Her er Nokias comeback-telefon: Masser af kræfter til fornuftig pris

Nokia er tilbage på markedet med en toptelefon til en skarp pris og - igen - med tysk kameralegende bag sig

Artikel top billede

Den finske mobillegende Nokia er klar med dens fjerde telefon i rækken af modeller i dens comeback-korstog.

Og Nokia ser ud til at ramme plet med den seneste lancering, Nokia 8.

Nokia 8 er en smartphone, der kan rivalisere Samsungs bedste: Den har et velkendt, lidt nostalgisk Nokia-udseende i metal, specifikationer i topklassen samt kamera med Carl Zeiss-optik.

Inde i telefonen finder du 2017’s indtil videre hurtigste processor, Qualcomm Snapdragon 835, samt 4 GB RAM.

Særligt opsigtsvækkende er processorens køling, der sker via en heatpipe-løsning, som holder telefonen kold.

Microsoft har også forsøgt sig med dette i sin Lumia 950-telefon, og det kan være ingeniør-rester fra Microsoft-samarbejdet, der viser sig her.

Desuden har telefonen et batteri på 3.090 mAh og Quick Charge 3.0, hvilket er meget standard. Desværre er telefonen ikke vandafvisende. Dog har den en minijack-port.

Kamera med tysk glas

Nokia og Zeiss havde i mange år en lille romance kørende, før Microsoft købte Nokias mobilafdeling.

Den kærlighed er blusset op igen, og Nokia 8’s dobbelte 13 megapixel, F/2,0 optik kamera er da også udstyret med glas fra Zeiss.

Ligesom på Huaweis modeller er det ene kamera sort / hvid, og sammen med en heftig efterbehandling skulle det give flotte fotos. Det er en teknik som Huawei tidligere har vist fungerer ganske godt på sine P10, Mate 9 Pro og Honor 9-telefoner. 

Læs også: Test af Huawei P10: Huawei brillerer med supermobil til en lav pris - men der mangler noget

Ingen dikkedarer med Android

Som det er tilfældet med Nokias tre andre nye Android-telefoner, Nokia 3, 5 og 6, er der overhovedet ikke pillet ved Android-styresystemet.

Ingen ekstra animationer, overgange, grænseflader, eller apps. Intet.

Det betyder, at Nokia hurtigere kan levere opdateringer til forbrugeren end andre producenter, som først skal tilpasse Android til sine smartphones.

Nokia 8 kommer til at koste 599 euro - cirka 4.500 kroner.

Det er 500 kroner mindre end en abonnementsfri Samsung Galaxy S8 og 1.200 kroner mindre end HTC U 11.

Nokia 8 lander i butikkerne i begyndelsen af september.

Læs også: Test af OnePlus 5: Stadig vanvittig meget telefon for pengene

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S