Kun 0,5 procent af alle Android-telefoner har modtaget den seneste opdatering - men nu er Samsung på vej

Det tager altid lang tid for Android-producenterne at udsende opdateringer til deres smartphones. Men nu ser det ud til, at ejere af de nyeste Samsung-telefoner snart kan blive glade

Artikel top billede

Efter tre måneder er det kun 0,5 procent af alle Android-telefoner, som bliver styret af Android 8.0 også kaldet Oreo.

Det viser de seneste brugerstal fra Google.

Opdateringen indeholder hovedsageligt små grafiske opdateringer eller større bagvedliggende forbedringer, og det er kun Googles egne Pixel-telefoner, nogle af de ældre Nexus-enheder samt Nokia 8, Huawei Mate 10 Pro og OnePlus 3 og 3T, som endnu har modtaget opdateringen.

Sammenligner man med Apples enheder var knap 60 procent opdateret til iOS 11 efter kun 2,5 måneder.

Manglen på hurtige feature-opdateringer er et af Android-platformens største problemer og noget, som Google aktivt kæmper med. 

Selv nyere smartphones som Note 8 fra Samsung eller den spritnye OnePlus 5T har ikke Android 8.0. Den uofficielle forklaring er, at ved at udgive en telefon med Android 7.1 og opdatere den til 8.0 senere, undgår producenten at skulle deltage i Project Treble.

Treble er en omstrukturering af Androids kode, som skal sørge for, at producenter hurtigere kan opdatere sine telefoner, men flere producenter forsøger angiveligt at undgå Treble ved ikke at levere telefoner med Android Oreo fra fødslen.

Læs også: Her er årsagen til, at [b]Android-markedet bløder, mens Apple nu lancerer en ny kassesucces[/b]

Samsung på vej med 8.0

Lidt lys er der dog forude.

HTC har desværre rykket sin forventede opdatering af sine telefoner til Oreo til begyndelsen af 2018, og OnePlus lover også Oreo til OneOlus 5-telefonene i de tidlige dage af næste år.

Vigtigst er nok, at Samsung via en beta-test i Storbritannien har meldt ud, at man her forventer at komme med Android 8.0 til Samsung Galaxy S8 og S8+ i slut januar/tidlig februar.

Man kan kun håbe, at fremtidige Android-telefoner med Project Tremble indbygget vil være med til at ændre den kedelige tendens med uopdaterede smartphones.

Læs også: Google udsender nu særlig Android-version til de allermest skrabede smartphones

Annonce

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Business Architect

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S