Kun 0,5 procent af alle Android-telefoner har modtaget den seneste opdatering - men nu er Samsung på vej

Det tager altid lang tid for Android-producenterne at udsende opdateringer til deres smartphones. Men nu ser det ud til, at ejere af de nyeste Samsung-telefoner snart kan blive glade

Artikel top billede

Efter tre måneder er det kun 0,5 procent af alle Android-telefoner, som bliver styret af Android 8.0 også kaldet Oreo.

Det viser de seneste brugerstal fra Google.

Opdateringen indeholder hovedsageligt små grafiske opdateringer eller større bagvedliggende forbedringer, og det er kun Googles egne Pixel-telefoner, nogle af de ældre Nexus-enheder samt Nokia 8, Huawei Mate 10 Pro og OnePlus 3 og 3T, som endnu har modtaget opdateringen.

Sammenligner man med Apples enheder var knap 60 procent opdateret til iOS 11 efter kun 2,5 måneder.

Manglen på hurtige feature-opdateringer er et af Android-platformens største problemer og noget, som Google aktivt kæmper med. 

Selv nyere smartphones som Note 8 fra Samsung eller den spritnye OnePlus 5T har ikke Android 8.0. Den uofficielle forklaring er, at ved at udgive en telefon med Android 7.1 og opdatere den til 8.0 senere, undgår producenten at skulle deltage i Project Treble.

Treble er en omstrukturering af Androids kode, som skal sørge for, at producenter hurtigere kan opdatere sine telefoner, men flere producenter forsøger angiveligt at undgå Treble ved ikke at levere telefoner med Android Oreo fra fødslen.

Læs også: Her er årsagen til, at [b]Android-markedet bløder, mens Apple nu lancerer en ny kassesucces[/b]

Samsung på vej med 8.0

Lidt lys er der dog forude.

HTC har desværre rykket sin forventede opdatering af sine telefoner til Oreo til begyndelsen af 2018, og OnePlus lover også Oreo til OneOlus 5-telefonene i de tidlige dage af næste år.

Vigtigst er nok, at Samsung via en beta-test i Storbritannien har meldt ud, at man her forventer at komme med Android 8.0 til Samsung Galaxy S8 og S8+ i slut januar/tidlig februar.

Man kan kun håbe, at fremtidige Android-telefoner med Project Tremble indbygget vil være med til at ændre den kedelige tendens med uopdaterede smartphones.

Læs også: Google udsender nu særlig Android-version til de allermest skrabede smartphones

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S