at Facebook vil kunne tjene 11 millarder dollars inden 2020 alene på Messenger-reklamer ifølge banken Barclays Capital.

Dell klar med trådløst opladt bærbar computer

Hvis du er træt af at glemme strømstikket i din computer, skal du måske ud og erhverve dig Dells Latitude 7285.

Det er Dells seneste Latitude-computer til erhvervslivet, som kommer i handlen i USA i disse dage.

Computeren er en 12-tommer tablet-bærbar, hvor skærm og tastatur kan deles fra hinanden, og med den rette bund kan du oplade via en måtte, der lægges på bordet.

Den trådløse oplader-bund koster ekstra, og du skal også erhverve dig oplader-måtten, og den blive lynhurtig hamrende dyr. Latitude 7285 starter på 1.199 dollars - knap 7.800 kroner før dansk moms, og den trådløse opladerbund og måtte koster samlet 530 dollars mere - knap 3.400 kroner før dansk moms.

Det er mange penge, men det er også den første bærbar, som kan oplades uden kabel. Dell har allerede planer om en Latitude 7000 med samme funktion, som udkommer til august.

Læs også: Apple vil betale dig for din gamle iPhone - men pas på

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S