Kun 0,5 procent af alle Android-telefoner har modtaget den seneste opdatering - men nu er Samsung på vej

Det tager altid lang tid for Android-producenterne at udsende opdateringer til deres smartphones. Men nu ser det ud til, at ejere af de nyeste Samsung-telefoner snart kan blive glade

Artikel top billede

Efter tre måneder er det kun 0,5 procent af alle Android-telefoner, som bliver styret af Android 8.0 også kaldet Oreo.

Det viser de seneste brugerstal fra Google.

Opdateringen indeholder hovedsageligt små grafiske opdateringer eller større bagvedliggende forbedringer, og det er kun Googles egne Pixel-telefoner, nogle af de ældre Nexus-enheder samt Nokia 8, Huawei Mate 10 Pro og OnePlus 3 og 3T, som endnu har modtaget opdateringen.

Sammenligner man med Apples enheder var knap 60 procent opdateret til iOS 11 efter kun 2,5 måneder.

Manglen på hurtige feature-opdateringer er et af Android-platformens største problemer og noget, som Google aktivt kæmper med. 

Selv nyere smartphones som Note 8 fra Samsung eller den spritnye OnePlus 5T har ikke Android 8.0. Den uofficielle forklaring er, at ved at udgive en telefon med Android 7.1 og opdatere den til 8.0 senere, undgår producenten at skulle deltage i Project Treble.

Treble er en omstrukturering af Androids kode, som skal sørge for, at producenter hurtigere kan opdatere sine telefoner, men flere producenter forsøger angiveligt at undgå Treble ved ikke at levere telefoner med Android Oreo fra fødslen.

Læs også: Her er årsagen til, at [b]Android-markedet bløder, mens Apple nu lancerer en ny kassesucces[/b]

Samsung på vej med 8.0

Lidt lys er der dog forude.

HTC har desværre rykket sin forventede opdatering af sine telefoner til Oreo til begyndelsen af 2018, og OnePlus lover også Oreo til OneOlus 5-telefonene i de tidlige dage af næste år.

Vigtigst er nok, at Samsung via en beta-test i Storbritannien har meldt ud, at man her forventer at komme med Android 8.0 til Samsung Galaxy S8 og S8+ i slut januar/tidlig februar.

Man kan kun håbe, at fremtidige Android-telefoner med Project Tremble indbygget vil være med til at ændre den kedelige tendens med uopdaterede smartphones.

Læs også: Google udsender nu særlig Android-version til de allermest skrabede smartphones

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S