Microsoft klar med nyt Age of Empires-spil efter 12 års pause: Det kan du vente dig

Microsoft har annonceret, at Age of Empires IV er på vej med en ny udvikler. De gamle Age of Empires-spil bliver også opfrisket

Artikel top billede

De fleste Windows-brugere kan huske mindst et af Age of Empires-spillene, og nu er der godt nyt på vej efter 12 års pause i serien.

Ved dette års Gamescom-messe løftede Microsoft sløret for det næste spil i serien: Age of Empires IV.

Det kom som et chok for de fleste, særligt da Microsoft for år tilbage lukkede Ensemble-kontoret, der udviklede de gamle spil, og det er da også et nyt firma, der overtager faklen.

Udviklerne bliver i stedet Relic, der også har udviklet Company of Heroes, Homeworld og det knap så gode Dawn of War III.

Du kan se en trailer herunder for spillet, men derudover er der ikke mange informationer om spillet. Ingen lanceringsdato eller priser, kun at det vil blive solgt via Windows Store.

Remakes af de tre første

Microsoft annoncerede også, at Age of Empires II og III også vil blive relanceret i fremtiden.

Målet er at få de gamle spil til at fungere bedre på nye computere med blandt andet bedre grafik og højere opløsning.

Age of Empires I er på vej med en nylancering, hvor grafik og system er tilpasset moderne computere. Betaen for Age of Empire I er allerede startet, og du kan tilmelde dig her.

I videoen herunder kan du se forskellen fra det første Age of Empires fra 1997 og den nye version.

Age of Empires: Definitive Edition udgives d. 19 oktober.

Microsoft har udgivet andre Age of Empires-spil, men det har mere været spin-off af den originale serie såsom Age of Empires: Castle Siege til smartphones og tablets. 

Læs også: Filmanmeldelse: Ghost in the Shell er et flot besøg i cyberpunkens verden

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics